Šéf plzeňské Hospodářské komory Zeman: Hledáme nové trhy i v Kazachstánu

27.09.2014 13:00

ROZHOVOR Před několika dny se ze středoasijského Kazachstánu vrátila malá delegace zástupců Plzeňského kraje, ve které byli také podnikatelé. Západní Čechy velmi aktivně hledají nové trhy a nové partnery - ostatně známé jsou jejich aktivity v Číně. ParlamentníListy.cz jako jediné médium položilo několik otázek šéfovi Hospodářské komory Plzeňsko Miloslavu Zemanovi, který s delegací byl a podílel se i na „týlovém zabezpečení“ celé dosti náročné akce. Výsledky by mohly být slibné. V době hospodářských embarg a nedej Bůh začínající studené války mezi západní Evropou a Ruskem je hledání nových odbytišť nanejvýš potřebná záležitost.

Šéf plzeňské Hospodářské komory Zeman: Hledáme nové trhy i v Kazachstánu
Foto: Archiv MZ
Popisek: Miloslav Zeman
reklama

Můžete nám říci, proč byl vybrán právě východní Kazachstán, který ostatně není běžným cílem krajských delegací?

Již před dvěma roky podepsal Plzeňský kraj smlouvu o partnerství prostřednictvím ministerstva s Východokazašskou oblastí, kde je hlavní město Ost Kamenogorsk. Do této doby se však představitel této oblasti, který používá titul Akim, nesetkal s hejtmanem Plzeňského kraje. Proto jsme se již na počátku roku dohodli s hejtmanem Plzeňského kraje Václavem Šlajsem, že by partnerství mělo mít reálné výstupy a naplánovali tak společnou cestu. Musím říci, že málokdo nejen v Plzeňském kraji nám byl schopen dát nějaké informace, jak to v Kazachstánu vypadá, či jaké jsou tam možnosti. A znáte ministerské delegace. Pro ty jsou často všechny hotely stejné a mimo se v nabitém programu nedostanete. O Kazachstánu však všichni ví, že je to velmi bohatá země, díky snad všem nerostným ložiskům, a že rozvoj zde je úctyhodný. Pomohlo nám také, že i když  jsme naplánovali delegaci již počátkem roku, efekt cesty zesílila neblahá situace Ruska a Ukrajiny. Celá Evropa hledá náhradu za blokované ruské trhy a Kazachstán je nyní uveden jako prioritní země. Mám proto radost, že naše spolupráce s hejtmanem je ukázková a společně tak pomáháme otevírat trhy pro menší firmy.

Zleva: Tomáš Drápela – generální ředitel, Plzeňská teplárenská, a. s., Miloslav Zeman, šéf plzeňské Hospodářské komory, dále pak hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs, vedle něj S. Esimbekov, výkonný tajemník Národní komory podnikatelů Kazachstánu a zároveň předseda Komory pro zahraniční obchod. Na kraji potom stojí: N. Bukeikhanov, zástupce ředitele odboru pro mezinárodní spolupráci Národní komory podnikatelů Kazachstánu. Foto: Archiv Krajského úřadu Plzeňského kraje

Kromě krajské reprezentace tam jeli také zástupci podnikatelů. Jak dopadly první rozhovory? Bude se spolupráce rozvíjet?

Při cestě jsme sledovali tři různé cíle. Na počátku jsme se setkali s náměstkem ministra energetiky. Kazachstán začíná řešit odpadové hospodářství, a tak jsme měli s sebou odborníky na toto téma. Ukázalo se, že v energetice je zde možno jednat i na další téma. Byli s námi i představitelé Frýdlantských strojíren, kteří zde slavnostně podepsali pro ně důležitý obchod dodávky výrobní linky. A samozřejmě při jednání jsme byli i otevřeni dalším požadavkům. Překvapilo nás, že například investor je schopen od vlády dostat ihned proplaceno třicent procent investice. Protože s Plzeňským krajem připravujeme otevření zrcadlových kanceláří s čínskou provincií, nastínili jsme tuto myšlenku i s Východokazašskou oblastí. Překvapil nás jejich okamžitý a konkrétní zájem. Pro komunikaci podnikatelů, ale nejen jich, by to byl významný most pro spolupráci.

Zeptejme se technicky - hovořili jste tam většinou anglicky nebo rusky? Jaký na vás tato země udělala dojem - a můžete třeba srovnávat?

