Senátor Čunek mluví o důvodech hádky Sobotky a Babiše, ale i o tom, jak dopadne Zeman

14.12.2014 17:41 | Zprávy

NA HRANĚ S XAVEREM Nedávnou mediální třenici mezi premiérem a ministrem financí kvůli schvalování růstu platů ústavních činitelů považuje senátor Jiří Čunek jen za politickou hru a sbírání bodů. Lidem pak ale z takového jednání politiků prý zůstává pachuť. Kritiky neušetřil ani prezidenta Miloše Zemana za vulgarismy, které použil v Hovorech z Lán v Českém rozhlase.

Senátor Čunek mluví o důvodech hádky Sobotky a Babiše, ale i o tom, jak dopadne Zeman
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Čunek

Jak se nakonec přihodilo, že jste se po všech peripetiích stal starostou Vsetína? Byl to tuhý boj?

Mně se to ani tak nezdálo. Pravdou ale je, že já už jsem tak trochu tou politikou znecitlivělý, takže vím zhruba, jak ty procesy probíhají. Ona vážně ta věc je taková, že my se chceme pořád jaksi upínat k tomu, že to množství lidí, ti politici noví, kteří vzejdou z voleb, že každý má ty andělské oči a jde do té politiky naprosto nezištně a nebude tam pobírat žádný plat. Jenže pak by ti lidé umřeli hlady. Takže proto je to nastaveno tak, že tam nějaké platy jsou – a ty platy nejsou malé. To znamená, že prvotně ti lidé, kteří v politice jsou, tak mnozí také myslí na to, že by tam chtěli zůstat, protože tam berou nějaký plat. Ale to je úplně v pořádku, tak to má být, tak je to všude na světě. Ale musí to být korigováno tím, že zároveň musí respektovat výsledky voleb, výsledky toho, co voliči určí. A když voliči zjistí, nebo se jim zdá, že ten člověk špatně pracuje, či ne jak oni by si představovali, tak ho zkrátka nezvolí. On dostane méně hlasů a pak má méně šancí. Nicméně náš volební systém je poměrný, to znamená, každý má tu šanci, když má nad pět procent, se tam dostat, a pak se paradoxně může stát, když někde kandiduje hodně malých stran – a někde se to i stalo – a těch hodně malých stran, když dostanou nad pět procent, tak ti lidé poskládají nadpoloviční většinu proti tomu, kdo je vítězem voleb a téměř získal polovinu, a vyhodí ho. Ten systém se tímto sám destruuje, protože voliči pak říkají, to my už nejdeme k volbám, to nemá cenu. A to vede potom k tomu, že je menší volební účast a také k tomu, že lidé volají po osobnostních volbách a říkají: Ať je přímá volba! A já si myslím, že léčba je ve dvou věcech. Jedna je nereálná. Že i zvolení zastupitelé budou respektovat výsledek voleb a rozdělí si posty skutečně podle výsledků voleb. To ale podle mě reálné není. Lidé jsou lidé. Oni sice mluví o volebních programech a o voličích, ale když má pár voličů, tak zřejmě neoslovil a přesto tam chce být starostou či místostarostou jenom proto, že má ten rozhodující hlas. To jsou osobní touhy. Já bych skutečně jako jedinou léčbu viděl zavedení přímé volby a pak by tam samozřejmě musela být určitá změna pravomocí primátorů a starostů, ale ta přímá volba by to vyléčila.

Byl to tentokrát ve Vsetíně tvrdý boj?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Luboš Xaver Veselý

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Naše země nevzkvétá

Myslíte, že viníkem toho, proč lidé odchází za lepším na západ je EU? Podle mě jsou na vině tyto vlády a hlavně ti, co tu vládli před rokem 89. A z čeho vychází teze, že bysme byli bez EU bohatší, a poslední, na co se chci na základě toho vašeho článku zeptat je ta kritika dovozu zboží. Nemáte opět...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Třetí rok v recesi. Německo v problémech, Češi kvůli tomu také

17:50 Třetí rok v recesi. Německo v problémech, Češi kvůli tomu také

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ – Prognózy ohledně českého hospodářství byly příliš optimistické. Ekono…