Sabotáž! To se musí řešit. Vojtěch Filip pro PL vážně zaútočil na Babišovy ministry. Přijdou vážné kroky

14.12.2018 4:42

ROZHOVOR Počínání ministra zahraničí Petříčka je občas na úrovni sabotáže českých národních zájmů a zahraničněpolitické koncepce státu. V bilančním interview s ParlamentnímiListy.cz to řekl předseda KSČM a místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip. Jestli podle něho bude Petříček pokračovat v dosavadním směru, měla by ho ČSSD vyměnit. Šéf komunistů též hovořil o spolupráci s Andrejem Babišem a zhodnotil celkové dosavadní výsledky vlády.

Sabotáž! To se musí řešit. Vojtěch Filip pro PL vážně zaútočil na Babišovy ministry. Přijdou vážné kroky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojtěch Filip

Pane předsedo, vláda nedávno přežila hlasování o nedůvěře a brzy uplyne půl roku od jejího jmenování. Jak v tuto chvíli výkon vládního kabinetu hodnotíte?

Pokud jde o vládu jako celek, známkoval bych tak za tři. Dobré. Chvalitebné, to ne, to bych přeháněl. Je to dáno tím, že někteří ministři opravdu nedělají to, co mají. Kazí to celkový výsledek vlády. Je zde řada nedostatků a už jsem o tom několikrát mluvil. Třeba situace na Ministerstvu dopravy není dobrá, ministerstvo není řízeno. Jsou tam fatální chyby týkající se například mýtného systému. Přitom bylo nejjednodušší dát to po uplynutí smlouvy s firmou Kapsch do rukou státu, kdy by mýtný systém převzalo Ředitelství silnic a dálnic, které na tom i tak participuje. 

Fotogalerie: - Komunistický první máj v Brně

Komunistický první máj v Brně
Komunistický první máj v Brně
Komunistický první máj v Brně
Komunistický první máj v Brně
Komunistický první máj v Brně
Komunistický první máj v Brně

Kromě Ministerstva dopravy máte problém ještě s vedením některých jiných resortů?

Anketa

Na čí straně jste ve sporu o zastavení evropských dotací Agrofertu?

hlasovalo: 30962 lidí

Základní chyby vidím v chování Ministerstva zahraničí. Je evidentní, že ministr zahraničí neplní příslib prezidentu republiky ani předsedovi vlády a nakonec není ani schopen obsáhnout to, co se děje na samotném ministerstvu. Je to specifický organismus, kdy jednotliví velvyslanci mají požadavky na jednotnou zahraniční politiku a my jsme v jednom dni či týdnu svědky vyjádření, která jsou od sebe diametrálně odlišná, jako by pan ministr chtěl říkat to, co kdo chce slyšet, a nikoliv to, co je skutečnou zahraničněpolitickou orientací státu.

Vidíte v případě pana ministra Petříčka naplnění obavy prezidenta, že bude ve vleku Miroslava Pocheho a jeho názorů?

Zjednoduším to. Pan ministr Petříček měl velkou šanci, kterou ve svém věku dostal, že může prosazovat zahraniční politiku našeho státu. On zůstal poradcem pana europoslance Pocheho, kterého si v rozporu se svými sliby ponechal na ministerstvu. Nikdo mu neuvěří, že to, co on přednáší, je jeho názor.

Fotogalerie: - Svátek práce s komunisty

Příznivci KSČM slavili 1. máj jako již tradičně v ...
Příznivci KSČM slavili 1. máj jako již tradičně v ...
Příznivci KSČM slavili 1. máj jako již tradičně v ...
Příznivci KSČM slavili 1. máj jako již tradičně v ...
Příznivci KSČM slavili 1. máj jako již tradičně v ...
Příznivci KSČM slavili 1. máj jako již tradičně v ...

Zhruba před dvěma týdny ministr zahraničí prohlásil, že je veden dialog s ruskou ambasádou v Praze o snížení diplomatického personálu a vozů s diplomatickou registrační značkou. Jenže velvyslanectví to popřelo s tím, že takový dialog se nevedl a nevede. ParlamentníListy.cz se na tento rozpor ministerstva ptaly, ovšem bez reakce. Co o tom soudíte?

Pouze jedna poznámka. Pan ministr by se měl nejprve seznámit se skutečným stavem věcí dřív, než něco prohlašuje. Když o tom nic neví, ať o tom nemluví. Jen poškozuje zahraničněpolitické zájmy státu! Výkřiky a neověřené výroky, které pan ministr zahraničí pronáší, by si měl nejprve rozmyslet a zkonzultovat se svým stranickým šéfem a ministrem vnitra, jak to s těmi registracemi je. Myslím, že to lze udělat diplomatickou cestou. Pokud v této věci existuje nějaký spor, ať ho řeší jako diplomati, a ne jako slon v porcelánu.

Jak si toto jednání ministra zahraničí vysvětlujete? A ptám se obecněji, kdy jste zmiňoval, že jedná proti zájmům státu.

Neověřuje si skutečnosti. Když jdu na jednání, musím přece znát faktický stav věcí. Na naší straně i na straně partnera. Samozřejmě v diplomatické službě je řada věcí, které je nutné řešit podle Vídeňské úmluvy, kterou musíme naplňovat a nezhoršovat pozici našich velvyslanců tam či onde. Mluvím o Ruské federaci a našem velvyslanci v Moskvě nebo v jiném státě. 

