Senátor Veleba předhazuje protizemanovským médiím Havla. A toto by si měl Zeman prý uvědomit o Babišovi

30.10.2014 18:00

ROZHOVOR Senátor a předseda Strany práv občanů Jan Veleba se naštval na média a některé politiky. Podle něho jsme ještě nezažili takové bezprecedentní a neomluvitelné útoky na hlavu státu v den nejvýznamnějšího českého svátku. K tomu se přidala i ostrá kritika kvůli návštěvě Číny, na kterou rovněž Veleba reagoval. A nejde jen o Karla Schwarzenberga, který prý už za komentář nestojí. „Fajfka mu dohořívá,“ řekl k tomu pouze Jan Veleba.

Senátor Veleba předhazuje protizemanovským médiím Havla. A toto by si měl Zeman prý uvědomit o Babišovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda SPO Jan Veleba

Anketa

Vadí vám, že Zeman nepozval na oslavu 28. října některé univerzitní rektory?

14%
79%
hlasovalo: 18027 lidí

V posledních dnech jsou česká média nebývale plná kritiky prezidenta Zemana kolem oslav 28. října. Ať už jde o nepozvání dvou rektorů nebo toho, kdo státní vyznamenání obdržel. Jak to na vás působí?

Působí to na mě velice nedobře. Nikdy jsem ve svém životě ještě nezažil tento způsob mediálních útoků na hlavu státu v den největšího svátku, tedy vzniku republiky. Byl jsem vychován svým otcem, který inklinoval k Masarykovi, k vlastenectví. Pocházím z Vysočiny, a když mi bylo sedm let, sedli jsme na vlak a na státní svátek zajeli do Prahy. Tam mě otec zavedl na Pražský hrad a k hrobu českých králů. Během minulého režimu jsem měl na tento svátek vždycky špatný pocit, protože se moc nemohlo mluvit o Masarykovi a podstatě věci. Tak jsem se těšil, že v této nové době svobody to bude úplně jinak.

Když sáhnu do svých vzpomínek, tak co se kolem státního svátku dělo letos, to jsem nikdy nezažil. Zprávy se scvrkly na dehonestaci prezidenta. V médiích měl vyznívat odkaz tohoto dne, Masaryk, Štefánik, Muži 28. října a tak dále. Nikoli dehonestace hlavy státu.

Bylo možné zaznamenat i výtky typu, že vyznamenaných bylo až příliš hodně. Přitom třeba Václav Havel vyznamenával ještě mnohem více lidí, a vzpomínám-li si dobře, mezi oceněnými bylo často značné množství jeho kamarádů…

To si samozřejmě dobře pamatuji a Václav Havel skutečně vyznamenával těch osobností zcela určitě víc než prezident Miloš Zeman a to už vůbec nemluvím o udělování milostí, tam je rozdíl úplně diametrální. Ale vrátím se k vyznamenáním. Mezi lidmi, které Václav Havel oceňoval, bylo podle mě tak kolem třiceti procent lidí, kteří mu byli velmi blízcí a někteří byli dokonce jeho kamarádi. A to se tehdy přešlo, v médiích se to bralo jako normální věc.

Letos se stalo, že média už snad tři týdny před 28. říjnem začala programovou a permanentní kritikou, která byla neustále živena. Udělování státních vyznamenání v den 28. října je výsostné právo prezidenta republiky, a jak on to rozhodne, tak to je. Nikdo nemá právo to nějak moc kritizovat, minimálně je to nevhodné. A už vůbec nemá veřejnoprávní televize a rozhlas právo, aby byly tyto záležitosti jednou z podstatných věcí ve vysílání právě v den tohoto státního svátku.

Pouze v jedné věci si Hrad, ale nikoli prezident, zaslouží kritiku. Podle mého názoru neměl být do Vladislavského sálu, kde probíhaly korunovace českých králů, vpuštěn člověk v mikině. Já bych ho tam nepustil a to je podle mě chyba protokolu.

Jako dohru oslav státního svátku jsme navíc mohli včera téměř v přímém přenosu sledovat, jak režisér Jan Němec vrací na Hrad státní vyznamenání udělené prezidentem Havlem, protože ho prý štve „akt arogantní politické zvůle“ Miloše Zemana. Co si o tom myslíte?

Ten slavnostní akt jsem viděl na vlastní oči, ve Vladislavském sále jsem byl. Když pominu to, že se nepovedl začátek kvůli České televizi a jak se jednomu z reportérů ČT vnutil Kalousek a dostal prostor k útokům na prezidenta, tak letošní pojetí, které prezident zvolil, kdy na časové ose pohovořil o vyznamenaných a dějinách, považuji za výborný nápad, který vybočuje ze zažitých konvencí. Každý dopředu věděl, co bude.

Za druhé, prezident jako vždy projev (a tento byl velmi dlouhý) říkal spatra, bez papíru a ten projev považuji za dost výjimečný. Neznám nikoho dalšího z vrcholných politiků, kteří by takového výkonu byli schopni. Naopak já letošní prezidentovu režii považuji za velmi zdařilou. Bohužel tím, že tam byl puštěn režisér Sedláček v mikině, což se v historii Hradu asi nikdy nestalo, bohužel velmi zdařile přihrál těm médiím, která si bič na prezidenta potřebovala najít.

Anketa

Vadí vám, že si režisér Robert Sedláček přišel převzít vyznamenání od Zemana v tričku a mikině?

