Schengen bych okamžitě zavřel. Ale je pozdě, říká filmový režisér Tomáš Magnusek

01.09.2015 22:48

ROZHOVOR Schengen bych uzavřel, a to už dávno a nejen kvůli uprchlické krizi. Ministr Babiš v minulém týdnu navrhl nějaké řešení. Druhý místopředseda vlády ho označil za populistu. Já si ovšem myslím, že je nutné vyblokovat nějaké území, kde by uprchlíci žili do doby, než se situace v jejich rozpadlých zemích uklidní, řekl naší redakci režisér Tomáš Magnusek.

Schengen bych okamžitě zavřel. Ale je pozdě, říká filmový režisér Tomáš Magnusek
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Tomáš Magnusek

Uprchlická vlna ve veřejnosti mimořádně rezonuje. Prezident Zeman asi správně odhaduje, že ještě poroste.  Žijete v Náchodě, kde je známý hraniční přechod. Jak vnímáte migraci?

Jako občan Náchoda mám čerstvou zkušenost s touto otázkou v rodině. Moje teta z německého Heidelbergu mi o víkendu vylíčila situaci u nich. Tam jsou uprchlíci v nějakých kasárnách, kdejaký třeba Rumun či Afgánec se tam potuluje volně, migranti zvoní u nich doma, žebrají o jídlo. Je to prostě reálný problém Evropy a žádná mediální bublina, jak si možná ještě někdo u nás myslí. Dotkne se nás to tak jako tak.

Zmínil jsem prezidenta Zemana. Ten je znám svou dlouhodobou negativní rétorikou vůči islámu i tzv. Islámskému státu. Nemáte pocit, že z naší země dělá tak trochu terč?

Myslím, že prezident říká svůj názor a ví, co dělá. Já jsem několikrát řekl, jaký k němu mám vztah. Prostě si myslím, že ví, co mluví.  Celé tzv. Arabské jaro bylo mimořádně nešťastné. Američané se vložili do všech těch útoků počínaje Irákem a umyli si ruce. Odešli politici, které jsme nazývali diktátory, ať to byl Kaddáfí či Mubarak anebo Husajn. Nastal chaos, se kterým si musí poradit Evropa. Četla si teď Nelsona Mandelu Dlouhá cesta ke svobodě. V jeho zemi byl odstraněn apartheid a černošské kmeny se pomalu začaly vyvražďovat mezi sebou. Tak si pak položte otázku co je lepší: silný diktátor anebo stát bez diktátora? Lidé chtějí svobodu i bezpečí. Ale jsou to dvě odlišné kategorie. 

Zavřel byste v Evropě hranice?

Schengen bych uzavřel, a to už dávno a nejen kvůli uprchlické krizi. Ministr Babiš v minulém týdnu navrhl nějaké řešení. Druhý místopředseda vlády ho označil za populistu. Já si ovšem myslím, že je nutné vyblokovat nějaké území, kde by uprchlíci žili do doby, než se situace v jejich rozpadlých zemích uklidní. Samozřejmě s pomocí OSN a nás Evropanů. Není přece možné, abychom slyšeli názory, že uprchlíci by se měli střílet. Člověk, který má dítě a žil v dnes rozpadlém státě, přeci logicky utíká do bezpečí. Kdo řekne, že by se měl zastřelit, není normální.

V pondělí blízký spolupracovník Miloše Zemana Hynek Kmoníček v ČT 24 upozornil na ekonomické uprchlíky. Zmínil Eritrejce, v jejichž zemi žádná válka není, a přesto se řítí do Evropy.  Jak tedy rozdělit uprchlíky?

To kdyby někdo věděl. Já to nevím. Ale kloním se k tomu, co jsem již řekl o Babišovi. V mnohém mi to připomíná trochu rok 1938. Balancuje se. I Chamberlain či Daladier balancovali a hledali nějaké řešení.  I my ho musíme hledat anebo se Evropa rozpadne.  Velmi se děsím toho, že se tu objeví desítky organizací, které budou brojit proti islámu. To může vést k násilí. Pamatuji, jak se v mé rodině vyprávělo o náchodském židovském lékárníkovi, který v časech nacismu říkal, že ve dvacátém století - v časech Einsteinů-  se násilně přece věci řešit nebudou. Za tři týdny visel.

Jste náchodský zastupitel za ČSSD. Pociťujete v souvislosti s uprchlickou vlnou nějakou změnu přímo ve městě?

Na přechodu je klid. Polsko není v tuto chvíli cílovou zemí pro islámské migranty. Stejně jako my. Jako zastupitel ale vidím, že se poněkud zvětšuje počet romských občanů, kteří nejsou místními starousedlíky. Odkud přicházejí nevím. Zastupitelstvo se nesešlo od června. Na dalším zasedání budeme muset nepochybně o migraci hovořit. Vše má mimořádně velký spád. 

reklama

autor: Josef PetrůTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Spisovatel: Fialu vylepšovali. A tak dopadl. Babiš, to je jiná. Co chybí v ČT

4:44 Spisovatel: Fialu vylepšovali. A tak dopadl. Babiš, to je jiná. Co chybí v ČT

Už neplatí to sobecké, odporně pravicové a konzervativní heslo roku 1989 o vládě odborníků. Z hledis…