Před rokem nebyla nouze o katastrofické prognózy – prezident Zeman prorokoval, že se přes nás převalí uprchlická vlna apod. Jak z tohoto úhlu pohledu hodnotíte rok 2016?
Katastrofické prognózy se šíří z jediného důvodu – protože jim věnujeme pozornost. Kdyby příslušníci biologického druhu zvaného homo sapiens lépe využívali svoje rozumové schopnosti, jakékoli katastrofické prognózy by neexistovaly, protože by o ně nebyl zájem. Když nebude poptávka, nebude ani nabídka. V přírodě nic takového nenajdete. Zvířata reagují pouze na to, co se skutečně děje, nikoli na to, co někdo říká, že by se mohlo stát.
V posledních letech se médiím i politikům osvědčuje práce s lidským strachem. Kam tento trend nyní podle vás směřuje?
Politici pracovali se strachem vždycky. A nepředpokládám, že by to příští rok nebo za sto let mělo být jinak. A protože s ním pracují tak dlouho, musí se uznat, že jim to docela jde. Co chcete postavit proti strachu? Jedině odvahu, sebevědomí, soběstačnost. Biblickými slovy víru, lásku a naději. Pokud porosteme kromě HDP také v těchto kritériích, pak bude na světě lépe. S manželkou si čteme před spaním amerického psychoterapeuta Scotta Pecka. Scott říká, že člověk disponuje duší, která je schopna růst. Tohle je potenciál, který soustavně ignorujeme. Domnívám se, že ten všudypřítomný strach a napětí, které ve společnosti cítíme, je projevem nedostatku kvalitního duševního života. Prostě potřebujeme méně politiky a více spirituality, chceme-li mít zdravou duši. Proč je to důležité? Protože nebudeme-li zdraví uvnitř, nebude zdravé nic kolem nás a namísto víry, naděje a lásky bude přibývat strachu a hysterie.
Jak vnímáte Evropu a její Unii po britském ano brexitu?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Daniel