Schwarzenberg: Kdyby Hitlera trefil šlak v roce 1938, dodnes by se mu klaněli. Jsou tu ruští agenti. V mládí zpívali častušky, byli nadšení svazáci

14.08.2014 7:15

ROZHOVOR Další agrese Ruska vůči Ukrajině by byla zkázonosná. Násilí se může rozšířit i k nám, pokud se mu nepostavíme. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg varuje před zpochybňováním důvodů hospodářských sankcí Evropy vůči Rusku. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz si také všímá vlivu ruských agentů a bývalých svazáků, kteří vzpomínají na častušky.

Schwarzenberg: Kdyby Hitlera trefil šlak v roce 1938, dodnes by se mu klaněli. Jsou tu ruští agenti. V mládí zpívali častušky, byli nadšení svazáci
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Karel Schwarzenberg a Jaromír Štětina

Anketa

Který z následujících státníků minulosti je vám nejbližší?

hlasovalo: 15287 lidí

Evropská unie zavedla vůči Rusku sankce. Nemělo by dojít k nějakému dalšímu projednávání u mezinárodních soudů, když došlo při ruské anexi Krymu k hrubému porušení mezinárodního práva?

Promiňte, bohužel už nejsem rok ministrem zahraničí. Projednávat něco je možné, pokud existuje soud. Nejvyšší instance je zřejmě bezpečnostní rada spojených národů, ale Rusko tam má právo veta, takže žádná možnost není.

Jak vnímáte míru sankcí Evropy vůči Rusku?

Sankce USA a EU jsou nutné. Ruská federace porušila všechna ujednání o tom, že nebudou násilím měnit hranice, Budapešťskou dohodu. To nemůže projít. Připomenu, že západní mocnosti ihned zareagovaly na okupaci Rakouska. Když se někdo nedrží smluv a ujednání, tak to musí mít patřičné konsekvence. Vojenské akce nepřipadají v úvahu, takže hospodářské sankce jsou jedinou možností. Evropská unie rozhodla po velmi důkladném zamyšlení. Vypadáme směšně, když si jen stěžujeme a chceme náhradu od Evropské unie. Je to boj o svobodu a právo a obrana něco stojí. Vždycky to tak ve světě bylo. Evropa přijala sankce, které jsou možné a dost Rusko zasáhnou. Nesmíte zapomenout na to, že se v tomto případě muselo dohodnout 28 ministrů zahraničí. Byl jsem u takových jednání.

Na hranicích s Ukrajinou má Rusko desítky tisíc vojáků s těžkou technikou. Hrozí, že hranici překročí?

Jestli to udělají nebo ne, to nevím. Je to výhrůžné gesto na každý pád, které má Ukrajince zastrašit. Další agrese by ale byla zkázonosná.

Jaký máte pocit, když v televizi vidíte, jak si nadšení Rusové kupují trička s podobiznou Putina? Co říkáte na zvyšující se popularitu ruského prezidenta?

Je to tak vždycky, když nějaký samovládce dosáhne úspěchů. Kdyby Hitler náhle zemřel například po okupaci Sudet, tak by ho lidé dodnes obdivovali. Mám na mysli, kdyby zemřel třeba v důsledku dopravní nehody nebo ho trefil šlak. Někteří lidé by ho vnímali jako někoho, kdo vytvořil velké Německo, tak by se mu dodnes klaněli. Víte, pamatuji si jásání na Staroměstském náměstí v únoru 1948. Už jsem také žil, když se na Václaváku shromáždil nesmírný počet lidí při tryzně za Heidrycha. Lidé blbnou, i my. Nejsme horší národ než ostatní. Když jsme ale měli možnost, tak jsme blbnuli, co nám síly stačily.

Ve vašem tiskovém prohlášení jste také varoval před tím, že šířící se vlna násilí může zasáhnout i Českou republiku. Za jakých okolností se tohle může stát?

Když nebudeme klást odpor násilí, tak nás může postihnout také. Bez odporu se násilí nezastaví.

Hovoří se o přítomnosti členů ruské vojenské zpravodajské služby… Jak silný je u nás ruský vliv?

Nesmíte zapomenout na početné nostalgiky. Když byli mladí, byli nadšenými svazáky, hráli na balalajku, zpívali častušky. Na mládí člověk vzpomíná romanticky. V České republice působí ruští agenti. Hlavně to bylo kvůli Temelínu, ale jsou tady velmi aktivní. Takže někteří lidé jsou pod vlivem ruských agentů. Pak jsou tu lidé, kteří jsou provázáni obchodně s Ruskem.

Jak se bude podle vás dál situace vyvíjet?

Nejsem prorok, tento dar jsem od Pána Boha nedostal. Jsem ale přesvědčený o tom, že když Evropa a Spojené státy zůstanou klidné, ale pevné, tak se situace v Moskvě zklidní. Bude to ale těžké, protože Putin nepovažuje Ukrajince za národ, což dal několikrát najevo.

Takže je považuje také za Rusy?

Ano a tudíž musí být anšlus…

Ještě mám otázku v souvislosti s českou politikou. Vy jste propustil více než desítku vysokých úředníků ambasád včetně velvyslanců. Teď některé vzal pan ministr Zaorálek zpět. Co na to říkáte?

V politice je to často tak jako u rozvedených manželů, kteří si pak vezmou někoho jiného. Ten předtím byl vždycky největší pitomec a zločinec. Teď musíme dělat všechno jinak. Takový postup k politice patří, je to známý fenomén a mně to tak nevadí.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Daniela Černá

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Sankce

Je pravda, že Rusko válčí i přes sankce, ale jakou jinou páku na něj použít? Nebo byste nedělal nic a jen přihlížel ruské agresi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vládě se nedaří? Najednou „ruský agent“. Rajchl trefil BIS na komoru

17:45 Vládě se nedaří? Najednou „ruský agent“. Rajchl trefil BIS na komoru

O tom, jestli máme uvažovat o „stlučení rakve“ na koleně, hovoří předseda PRO Jindřich Rajchl. Zopak…