Šéf KSČM Filip nám řekl jen ty nejhorší věci o Babišovi, Sobotkovi, Zaorálkovi a církevních restitucích. A zmínil i Nagyovou

01.08.2014 11:01 | Zprávy

ROZHOVOR Předseda KSČM Vojtěch Filip se na ČSSD zlobí, že opustila svůj odmítavý postoj k takzvaným církevním restitucím, podle něho jí to voliči sečtou. Současná vládní koalice se prý chová stejně špatně jako ta minulá v době premiéra Nečase, jen prý ještě nemá paní Nagyovou. Ministr zahraničí Zaorálek podle Filipa poškozuje české ekonomické zájmy. Daleko rozumnější politiku k Ukrajině a Rusku má podle něho Německo.

Šéf KSČM Filip nám řekl jen ty nejhorší věci o Babišovi, Sobotkovi, Zaorálkovi a církevních restitucích. A zmínil i Nagyovou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojtěch Filip

Jak se díváte na to, jak ČSSD změnila svůj postoj k takzvaným církevním restitucím? Původně byla zásadně proti a posléze je akceptovala a nepodpořila ani iniciativu KSČM a Úsvitu ke kontrole provádění zákona.
 
Největší podíl na nedůvěře občanů v politiku má právě neplnění volebních slibů. Současná koalice si v tomto nevzala poučení z minulosti a sociální demokracie svým způsobem svůj volební program zahodila. Zklamala nejen mě, ale zejména své voliče. Musela vědět, že proti zákonu o takzvaných církevních restitucích je minimálně 70 procent, spíše osmdesát procent občanů, a že jestliže vymění revizi zákona, případně aspoň kontrolu dodržování toho zákona, za koaliční smlouvu, tak se to musí odrazit negativně na důvěře občanů v ní. Druhý moment je, že ten zákon sám o sobě je skutečně špatný, protože nevychází z historické reality.
 
Jak nevychází z historické reality?
 
Zákon je spíše ideologicky než právně a ekonomicky odůvodňován. Ideologické odůvodnění, že to bylo církvi odebráno po roce 1948, je historicky, právně a ekonomicky nesprávné, protože je to tak, že na území dnešní České republiky největší majetkový přesun z rukou církve do rukou státu, respektive císaře, provedl Josef II. v 18. století a je historickou pravdou a nezpochybnitelným faktem, že v roce 1919 při první pozemkové reformě přešly ze zákona všechny majetky nad 150 hektarů zemědělské a nad 100 hektarů lesní půdy na stát. Čili patřily státu, takže nemohly být po roce 1945 ani po roce 1948 odebírány, protože byly už tehdy v rukou státu a jenom záleželo na tom, kdy jim stát poskytne výplatu buď z přídělu, nebo zajistí fungování té organizace nějakým jiným způsobem.

V roce 1949 došlo k politické dohodě, že církev nebude zpochybňovat první ani druhou pozemkovou reformu a že modus vivendi, tedy smlouva mezi Svatým stolcem a Republikou československou, kterou dojednával koncem dvacátých let prezident Masaryk a ministr zahraničí Beneš, se naplňuje zákonem o hmotné podpoře církví, jenž platí dodnes. To je stále platný zákon s na to navazující vyhláškou, podle které se platí mzdy všech duchovních a podle které se opravovaly církevní památky po roce 1948, po roce 1960, po roce 1968 a po roce 1989. Proto nám vadí, že ČSSD vypověděla předvolební sliby. My tak učinit nechceme. Prvním naším krokem je, že chceme, aby byl důsledně kontrolován ten zákon a učiníme všechny kroky, které můžeme jako opoziční strana učinit, k revizi toho zákona.

Jaké kroky?
 
První věc, kterou jsme navrhli, bylo navržení referenda k tomu zákonu, aby zde byla lepší vyjednávací pozice vlády vůči církvím. Teď budeme podporovat návrh na moratorium, který ve sněmovně je. A sami budeme navrhovat kroky, kterými by se mělo dospět k solidním vztahům mezi státem a jednotlivými církvemi, jež zde působí. My nejsme bojovníci proti církvím, ale myslíme si, že rovnost občanů před zákonem musí platit i vůči takovým právnickým osobám sui generis, jako jsou církve. Nemohou mít více práv než občané České republiky nebo jiné právnické osoby, a to tady teď evidentně mají, protože nemají povinnost stejného dokládání, jako měli například restituenti.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Lukáš Petřík

Zajímalo by mě, jaký je zájem o kandidaturu za SOCDEM?

Hledal jsem totiž kandidáty, ale žádné jsem ani na vašich stránkách nenašel. Nebo jich snad máte tolik, že nevíte koho vybrat? To dost pochybuji, když od vás dost politiků přešlo jinam, což teda já neschvaluju a takové politiky nevolím

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Co je dnes sleva, byla ještě v roce 2019 normální cena.“

21:30 „Co je dnes sleva, byla ještě v roce 2019 normální cena.“

K příčinám bytové krize a jaké řešení nabízí STAČILO! hovoří lídr hnutí za Plzeňský kraj Vítek Proko…