Šéf KSČM Filip: Může to být začátek konce. Označovat Čechy za xenofoby je hloupé a urážející. Merkelová je zmatená. Pro chování Maďarů k uprchlíkům mám pochopení

18.09.2015 9:33 | Zprávy

ROZHOVOR Předseda KSČM a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip kritizuje Angelu Merkelovou. Je možné, že budeme muset kvůli uprchlíkům zavést kontroly na hranicích i my. Komentáře označující Čechy za xenofoby či čecháčky jsou hloupé a urážející. Lépe je dle něho pomoci přímo v Sýrii, aby uprchlíci nemuseli k nám.

Šéf KSČM Filip: Může to být začátek konce. Označovat Čechy za xenofoby je hloupé a urážející. Merkelová je zmatená. Pro chování Maďarů k uprchlíkům mám pochopení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojtěch Filip v dobré náladě

Jak hodnotíte postoj české vlády a Milana Chovance ke kvótám. Zatím je Brusel neprosadil. Odvádí dobrou práci?

Ve věci takzvaných kvót pro přerozdělení uprchlíků česká vláda do této chvíle zaujímá správný postoj jak z pohledu českých národních zájmů, tak z pohledu základních principů fungování EU. Kvóty nejsou žádným řešením. Dobrá práce se prokáže nikoli podle toho, co doma říkají, ale podle toho, jak se nakonec zachovají na evropských jednáních.

Myslíte si, že kvóty Evropská komise a Angela Merkelová nakonec přes odpor několika zemí prosadí?

Chci věřit, že se jim to nepodaří, i kdyby musela Česká republika na vrcholném jednání Evropské rady použít takzvané právo veta nebo se soudit. 

Co říkáte tomu, že Angela Merkelová nejprve řekla, že syrští uprchlíci mají dveře do Německa otevřené – dle Andreje Babiše je tak do EU fakticky pozvala – a pak Německo zavedlo kontroly na hranicích? Navíc je pozvala a nás vyzývá, ať je přijmeme...

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Markéta Gregorová byl položen dotaz

A co další produkty?

Děkuji za vaši snahu řešit problém, že pokud si lidé něco koupí, musí mít jistotu, že o to nepřijdou jen proto, že se to přestane vyplácet vydavateli (vaše slova, s kterými úplně souhlasím). Jen vy mluvíte jen o hrách. Týká se to i programů, které si zakoupíte třeba do počítače? A neukazuje přístup ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jinak bych nic neposílal.“ Jak to bylo s dopisem pro ÚS

12:59 „Jinak bych nic neposílal.“ Jak to bylo s dopisem pro ÚS

Potřebuje ÚS k řešení žaloby prezidenta spoustu času? Na tuto otázku pro ParlamentníListy.cz odpovíd…