Zde je výhoda pro starší obchodníky. Ruština zde jasně vítězí a s angličtinou u starších úředníků i manažerů brzy narazíte. Jinak je obtížné hovořit o dojmu, to jsme byli v Kazachstánu krátce. Z krátkého pobytu je patrné, že je zde překrásná příroda, plánovaný rozvoj a velké možnosti. Víte, pro obchod je vždy potřebný partner, který má vizi a financování. A to v Kazachstánu je.

Kazachstán má těsné hospodářské, kulturní i politické vazby s Ruskem - ostatně je jeden ze zakládajících členů celní unie. Neobáváte se případných sankcí nebo negativních ohlasů? Byli jste přece mimo Evropskou unii... 

Myslím, že Kazachstán se zatím umí pohybovat na ostří politiky. Má dobré vztahy s Ruskem, ale není to Rusko a tak není postižen sankcemi. Naopak, dnes je zájmovou oblastí Evropské unie. Potkáváte tam řadu německých firem. Většina prozíravých manažerů začíná chápat, že je zapotřebí hledat příležitosti právě mimo Evropskou unii. Ta se snaží pozitivním optimismem přesvědčovat, že problémy jsou za námi. Kdo má oči na správném místě, vidí skutečnost. Chybným rozhodnutím jsme utlumili výrobu a začali produkovat úředníky. Náprava je nyní velmi obtížná.

Byli jste tam krátkou dobu, přesto se ještě zeptám i na názor na situaci v Sýrii či Afghánistánu nebo Iráku. Kazachstán jako středoasijská země je těmto lokalitám podstatně blíže...

Je to zajímavé. V Kazachstánu je údajně šedesát procent muslimů. Nepoznáte je, nezahalují se, neodlišují se oblečením. V klidu žijí s ostatními,  Měl jsem dříve možnost se potkat i s lidmi ze zmiňovaných problematických států. Myslím, že rozdíl je v tom, že tam lidé žijí v chudobě, kdy systém vidí neprůhledný, zkorumpovaný. Respektoval jsem názor, že tyto lidi je třeba naučit neusínat se samopalem pod hlavou, s pocitem marnosti. Je také složité, pokud tak žije většina společnosti. Vždyť u nás byla v podobné situaci relativně malá skupina občanů - slavný Chanov. A situaci jsme nevyřešili dodnes, tišíme ji penězi.

Já za základní problém považuji seskupování shodných typů. Bohužel, to se dnes děje v Sýrii, kdy jsou křesťané vyháněni. Jeden moudrý kolega to přirovnal k atomovému reaktoru. Ten funguje, pokud obsahuje vedle sebe tyče paliva a tyče stínění. Jak vytáhnete tyče stínění, máte atomovou bombu. A palivové tyče také nemůžete vytáhnout.

Pojďme zpátky do Čech a našeho kraje - město Plzeň, zatím spíše bašta ODS - i když tu funguje koalice s ČSSD - se na tyto spanilé jízdy", stejně tak jako na pokračující spolupráci s Čínou, nedívá příliš nadšeně. Není to podle vás škoda nebo tak trochu uražená ješitnost?

Víte, my Češi budeme výborný národ, až se oprostíme od maloměšťáctví a od pocitu, že jsme chytřejší než druzí a snadno je dokážeme převést. Já nevidím velké rozdíly v chování dle politických stran. Snad, že ty starší strany nemají nastavenu samočistící schopnost, a tak nedávají šanci mladším či schopným. Tak ti zakládají nové a nové strany. Tím ale často nemáme to nejcennější. Neumíme předávat zkušenosti starších mladším, aktivnějším.

Plzeň je ve velmi nepřehledné situaci. Je to škoda a město se rozvíjí jen toporně a občas přešlapuje nerozhodně na místě. S povzdechem tak děláme kulaté stoly všech politiků a často bychom mohli přehrát diskuze před čtyřmi i osmi roky. Je proto štěstí, že se objeví alespoň jednotlivci, jako hejtman, kteří chápou potřebu rozvoje a pomáhají nám hledat cestu. Můžeme tak nastavovat prostředí, které je o krok před ostatními kraji. To, že je to správná cesta, poznáváme, že o poznatky stojí firmy z jiných krajů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Václav Fiala
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nápady Pirátů jsou strašákem od začátku, jen si jich nikdo nevšímal. Kolektivisti jak řemen. V podstatě je to krádež, varuje Šichtařová

15:56 Nápady Pirátů jsou strašákem od začátku, jen si jich nikdo nevšímal. Kolektivisti jak řemen. V podstatě je to krádež, varuje Šichtařová

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Lidé si neuvědomují, že pirátské návrhy jsou vlastně tažením proti exis…