Další věc. V situaci, kdy rozšiřujeme spolupráci ve Visegrádské skupině, předložit vládě změny na naší ambasádě v Budapešti, to už je přímo v rozporu se zájmy státu a českých záměrů v rámci Visegrádské skupiny. To považuji fakt za sabotáž.

Ve chvíli, kdy je z vašeho pohledu situace kolem řízení Černínského paláce natolik vážná, budete o tom chtít hovořit s premiérem?

Už jsem o tom s ním mluvil. Stejně tak i s panem předsedou Hamáčkem, který mi řekl, že to nešťastné vyjádření s panem ministrem Petříčkem bude řešit.

A premiér?

Premiér odmítl materiál pana Petříčka, který předložil do vlády ohledně změn v rámci ambasád v Maďarsku a dalších státech. To je prostě zcela nekoncepční politický krok.

Mám to ze strany KSČM chápat pouze jako kritiku ministra zahraničí, nebo budete usilovat o jeho výměnu?

Posečkáme 100 dnů, než se do skutečné kritiky pustíme, a doufám, že sociální demokracie si uvědomí nominaci tohoto člověka, a pokud to nebude v souladu s českými národními zájmy, pana ministra vymění.

Jde tedy pouze o ministry dopravy a zahraničí, s nimiž máte problém?

Mohl bych jmenovat ještě ministra školství Roberta Plagu, a kdybychom tomu věnovali víc času, i další problematické záležitosti v jiných resortech.

Ještě se vrátím k hlasování o nedůvěře. Působí poněkud paradoxně, že ČSSD, která ve vládě sedí, kabinet nepodpořila a opustila sál, zatímco KSČM, která ve vládě není, ji přímo svými hlasy podpořila. Co na to říkáte?

Paradoxní to rozhodně bylo. To, jak se sociální demokracie zachovala, je politologická rarita, která nemá obdoby. Aby koaliční strana z vlády nevystoupila, ani ji nepodpořila a dál v ní seděla, to opravdu nemá obdobu. KSČM nepodpořila hlasování o vyslovení nedůvěry z jednoho prostého důvodu. Pravicová opozice nepředložila žádná řešení sporu. Soustředila se pouze na téma kritiky předsedy vlády, a to ještě kritiky prostřednictvím médií. Dokonce předseda ODS to řekl, že vůbec nejde o program vlády, ale že jde o to, jakým způsobem vláda mediálně navenek působí. To už je za hranou ústavního systému.

Anketa

Obáváte se, že ,,vánoční" teroristické útoky zasáhnou i Českou republiku?

73%
hlasovalo: 7764 lidí

Co se týče vašeho hodnocení samotného premiéra Babiše, jak se vám s ním spolupracuje?

To je poměrně složité, ale lhůty, které si domluvíme, v podstatě fungují. Byť s nějakým zpožděním. Ve středu jsme řešili hodnocení dohody o toleranci vlády. Celou dohodu jsme prošli, řekli si, co je splněno, co nám zbývá a jak na splněných bodech pokračovat dalšími kroky.

Jak to konkrétně s plněním dohody vypadá? Můžete být konkrétnější?

Těch sedm bodů je plněno. Část, která má finanční dopad a je zajištěna rozpočtem buď podle dohody přímo, nebo v rámci čtyřletého období, je ve startovacím bodu. Máme samozřejmě krok, který zatím nemá finanční vyjádření, a to je otázka obslužných organizací vodárenských, což řešíme doprovodným usnesením ke státnímu rozpočtu. Ostatní věci, ať už výstavba bytů nebo mzdy a důchody či nezvyšování spoluúčasti pacientů, to je plněno i rozpočtově.

Takže jste spokojeni?

Jak se vyjádří kolektivní orgán strany v sobotu, uvidíme, ale já budu výkonnému výboru v sobotu předkládat, že klub KSČM by měl podpořit třetí čtení státního rozpočtu, protože naše priority v něm jsou po prvním půlroce zajištěny tak, aby mohly fungovat.

Hodně se poslední dobou mluví o proplácení školních obědů dětem, zvyšování důchodů, dříve už byla zavedena výrazná sleva na jízdné pro studenty a seniory. Není to ze strany vlády o korumpování voličů? Neprojídáme budoucnost místo toho, abychom v době výrazného růstu tvořili rezervy na budoucí krizi?

Mé vnímání je jiné. Jsem přesvědčen, že o projídání budoucnosti by šlo, kdyby nebyly investice. Ne že budeme spořit na horší časy a někam ukládat peníze, naopak musíme zahajovat investice. To pro mě je neprojídání budoucnosti. Investice do lidského potenciálu je velmi důležitá. Proto také investici do školního vzdělání a zajištění základních potřeb dětí ve školách nepovažuji za nějaké projídání. Navíc to není částka, která by ohrožovala stabilitu státního rozpočtu. Vnímáme to jako návrh, o kterém je možné jednat, a je třeba stanovit uchopitelná pravidla, která by umožňovala, aby děti ze sociálně slabých rodin nezůstávaly o hladu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Radim Panenka

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Stále více lidí si uvědomuje, co se odehrává na Kavčích horách. Za Wollnera, Fridrichovou nebo Moravce už by ani chvilkaři moc dlouho nebojovali. Bobošíková nabádá poslance k odvaze

7:49 Stále více lidí si uvědomuje, co se odehrává na Kavčích horách. Za Wollnera, Fridrichovou nebo Moravce už by ani chvilkaři moc dlouho nebojovali. Bobošíková nabádá poslance k odvaze

ROZHOVOR „Konečná zodpovědnost za stav ČT neleží na generálním řediteli ani na Radě, ale právě na po…