Šaría? Překládá se jako správná cesta. Džihád znamená úsilí. Islám nemají Češi rádi kvůli extremistům, říká senátor Hassan Mezian z ČSSD

6. 12. 2016 8:24

ROZHOVOR Důvod, proč islám nemáme rádi, je organizování lidí proti islámu a šíření extremismu. Všichni křiklouni, extremisté a jejich činy jdou podle lékaře a senátora za ČSSD Hassana Meziana na ruku Islámskému státu. Sám pochází ze Sýrie a prohlašuje, že lidé, kteří chtějí nabádat proti ostatním vírám, nakonec vše otočí i proti dalším menšinám. Staví se proti démonizování arabských slov, jako jsou „šaría“ nebo „džihád“, a připomíná, že extremisté získávají vyvoláváním konfliktů podporu.

Šaría? Překládá se jako správná cesta. Džihád znamená úsilí. Islám nemají Češi rádi kvůli extremistům, říká senátor Hassan Mezian z ČSSD
Foto: Archiv
Popisek: Krajský zastupitel Ústeckého kraje MUDr. Hassan Mezian
reklama

Jak vidíte svojí optikou rok 2016, který se chýlí ke konci?

Pro nás, Českou republiku, ho vnímám pozitivně. Nic moc špatného se nedělo.

Je nějaká událost v roce 2016, která vám utkvěla v paměti nebo ji považujete za zásadní?

Já mám rád Wericha a ten jednou řekl, že: „Když nejde o život, o nic špatného nejde.“

On to řekl trochu jinak…

Ano, ale nechtěl jsem to říci do rozhovoru. Co považuji za negativní, jsou různé tragické záležitosti, násilné činy a kolik bylo kvůli nim úmrtí. Z hlediska politiky sociální demokracie, ta neměla tak velký úspěch, který očekávala od senátních a krajských voleb. Ale na druhé straně je to demokracie a lidé volili demokraticky. Negativní byla nízká volební účast. Nevím, co máme dělat více, aby se lidé zvedli a šli volit. Ale díkybohu máme demokratické volby.

Anketa

Českem otřásá skandál šňupajícího Jindřicha Forejta. Bylo by na odstoupení, kdyby média zveřejnila nahrávku úplně opilého politika-těžkého alkoholika?

85%
15%
hlasovalo: 2608 lidí

Dají se podle vás za důležitou událost považovat prezidentské volby ve Spojených státech a vítězství Donalda Trumpa? Jak vnímáte tuto změnu?

Uvidíme, co bude Donald Trump dělat. Jde o vůli Američanů.

Novému prezidentovi Spojených států je tradičně přisuzována velká role, vidina velké změny v celosvětovém dění a velký význam…

Spojené státy americké jsou zahraniční politika a dění v Americe a ve světě se řídí z více institucí. Ze strany ministerstva obrany, senátu, ze strany zahraničních věcí. Koneckonců prezident Spojených států nedělá jen to, co se mu zamane, ale musí se přizpůsobit. Trump už nyní couvá ze svých prohlášení, která řekl před volbami.

Chcete říci, že americkému prezidentovi přisuzujeme větší roli, než má či bude mít?

Ano.

V nedávném rozhovoru jste mi řekl, že cílem vyvolávání strachu nebo konfliktů je zradikalizování Evropanů proti muslimům, kteří žijí v Evropě, s tím, že mnoho muslimů podobné zločiny odsuzuje. Platí to stále?

Platí.

Proč by někdo chtěl vyvolat tento konflikt?

Protože chtějí mít podporu. Když se lidé zradikalizují proti muslimům, tak se vrhají do náruče teroristů.

Jak v této souvislosti vnímáte průzkumy, podle kterých si čtyřicet procent muslimů žijících ve Velké Británii přeje alespoň částečné zavedení práva šaría?

Můj názor je, že jde o chybu a neznalost Islámu. Jakýkoliv pokus o prosazování práva šaría je proti zákonu zemí, ve kterých žijí. Každý nejen migrant, každý cizinec jezdící na návštěvu jako turista by měl dodržovat tamní zákony.

Moje otázka spíše než k realizovatelnosti nápadu či turistům mířila k tomu, zda je možné muslimy integrovat? A jak vnímáte toto číslo z průzkumu?

U podobných lidí integrace možná není. Samozřejmě jsem proti tomu, je to nejen protizákonné, ale také proti zdravému rozumu. 

Jistě znáte prohlášení Kaddáfího, který řekl, že muslimové dobijí Evropu dělohami svých žen… V Evropě nyní žije přes dvě desítky milionů muslimů. Co si myslíte o porodnosti, před kterou řada politiků v rozhovorech varuje? 

Víte, čeho se obávám? Dogmat a takového uvažování, jak mluvíte vy. Kolik muslimů tady bude za padesát let? Kdo ví, jestli muslimové do té doby neprojdou procesem vývoje národů, evolucí člověka. Myšlení je dynamické a statické. Lidé nejsou stejní jako před padesáti lety, ani křesťané před sto lety nedovolovali Evropanům nosit šaty nad kolena. Názory se mění, celý svět se vyvíjí a má se vyvíjet ke svobodě, zdravému rozumu. Islám je náboženství, které hlásá dobro, ale to i křesťanství.
Určité brutální prvky islámu by měly zaniknout, a pokud se svět má vyvíjet k lepšímu, mělo by zůstat nabádání ke konání dobra a pomoci bližnímu. Lidé, kteří chtějí nabádat proti ostatním vírám, způsobí, že se vše nakonec otočí proti ostatním menšinám. Proto by u nás nenávist neměla být pěstována. Obzvlášť když je v Čechách muslimů jen malá menšina. Muslimů v Anglii je více a nerad to řeším, jejich problematice nerozumím.