86%
14%
hlasovalo: 8428 lidí

Vrátil bych se ještě k návštěvě Číny. Někteří politici se do Miloše Zemana obuli kvůli tomu, že prý pošlapal dlouhodobě budovaný směr v zahraniční politice v posledních dvaceti letech a to, že prý svět ČR vnímá především jako obránce lidských práv. Zapomíná se ale na to, že naše zahraniční politika vůči Číně se v ničem nezměnila už od roku 1949… Jak na toto nahlížíte? Jsme země, která by měla v Číně či jinde poučovat o lidských právech?

Ten, kdo kritizuje, že prezident změnil českou zahraniční politiku, buď ukazuje elementární neznalost historie české zahraniční politiky, anebo je to obrovský pokrytec. Podstatné je to, že Česká republika uznává územní celistvost Číny. Nikdy žádný oficiální akt proti této územní celistvosti ze strany vlády či Ministerstva zahraničí nebyl vykonán. Prezident jen řekl to, co my celou dobu třeba i mlčky, ale zkrátka děláme.

Já jsem v Číně byl dvakrát a pochytil jsem to, že my Středoevropané, a zejména ne my jako malý národ, si nemůžeme uzurpovat právo diktovat různým zemím světa, jaký způsob demokracie, jaký způsob zřízení a jaký způsob vlády tam mají mít. A to neplatí jen pro Čínu, ale i ostatní země. V Číně je do této doby hluboce zakořeněna filosofie Konfucia a normy společnosti tam ovládá konfucianismus. A to je o nadřízenosti, podřízenosti, řádu a pořádku a tak dále. V čínské společnosti jsou navíc i tak humanitní prvky, ke kterým se my nikdy nedopracujeme. Například tam neexistují žádné domovy důchodců, rodiče jsou až do smrti v péči svých dětí.

Další věc. Jestliže tam jede některý západní státník, například Merkelová už tam byla sedmkrát a jen tak pro formu, aby uspokojila tyto skupiny, tam řekne něco o lidských právech a nemá to absolutně žádný dopad, ale dělá to jen proto, aby na ni média neútočila, tak prezident Miloš Zeman nemá tuto povahu, on je přímý člověk.

A třetí věc, a to jsou slova Miloše Zemana, k lidským právům patří i hospodářská a ekonomická práva. Tedy právo lidí mít slušnou práci a slušné živobytí a prezident Zeman se touto návštěvou velmi výrazně zasloužil o to, že hospodářské vztahy se velmi oživí a vzniknou z toho velké příležitosti. Na Hradě jsem o tom mluvil s ministrem průmyslu a obchodu Honzou Mládkem. Prezident touto čtyřdenní návštěvou udělal mnoho pro Českou republiku. Poslední věc, kterou si za to zaslouží, je jakákoli kritika.

Karel Schwarzenberg dokonce prohlásil, že se k Číně chováme jako prostitutka…

Toto nehodlám nijak komentovat. Myslím, že obrazně řečeno, fajfka panu knížeti dohořívá. Když byl pan Schwarzenberg místopředsedou vlády a zároveň ministrem zahraničních věcí, pro českou ekonomiku neudělal vůbec nic. Naopak za jeho úřadování v Černínském paláci byla velká defenziva, snižovaly se ambasády, snižovaly se počty lidí na ambasádách a až teď se obnovují obchodní radové. On podle mě nemá mravní kredit, aby toto hodnotil.

Co ale vážně beru a jsem z toho velmi zklamán, je dnešní vyjádření premiéra Sobotky, který si počkal, pěkně strávil v přítomnosti prezidenta v jeho salonku oslavu 28. října a teď řekl o prezidentovi, že tím letem z Číny kvůli letadlu, ve kterém letěl, celou návštěvu znehodnotil. To pokládám za nefér a podpásovku.

Některá média čas od času stále tvrdí, že prezident neplní slib v tom, že bude lidi sjednocovat a že příkopy vykopané před druhým kolem přímé volby prezidenta nezasypává, ale naopak ještě prohlubuje. Ustane to podle vás, anebo se máme připravit, že to takto bude probíhat po celý prezidentský mandát Miloše Zemana?

Média se velmi pečlivě a s velkým nasazením snaží, aby ty příkopy, které se při volbě skutečně vytvořily, nebyly zasypány. Stará se o to značná část médií. A protože je na prezidenta neustále útočeno a prezident je nucen na to čas od času reagovat, je to začarovaný kruh, který je záměrně přiživován. Je pro mě docela zvláštní, že jedna z vlajkových lodí, který tímto způsobem na prezidenta útočí, jsou média skupiny Mafra na jedné straně. Na straně druhé prezident svoji činností a ve svých vyjádřeních tu a tam dává podporu majiteli těchto médií a on mu to nejenže nevrací, ale naopak. Média, která vlastní, patří k těm, jež jsou v první linii v útocích na prezidenta. To bych rád nahlas řekl, protože to považuji za velmi nefér a chtěl bych, aby si to pan prezident vůbec uvědomil.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Euro je cestou k vyšší prosperitě a stabilitě naší ekonomiky

To tvrdíte vy. Pokud ale vím, třeba v Řecku měli Euro a dostali se do velkých finančních problémů, které pak řešili ostatní státy, takže kdyby byla vaše teze správná, jak to že se Řecko dostalo do takových dluhů a hrozil krach jejich ekonomiky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Z 10 řízků jen 3 české. Válka? Jsme bez jídla.“ Zpráva o potravinách v ČR

14:15 „Z 10 řízků jen 3 české. Válka? Jsme bez jídla.“ Zpráva o potravinách v ČR

„Potravinová soběstačnost v ČR? Až ohrožující. Dnes z deseti vepřových řízků jsou jenom tři české,“ …