Jak se díváte na to, jak ČSSD změnila svůj postoj k takzvaným církevním restitucím? Původně byla zásadně proti a posléze je akceptovala a nepodpořila ani iniciativu KSČM a Úsvitu ke kontrole provádění zákona.
Největší podíl na nedůvěře občanů v politiku má právě neplnění volebních slibů. Současná koalice si v tomto nevzala poučení z minulosti a sociální demokracie svým způsobem svůj volební program zahodila. Zklamala nejen mě, ale zejména své voliče. Musela vědět, že proti zákonu o takzvaných církevních restitucích je minimálně 70 procent, spíše osmdesát procent občanů, a že jestliže vymění revizi zákona, případně aspoň kontrolu dodržování toho zákona, za koaliční smlouvu, tak se to musí odrazit negativně na důvěře občanů v ní. Druhý moment je, že ten zákon sám o sobě je skutečně špatný, protože nevychází z historické reality.
Jak nevychází z historické reality?
Zákon je spíše ideologicky než právně a ekonomicky odůvodňován. Ideologické odůvodnění, že to bylo církvi odebráno po roce 1948, je historicky, právně a ekonomicky nesprávné, protože je to tak, že na území dnešní České republiky největší majetkový přesun z rukou církve do rukou státu, respektive císaře, provedl Josef II. v 18. století a je historickou pravdou a nezpochybnitelným faktem, že v roce 1919 při první pozemkové reformě přešly ze zákona všechny majetky nad 150 hektarů zemědělské a nad 100 hektarů lesní půdy na stát. Čili patřily státu, takže nemohly být po roce 1945 ani po roce 1948 odebírány, protože byly už tehdy v rukou státu a jenom záleželo na tom, kdy jim stát poskytne výplatu buď z přídělu, nebo zajistí fungování té organizace nějakým jiným způsobem.
V roce 1949 došlo k politické dohodě, že církev nebude zpochybňovat první ani druhou pozemkovou reformu a že modus vivendi, tedy smlouva mezi Svatým stolcem a Republikou československou, kterou dojednával koncem dvacátých let prezident Masaryk a ministr zahraničí Beneš, se naplňuje zákonem o hmotné podpoře církví, jenž platí dodnes. To je stále platný zákon s na to navazující vyhláškou, podle které se platí mzdy všech duchovních a podle které se opravovaly církevní památky po roce 1948, po roce 1960, po roce 1968 a po roce 1989. Proto nám vadí, že ČSSD vypověděla předvolební sliby. My tak učinit nechceme. Prvním naším krokem je, že chceme, aby byl důsledně kontrolován ten zákon a učiníme všechny kroky, které můžeme jako opoziční strana učinit, k revizi toho zákona.
- TÉMA: Miliardy pro církve
Jaké kroky?
První věc, kterou jsme navrhli, bylo navržení referenda k tomu zákonu, aby zde byla lepší vyjednávací pozice vlády vůči církvím. Teď budeme podporovat návrh na moratorium, který ve sněmovně je. A sami budeme navrhovat kroky, kterými by se mělo dospět k solidním vztahům mezi státem a jednotlivými církvemi, jež zde působí. My nejsme bojovníci proti církvím, ale myslíme si, že rovnost občanů před zákonem musí platit i vůči takovým právnickým osobám sui generis, jako jsou církve. Nemohou mít více práv než občané České republiky nebo jiné právnické osoby, a to tady teď evidentně mají, protože nemají povinnost stejného dokládání, jako měli například restituenti.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
B. Sobotka , Babiš , ČSSD , Filip , KSČM , Rusko , Ukrajina , Zaorálek , miliardy pro církve , ANO
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Lukáš Petřík
Farmáři
Myslíte, že podpora farmářů je cestou, jak hromadně zlevníte potraviny? Já teda nevím, u farmářů nakupuji ráda, i když teď už čím dál méně, a to proto, že na to jednoduše nemám. Když jdu na farmářské trhy ceny jsou tam dost vysoké a taky mě kolikrát napadlo, zda i oni jen draze nepřeprodávají, co ko...
Další články z rubriky
18:52 „Osa zla“? Komu vadil šáh a nyní vadí i ajatolláhové
Proč se nesmí nechat Írán na pokoji? Československo a především jaderné strojírenství z plzeňské ško…
- 13:17 „A pak přišel Fiala zadním vchodem.“ Byla na setkání s premiérem a Pazderkovou
- 9:40 „Drogista Zelenskyj, podvodnice, finanční toky.“ Člen ODS až na hranu
- 15:00 Skyline v zákulisí evropské obrany: Strategie, lobbing a přístup k moci
- 20:03 Josef Skála: Izrael se tlačí do pozice, která se mu vymstí. Role Zelenského
- 18:22 A čím se tu budeme živit? Švihlíková o neschopné vládě v předklonu