Senátní kandidát Chudoba pohovořil o chudobě. Láká na změny v poplatcích za léky

11.08.2014 20:53

Kandidátem koalice VLASTA do Senátu v Praze 10 (obvod č. 22) je Lubomír Chudoba, prezident České lékárnické komory. „Práci senátora se chci věnovat na sto procent. Po svém zvolení bych proto rezignoval na funkci prezidenta České lékárnické komory,” prozradil v rozhovoru ParlamentníchListů.cz Chudoba, jenž by prý rád v Senátu kromě jiného usiloval o to, aby se ve prospěch občanů přehodnotil jak systém doplatků na léky, tak i princip ochranného ročního limitu na léky.

Senátní kandidát Chudoba pohovořil o chudobě. Láká na změny v poplatcích za léky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Chudoba kandidát koalice VLASTA na senátora
reklama

Ve volebním obvodu 22 budete kandidovat do Senátu za nové uskupení VLASTA – koalice občanů Prahy 10, KDU-ČSL a Liberálně ekologické strany. Díky tomu, že jste prezidentem České lékárnické komory, jste i známá osobnost a dá se tak předpokládat, že vaše kandidatura může být úspěšná. Máte již představu, čím byste se v horní komoře Parlamentu zabýval, případně jaká oblast výboru by vám byla nejbližší?

Jsem profesí lékárník, byl jsem opakovaně zvolen prezidentem České lékárnické komory a zastupitelem pražské městské části. Mojí prioritou je tedy zdravotnictví, veřejná správa a životní prostředí. Pokud budu zvolen, rád bych se stal členem senátního výboru pro zdravotnictví a sociální politiku a výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí. Alternativou pro mě může být i výbor pro záležitosti Evropské unie, neboť jako člen evropské asociace PGEU (Svaz lékárníků Evropské unie) se v Bruselu pravidelně účastním diskuzí k nově připravovaným evropským směrnicím pro zdravotnictví a projednáváme jejich dopad na českou legislativu.

Budete kandidovat za obvod 22, který zahrnuje Prahu 10, což je poměrně velký obvod - k 1. 1. 2014 měla Praha 10 celkem 108 477 obyvatel. Co byste rád pro Pražany z desítky v Senátu dobrého udělal?

Členy koalice Vlasta jsou zástupci řady občanských iniciativ působících v Praze 10. Vím tedy dobře, co lidi v Praze 10, Dubči a Štěrboholích pálí. Je to nedostatek míst v mateřských školkách, ale také nedobré hospodaření a skoupé informování radnice o jejích investičních záměrech. Aktuálně je to skandální miliarda za novou budovu radnice, kterou většina v zastupitelstvu prohlasovala na samém konci volebního období. Zásadní pozornost chci věnovat životnímu prostředí a dalšímu rozvoji této městské části. I když senátor nemůže o těchto věcech přímo hlasovat, má podle našich zákonů právo kdykoli na zastupitelstvu vystoupit, dávat podněty, klást nepříjemné dotazy a svojí autoritou se za občany „prát“. Počítám pevně s tím, že se jednání zastupitelstva budu pravidelně účastnit.

Senát je přímo provázaný s Poslaneckou sněmovnou, odkud chodí schválené zákony na posouzení senátorům. Teď je aktuálně právě „ve hře“ služební zákon, o němž se dosud ve sněmovně vedly předlouhé debaty. Sice to vypadá na to, že se koalice a opozice již ohledně tohoto zákona dohodnou, ale jak se díváte všeobecně na sněmovní hádky mezi pravicovou opozicí a koalicí?

Je pro mě nepochopitelné, že po letech přípravy nové legislativní normy, těsně před jejím schválením ve třetím čtení, dochází mezi koalicí a opozicí k „principiální diskuzi“. Dohadování a teatrální vystupování některých zákonodárců se bohužel netýká podstaty projednávané věci, ale osobních a stranických antipatií bez ohledu na konečný výsledek. Tento způsob jednání můžeme sice někdy pozorovat i v parlamentech jiných zemí, ale všechno má své meze. Poslanci a senátoři byli zvoleni proto, aby tvořili a schvalovali kvalitní zákony, které budou mít dlouhodobou platnost a nebude je nutné „každou chvíli“ opravovat následnými novelami. Nekvalitní zákony a neschopnost se domluvit na hlavních principech jsou neomluvitelné.

Funkce senátora je poměrně vytížená politická funkce. Vy jste prezidentem České lékárnické komory, v případě úspěchu ve volbách se této funkce vzdáte, nebo jak byste chtěl svou práci provázat?

Práci senátora se chci věnovat na sto procent. Po svém zvolení bych tedy rezignoval na funkci prezidenta České lékárnické komory.

