Ruský velvyslanec v Česku: Pro nás nemá 70. výročí vítězství a konce druhé světové války v Evropě sporné momenty

08.05.2015 7:10 | Zprávy

ROZHOVOR Velvyslanec Ruské federace v České republice Sergej Borisovič Kiselev v odpovědích pro ParlamentníListy.cz reaguje na některé pasáže diskuse, která se v Česku vedla u příležitosti 70. výročí konce II. světové války. Jak uvedl, pro Rusko a jeho národy toto výročí neobsahuje žádné sporné momenty. „Padlí hrdinové nejenže obětovali své životy za naši svobodu, oni svou obětí odvrátili likvidaci mnoha národů,“ říká jednoznačně.

Ruský velvyslanec v Česku: Pro nás nemá 70. výročí vítězství a konce druhé světové války v Evropě sporné momenty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Velvyslanec Ruské federace Sergey Borisovič Kiselev

Blížící se výročí konce druhé světové války nepostrádá sporné okamžiky, spojené s ruskou politikou na Ukrajině. Pro řadu českých občanů je těžké oddělit minulost od současnosti. Chápete české občany, kteří soucítí s Ukrajinou v situaci, kdy podle jejich interpretace Ukrajina trpí ruskou agresí, proto si nepřejí děkovat Rusku za účast na osvobození Československa od fašismu? O tom již jeden z českých ministrů řekl, že „rudoarmějcům jsme již poděkovali dost", čímž měl na mysli povinné oslavy konce války za bývalého režimu, které organizoval stát a komunistická strana.

Pro Rusko a jeho národy, jakož i pro národy, které tehdy byly součástí SSSR, neobsahuje podle mého 70. výročí vítězství a konce druhé světové války v Evropě žádné sporné momenty.

Význam tohoto výročí je dnes pro všechny zcela jednoznačný – žijeme v míru díky milionům životů Rusů, Ukrajinců, Bělorusů, Čechů, Slováků, zástupců mnoha jiných národností, všech těch, kteří neustoupili hrubé síle a povstali k odporu a se zbraní v ruce porazili nacismus. Padlí hrdinové nejen, že obětovali své životy za naši svobodu, oni svou obětí odvrátili likvidaci mnoha národů.

To všechno spojuje minulost s přítomností a není třeba se pokoušet toto spojení hledat v něčem jiném, zaměňovat pojmy a občas i vůbec příčiny a důsledky událostí, jež vedly k rozpoutání krvavé války, falšovat její historii a závěry. Právě v tom tkví odkaz našich veteránů pro budoucí pokolení – stále mít na paměti tato děsivá ponaučení a nikdy již nedopustit tragické chyby minulosti. A tento odkaz bez ohledu na politické režimy má globální, varovnou a humanistickou povahu. Bohužel dnes ne všichni v Evropě tohle chápou, když přisluhovače nacistů a jejich nové následovníky řadí k hrdinům.

A pokud jde o vděčnost vůči rudoarmějcům, to je, víte, asi poněkud jiná kategorie. Je to otázka výchovy a svědomí každého člověka, jeho kultury. Řekl bych, že nejlépe by toto ohodnotili čeští veteráni, kteří se účastnili bojů za osvobození Československa.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Polanský

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na návštěvě u Petra Kramného. Pohovořil i o Blažkovi

4:44 Na návštěvě u Petra Kramného. Pohovořil i o Blažkovi

Petr Kramný, odsouzený na 28 let za vraždu své manželky a dcery, ParlamentnímListům.cz poskytl rozho…