Senátorka Vrecionová: Současná podpora průmyslovým velkozemědělcům musí skončit

09.05.2016 15:07

Během uplynulých dvou let se ODS znovu stala nejsilnější stranou na české pravici a já věřím, že tento trend bude pokračovat i nadále, konstatuje Veronika Vrecionová (ODS). V rozhovoru, který poskytla naší redakci, zhodnotila nejen 25 let od vzniku ODS, prozradila nám ale také, koho by preferovala za kandidáta na prezidenta. Již za půl roku se bude pokoušet obhájit mandát senátorky. S jakým cílem? Hovořili jsme i o problémech českého zemědělství. A nejen o tom...

Senátorka Vrecionová: Současná podpora průmyslovým velkozemědělcům musí skončit
Foto: senat.cz
Popisek: Veronika Vrecionová

Někteří politologové říkají, že skutečnou stranou se dá nazvat pouze taková strana, která přežije svého zakladatele a vůdce, což se ODS podařilo. Na druhou stranu kdysi nejsilnější politická strana má dnes podporu ani ne deseti procent voličů. Věříte, že ODS má budoucnost, že se odrazila od toho pomyslného dna a že se jí ztracená důvěra voličů skutečně vrátí? Co pro to musí nyní udělat?

Kdybych nevěřila v budoucnost ODS, nebyla bych její členkou a nehodlala jsem se ucházet o senátní mandát. ODS má za sebou celou řadu úspěchů, ale samozřejmě i problémů. To patří k historii každé politické strany. Osobně věřím, že jsme překonali to nejhorší a v budoucnu se ukáže, že ODS má stálé místo na současné politické scéně. Během uplynulých dvou let jsme se znovu stali nejsilnější stranou na české pravici a já věřím, že tento trend bude pokračovat i nadále.

Lidé kolem zakladatele ODS a exprezidenta Václava Klause, například Ladislav Jakl, tvrdí, že současná nízká podpora ODS je způsobená neobratností současného vedení, vyprázdněním ideového étosu a částečně i proto, že není poptávka po pravicové politice. Souhlasil byste s jejich hodnocením, že vina za to, že je ODS v propadu, je na současném vedení strany? Nebo kde vidíte příčinu vy sama?

ODS se v roce 2013 neocitla na dně kvůli Petru Fialovi, Martinu Kupkovi či Miloši Vystrčilovi. Ze současného vedení u démonů minulosti nikdo nebyl. Proto nechápu, proč jsou z toho viněni. Myslím, že naopak v budoucnu budou oceněni za to, že dokázali ODS vytáhnout z nejhoršího. Když se v roce 2013 dostali do vedení, museli napravovat chyby z minulosti a zcela jistě bych je z toho nevinila.

Jak informuje MF Dnes, přestože je Klaus mladší členem strany teprve tři měsíce, někteří lidé z ODS věří, že bude jednou novým lídrem. Co vy na to? Má vaši podporu?

Oceňuji každého člena ODS, který v současné době přichází s novou energií a zápalem. Václav Klaus ml. má jasné názory, s některými souhlasím, s některými méně, ale oceňuji, že má tah na branku a snahu pomoci ODS. To ho odlišuje od lidí, kteří například ODS již opustili, ale neustále se nás pokoušejí poučovat hraběcími radami. Pokud chce někdo pomoci ODS, ať přichází s tématy, nápady, ať diskutuje, ale nepoškozuje ji věčným sebemrskačstvím a kritizováním.

V jednom z našich rozhovorů jste za největší porevoluční osobnost označila kormě Václava Havla i Václava Klause, který nedávno připustil, že kdyby za dva roky na Pražský hrad nekandidoval Miloš Zeman, mohl by se on pokusit v přímé volbě znovu kandidovat. Kdyby k tomu došlo a váš zakladatel a dlouholetý předseda ODS se o tento post skutečně ucházel, podpořila byste ho vy osobně? Nebo byste preferovala jiného kandidáta? A můžete být případně konkrétnější?

Myslím, že Václav Kalus byl dvě funkční období prezidentem a znovu se již o úřad ucházet nehodlá. Cílem ODS je, aby se našel takový kandidát, který bude mít jasné pravicové názory a bude schopen prezidenta Zemana porazit. Jsou dvě cesty – buď ODS nominuje svého stranického kandidáta, nebo bude hledat shodu s dalšími pravicovými stranami na společném kandidátovi. Já se v tuto chvíli kloním spíše ke druhé variantě.

V jaké kondici se podle vás nachází strana půl roku před volbami?

ODS si prošla v uplynulých dvou letech těžkým obdobím. Takřka každý již sepisoval politický nekrolog ODS, nakonec se však ukázalo, že neoprávněně. Věřím, že po letech stabilizace ODS – jak personální, tematické, tak finanční, přijde v následujících letech období růstu a ODS se začne pomalu navracet na špici českého politického pelotonu.