Na webové stránce KDU-ČSL je uvedeno, že máte zkušenost při tvorbě zákonů. Můžete pro naše čtenáře upřesnit, na kterých zákonech jste spolupracoval, které jsou vaším „dítkem“?

Česká lékárnická komora se v rámci připomínkových řízení účastní přípravy všech zdravotnických zákonů a souvisejících vyhlášek. Na jejich přípravě spolupracuji na jedné straně s kolegy z představenstva komory a našimi právními poradci, na straně druhé pak s Ministerstvem zdravotnictví a v rámci schvalovacího procesu s poslanci a senátory zdravotních výborů. Jde o náročnou legislativní práci, která je zpravidla týmovým dílem. Stěžejními normami, do kterých jsme úspěšně navrhli úpravy, jsou například zákony o léčivech, o zdravotních službách, o vzdělávání, o veřejném zdravotním pojištění atd. Samostatně jsme pak připravili nový zákon o České lékárnické komoře.

Podle nejnovějších preferencí je u voličů nyní nejvíce populární hnutí ANO Andreje Babiše. Čím podle vás Andrej Babiš u lidí tak „boduje“?

Asi proto, že svůj vstup do politiky výborně načasoval a založil na jiných principech, než je klasická stranickost. Má za sebou úspěšné podnikatelskou minulost, vystupuje lidově a odmítá, aspoň slovně, „politikařit". Teprve ale uvidíme, jaký bude přerod jeho hnutí v klasickou demokratickou politickou stranu. To budeme moci zhodnotit tak za dva až tři roky.

Straně KDU-ČSL je zazlíván názor, že se na zákonu o církevních restitucích už nemá nic měnit. Jak se vy osobně díváte na církevní restituce, k nimž převážná část obyvatel ČR nemá důvěru?

Jde tu jistě o ohromné majetky a finanční částky, ale také už o jednou uzavřenou kapitolu Ústavním soudem. Církve jsou prospěšnou součástí občanské společnosti, starají se o nemocnice a handicapované. Jejich charity a diakonie jsou efektivní, církevní školy mají podle mých informací výbornou úroveň a přijímají žáky ze všech vrstev společnosti. Náprava majetkových křivd musí být ale samozřejmě doprovázena zárukou transparentního hospodaření ze strany církví a nesmí dojít ke spekulativnímu jednání s restituovaným majetkem.

Poslední měsíce svět znepokojuje dění na Ukrajině. Co si vy myslíte o roli Ruska v ukrajinské krizi? Myslíte si, že celá krize v této oblasti skončí válkou?

Odhadovat vývoj je velmi těžké. Je to po válce v bývalé Jugoslávii bohužel další příklad, jak blízko naší hranice může docházet k takovému násilí. Konflikt poškozuje obě strany v mezinárodním měřítku a i ekonomicky. A rukojmím jsou jako vždy občané. Jako klíčový pro ČR vidím společný postup Evropské unie. Doufám, že k vyřešení tohoto konfliktu dojde co nejdříve.

Vaše příjmení asociuje vztah k chudobě... O tomto státě se říká, že v něm je stále více lidí ohroženo chudobou. Jak vy osobně vnímáte tuto věc, když už to vztáhneme na to, že jste prezidentem lékárníků a mnoho lidí u nás naříká, že nemá už peníze ani na léky?

Ano, zhoršující se finanční situaci řady českých občanů a rodin považuji za alarmující. I proto bych rád přispěl k tomu, aby již nebyly zcela zbytečně vynakládány obrovské částky jako u přehmatů našich zákonodárců a exekutivy v oblastech typu dotací pro výrobce solární energie. Pokud k tomu přičteme neschopnost v čerpání finančních prostředků z EU programů, pomalou eliminaci korupce ve státní správě a samosprávě, tak přichází Česká republika o ohromné peníze. Porovnáme-li je například s výdaji domácností za léky, pak by místo toho mohli mít občané třeba všechny své léky zdarma, včetně volně prodejných. Spoluúčast na léky je v ČR naprosto nepředvídatelná a pro řadu nemocných spoluobčanů se skutečně stává neřešitelnou. Budu proto usilovat o to, abychom systém doplatků na léky a principy ochranného ročního limitu na léky přehodnotili ve prospěch našich občanů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Olga Böhmová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Spisovatel: Ti mladí. Dřív Stalin, teď Soros a Pirátská internacionála. Okoukají se. Bez násilí skončí

18:44 Spisovatel: Ti mladí. Dřív Stalin, teď Soros a Pirátská internacionála. Okoukají se. Bez násilí skončí

CIVILIZACE A MY „Doba je opět – po třiceti letech relativní svobody – založena na víře. Tentokráte n…