Senátor za ODS: Češi nejsou xenofobní ani rasisté. V OSN vymýšlí hovadiny. A Izrael? Hradba proti nebezpečnému islamismu

26.06.2020 19:55 | Zprávy

ROZHOVOR Blbce jen tak nezastavíš, komentuje pro ParlamentníListy.cz vydavatelský „počin“ Našeho vojska ohledně kalendáře s nacistickými pohlaváry senátor za ODS a starosta jednoho z plzeňských městských obvodů Lubomír Aschenbrenner. Blbec je i ten, kdo si takovou věc, stejně jako třeba hrneček s portrétem K. H. Franka vůbec koupí. V dnešní době bychom měli vidět v Izraeli jedinou demokratickou zemi v daném regionu, která je schopná čelit islámu, byť se to některým extrémně levicovým euroúředníkům a europoslancům v Bruselu nelíbí. A když jsme v této na Valony a Vlámy rozdělené zemi Beneluxu, můžeme se divit, proč se nyní polévají barvou sochy krále Leopolda, jenž zapříčinil masovou genocidu v africkém Kongu?

Senátor za ODS: Češi nejsou xenofobní ani rasisté. V OSN vymýšlí hovadiny. A Izrael? Hradba proti nebezpečnému islamismu
Foto: archiv L. Aschenbrenner
Popisek: Senátor Lumír Aschenbrenner

Dá se srovnávat kácení soch Churchilla nebo polévání soch barvou belgického panovníka Leopolda s naším odstraňováním sochy maršála Koněva, či v tom vidíte elementární rozdíl?

Srovnávat se dá všechno se vším. Měly by se ale srovnávat věci srovnatelné. Takže určitě ne hrušky s jablky nebo brambory s tuřínem.
Každá historická postava může být pro někoho svým způsobem kontroverzní, protože musíme dát věci vždy do kontextu a pak vše může působit jinak. Říkal jsem to předtím a říkám to pořád, že maršál Koněv patřil k významným lidem, kteří přispěli k osvobození Československa od nacistů. Za to mu patří vděk. Ovšem hrátky kolem jeho sochy nastaly v důsledku agresivní politiky putinovského Ruska. Koněv také přispěl v roce 1956 k potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku, což je problematické. Nebyla to nikdy jen kladná či záporná postava. Jistě bychom našli i u Winstona Churchilla činy či kroky, které byly problematické, ale byl to hlavně významný vůdce proti nacismu a fašismu za druhé světové války i stalinistickému rozpínání po válce.

Belgický král Leopold byl z mého pohledu naproti tomu spíše negativní postava, protože chování Belgičanů v době kolonialismu například v Kongu připomínalo v některých směrech genocidu. Tomu bych sochy skutečně nestavěl. Ale stojí-li, již bych jej nekácel. Jsem obecně proti tomu, aby se podobné pomníky ničily, jak to vidíme v posledních týdnech.  

To, co se děje nyní v Anglii, je podle vás i odezvou na brexit, nebo to s vystoupením Spojeného království z EU podle vás nesouvisí?

Nevím, co přesně myslíte tím, „co se nyní děje v Anglii“. Zda je myšlena nezvládnutá pandemii kolem koronaviru, nebo protesty proti rasismu. Ani v jednom případě to podle mě ale nesouvisí s vystoupením Velké Británie z EU. Brexit byla záležitost dlouhodobá, plynoucí z historie, a bylo jen otázkou času, kdy se většina Britů rozhodne opustit evropskou organizaci, která jim svým naturelem a fungováním nevyhovovala.

V souvislosti s rasovými nepokoji v USA i Francii se na pořad dne opět dostává otázka Romů u nás. Ve vašem městském obvodě je také jejich komunita. Jaká je s nimi komunikace a starají se o ně podpůrné neziskové organizace dostatečně?

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Ministerstvo zahraničí

Pane prezidente,proč si myslíte,že Lipavský je dobrý ministr zahraničí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Celá obranná linie se hroutí.“ Veterán promluvil o šancích Ukrajiny. A jak si je sama zhoršila

11:01 „Celá obranná linie se hroutí.“ Veterán promluvil o šancích Ukrajiny. A jak si je sama zhoršila

„Celá obranná linie VSU se hroutí. Vedení-velení v Kyjevě sázelo na další vlnu mobilizace, ale vzhle…