Šéf KSČM Filip: Toto celé lidstvo uvedlo do současného zvráceného stavu. Blíží se mnohem hlubší propad, než ekonomové připouštějí. Přežili jsme konec RVHP, přežijeme i rozpad EU

18.03.2016 4:49 | Zprávy

ROZHOVOR Předseda KSČM a předseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip říká, že vleklá ekonomická krize neskončila a že je před námi mnohem hlubší propad, než si ekonomové a mnoho politiků připouští. Svobodné podnikání v současné koncentraci kapitálu neexistuje. Při rozpadu EU by spolupráce byla často rovnoprávnější než současný diktát s mnohými nadnárodními firmami, které ovládají naše výrobce.

Šéf KSČM Filip: Toto celé lidstvo uvedlo do současného zvráceného stavu. Blíží se mnohem hlubší propad, než ekonomové připouštějí. Přežili jsme konec RVHP, přežijeme i rozpad EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojtěch Filip

Množí se varování před příchodem další ekonomické krize. Exšéf Bank of England Lord Mervyn King například uvádí, že světové hospodářství je na pokraji další havárie. Česká ekonomka Šichtařová prorokuje Krizi s velkým K, běžně se používá termín „dokonalá bouře“. Ekonomická bouře prý začne na finančních trzích, které jsou údajně přehřáté. Co z toho může být pravda a v jakém horizontu?

Skutečně jsem přesvědčen, že vleklá ekonomická krize neskončila a že je před námi mnohem hlubší propad, než si ekonomové a mnoho politiků připouští. Nakonec největším svědectvím o tom, jak hluboká může být krize, je samotný rozsáhlý vojenský konflikt s takzvaným Islámským státem, tedy konflikt o ovládnutí ropných a plynových cest, a to ještě nic není, pokud nezapočítáváme blížící se konflikt o vodu.

Čína v řadě ohledů stagnuje, její problémy se přelévají do celého světa. Jak hodnotit budoucnost ambiciózní nastávající velmoci? Považujete za zajímavé její projekty, kterými se snaží prosadit v zahraničí, například projekt Nové hedvábné stezky a některé další investice? Máme se bát čínských investorů, za kterými mohou být skryty velmocenské snahy Číny?

Jednak Čínská lidová republika už velmocí je, nikoli že se jí teprve má stát. Je především velkým věřitelem USA a zpomalení růstu vlastně tkví v tom, že hospodářská krize v USA brzdí samotnou ČLR. Projekt Nové hedvábné stezky je projektem budoucí spolupráce ČLR se světem, tak jako tomu bylo vždy v minulosti, pokud se Čína neuzavírala pro sebe. Je nejen jejím investičním záměrem, ale i návrhem rovnoprávné spolupráce, vytváří zejména nové pracovní příležitosti po celé trase a využívá jak přírodní bohatství jednotlivých států, tak novou možnou dělbu práce, která odstraní bývalé nerovnovážné ekonomické modely takzvaného bohatého severu a chudého jihu, z něhož také vyplynula zčásti i současná migrační vlna zoufalých lidí neustále vysávaných nadnárodním kapitálem v severní Africe nebo na Středním východě.

Jak bude Čína konkurovat Rusku a jeho Eurasijské unii? Chce investovat ve Střední Asii...

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proč na Hrad nepozvali Zemana a Klause? Komentátor tuší, kdo to rozhodl

16:55 Proč na Hrad nepozvali Zemana a Klause? Komentátor tuší, kdo to rozhodl

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA „Prakticky všechny meze už byly překročeny,“ soudí komentátor Tomáš…