Mění se u lidí kolem vás přístup k islámu v poslední době? Je známo, že mezi muslimy se říká, aby do České republiky nejezdili, protože je zde nemáme rádi. Mírní se naše nenávist? Změnil se pohled Čechů?

Ukázalo se, že ti radikálnější extremisté mají větší hlas, než je jejich počet. Extremistická hnutí ve volbách výrazné výsledky nezaznamenala. Situaci jsme přisuzovali větší význam, než jaký má. Češi všeobecně nejsou tak extremističtí. Nejsou hloupí. Změna k horšímu není tak výrazná.

Takže máte pocit, že nastala změna k horšímu?

Ten strach, který tu byl a je, je menší. Není to tak hrozné. Téma migranti, strach a islám, jak jsem si všiml, nejsou v poslední době tak výrazné. Jak velká byla vlna nelegální migrace, tak vyvolala určité obavy, ale není tak výrazná. Téma uprchlíků se začíná vyčerpávat.

Prohlásil jste také, že je třeba více žádat zničení Islámského státu. Jak v tomto případě hodnotíte vojenský zásah Ruska proti Islámskému státu v posledním roce? 

Nezlobte se, o tom nebudu mluvit.

Tak pojďme k českým událostem. Co říkáte na bouři, která se zvedla s oceněním hudebního Slavíka kapele Ortel?

Skupinu Ortel na hudební scéně nevnímám a neměli bychom těmto věcem přikládat větší význam, než mají.

Domníváte se tedy, že podobné události příliš politizujeme?

To jste vyjádřila přesně. Určitě. Zbytečně a ani si to nezaslouží. Pak neprávem můžeme postihnout lidi, kteří nemusejí být zlí. Jinak mám populární hudbu rád, rád si poslechnu Hanu Zagorovou, Gotta a ostatní a poslouchám i vážnou hudbu. Je to podle vkusu. 

Volby v Rakousku vyhrál Van der Bellen. Co říkáte na tento výsledek?

Dobré.

Jste spokojen?

Já jsem spokojen, dokonce mám Rakušany rád, je to kultivovaný národ a několikrát jsem tam byl. Jejich pohled na migraci a vůbec na cizince je příkladný. Mají třicet sedm procent obyvatelstva zahraničního původu a vůbec mají dost sebevědomí. Setkávali se a setkávají se s cizinci, dokázali integrovat na devadesát tisíc cizinců. Nyní umísťují každý rok na třicet sedm tisíc dalších, což dokazuje, že situaci nevnímají jako velkou tragédii. A Rakušanů je osm a půl milionu, tedy ještě méně než Čechů.

Nemyslíte si, že vliv na to, jak vnímáme uprchlickou krizi, může mít i historie naší země, která byla často uprostřed dění jako mlýnský kámen? Ať už vzpomeneme na Rakousko-Uhersko, nacisty, SSSR… 

Náš pohled je ovlivňován křiklouny a médii. Historie zde nehraje takovou roli, Češi vůbec kdysi v devadesátých letech dokázali přijmout více migrantů z bývalé Jugoslávie, tehdy snad na dvacet tisíc, a nešlo o žádnou tragédii. Křiklouni, extremisté, média a spousta jiných faktorů je to, co straší lidi. To právě vyvolává takovou atmosféru. Je toho kolem moc. Všichni křiklouni, extremisté a jejich činy jdou na ruku Islámskému státu, stejně jako některé elity. Organizování lidí proti islámu a šíření extremismu způsobuje, že islám nemáme rádi. Nechci, aby se lidé báli něčeho, co neexistuje.
Mimochodem, víte, co znamená slovo šaría? V podstatě cesta k vodě, někdy se překládá jako správná cesta. Jestli chtějí prezentovat právo šaría jako brutální prvky islámu, sekání rukou a nohou… To se stalo možná v jedné zemi, ale ostatní žijí normálně. Podobně slovo džihád znamená v překladu úsilí. Jestli ráno vstáváte, nebo píšete v noci, abyste uživila rodinu, tak to je úsilí, které k tomu vynakládáte. Když voláte slova v arabštině, stávají se mystická a démonizuje je to. Přitom jde o běžně užívaná slova.

Čekáte, že v dalších volbách v Evropě budou mít úspěch protiunijní strany?

Vím přesně, kdo by měl vyhrát. Sociální demokracie, protože máme nejlepší program.

Deník Blesk je nejčtenější, televize Nova nejsledovanější. Znamená to, že mají nejlepší program nebo nabídku? To si nemyslím. Jde mi o to, jestli se Češi nenechají uchlácholit koblihami? 

Program sociální demokracie je dostatečně prostorný a dostatečně dobrý pro dobře fungující sociální systém v demokracii. A většina lidí v této zemi chce co nejdokonalejší sociální program v rámci demokracie třeba tak, jak funguje ve skandinávských zemích. ANO je protestní hnutí a také jejich program je protestní. A kdy vzniklo hnutí ANO? Sociální demokracie tady funguje sto let. Máte pravdu, že volební úspěch není o nejlepším programu. Ale sociální demokracie by měla vyhrát.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Zuzana Koulová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nehoráznost! Bojím se o zdravotníky. Krátit jim teď mzdy? Jan Hrnčíř připomíná, kudy mizí české peníze

4:40 Nehoráznost! Bojím se o zdravotníky. Krátit jim teď mzdy? Jan Hrnčíř připomíná, kudy mizí české peníze

ROZHOVOR Vláda jedná chaoticky a na její dnešní kroky budeme doplácet i dlouho poté, co pandemie nov…