Ptala jsem se i proto, že také váš šestiletý mandát v senátu se pomalu chýlí ke konci. Budete se na podzim znovu ucházet o přízeň voličů?

Ano, prošla jsme úspěšně primárními volbami a budu znovu kandidovat, protože se domnívám, že mám svému obvodu a lidem v něm žijícím co nabídnout. Je mi ctí je zastupovat a pokusím se znovu získat jejich důvěru. Každý den jsem v kontaktu s občany, objíždím obce svého obvodu, setkávám se se starosty a snažím se jim pomáhat v jejich nelehké práci.

Co považujete za svůj největší úspěch, kterého jste během šesti let svého působení v senátu dosáhla?

Za největší úspěch považuji každý zákon, který měl za cíl omezovat lidskou svobodu a aktivitu a v senátu neprošel. Předložila jsem několik zákonů, desítky pozměňovacích zákonů, kterými jsem se chtěla pokusit alespoň zmírnit socialisticko-populistickou smršť nápadů z dílny současné koalice.

Velkou část své práce věnuji lidem ve svém senátním obvodu. Spolupracuji s řadou starostů, kterým pomáhám řešit spoustu problémů a komplikací, na které narazí. Například v době povodní se snad i díky mé podpoře a aktivitě, nejen technické, humanitární, ale i finanční, podařilo vyrovnat Mělnicku s následky povodní. Zároveň se na mě obracejí lidé, kteří se dostali do složité situace a si sami neumějí poradit. Mám velice dobrý pocit, pokud se i díky mému přispění podaří pomoci tam, kde už jiné cesty selhaly.

I přes nesouhlas opozice byla EET schválena. Pravicová opozice chce ale kvůli hlasování o EET podat stížnost k Ústavnímu soudu. Máte aktuální informace, v jaké fázi je podání žaloby? A věříte, že bude pro opozici úspěšná?

Věřím, že naše snaha zastavit EET bude úspěšná. Osobně ten zákon považuji za zkázu pro české živnostníky a podnikatele. Nechápu, proč jsou neustále šikanováni ze strany ministra Babiše. Kontrolní hlášení a EET jsou pro ně smrtícím koktejlem. Stačí se podívat na fakt, že v minulém roce došlo po mnoha letech k tomu, že řada živnostníků svou činnost ukončila. Důvod je jediný – současná vláda jim neustále hází klacky pod nohy.

Není to tak dlouho, co jste obvinila Mariana Jurečku z toho, že pod svým vedením ministerstvo zemědělství navrací k socialistickému zemědělství, kdy hlavními producenty byla velká zemědělská družstva. Současně jste ho také obvinila z toho, že kolaboruje s Andrejem Babišem. Vy sama jste naopak přesvědčena, že je třeba podporovat především drobné zemědělce. „Dnes nás ohrožují sucha a s tím musíme něco udělat. Případná stavba přehrad je prý až posledním z řady možných řešení.“ Co tedy navrhujete?

Výstavba nových přehrad je až úplně posledním řešením, jak ochránit občany naší země před povodněmi, nebo naopak před riziky sucha, o nichž se v poslední době stále častěji hovoří.

Nejdříve je třeba přijmout množství drobných opatření v krajině, především k přírodě blízkých opatření, s cílem zvýšit schopnost krajiny zadržovat vodu. Jde například o obnovu či nové rybníky, mokřady, větrolamy, meandrování potoků, tůně a podobně.  Znamená to ale také omezit velkoplošné průmyslové zemědělské hospodaření, o čemž ale ministerstvo zemědělství vůbec nemluví. Je zcela zřejmé, že současné vedení ministerstva podporuje především průmyslové velkozemědělce.

Velké množství malých opatření vedoucích k lepšímu zadržování vody v krajině je vždy složitější cestou než necitlivé zásahy do přírody, v nichž se mnozí v minulosti zhlédli a které jsou hlavní příčinou dnešního neradostného stavu naší krajiny, kdy jsou dvě třetiny zemědělské půdy ohroženy vodní erozí a výrazně vzrostlo riziko povodní i sucha. Je to začarovaný kruh.

Sucha ale nejsou jediným problémem českého zemědělství. Pokud byste měla pojmenovat tři z hlavních problémů. Jaké by to byly?

Problémů našeho zemědělství je celá řada a bohužel se situace ani v posledních letech, ani za současné vlády nelepší. V první řadě je to struktura naší krajiny, která se skládá z velkých nepřerušovaných ploch polí, což zvyšuje riziko eroze, poklesu kvality půdy a vede ke snížení hektarových výnosů. Tím se snižuje konkurenceschopnost zemědělců v rostlinné výrobě.

S tím souvisí další velký problém našeho zemědělství – vytváření nízké přidané hodnoty k primární zemědělské surovině, což v praxi znamená, že naši zemědělci se i díky dotační politice jak ČR, tak EU, soustředí na ty nejjednodušší produkty, které už dále nezpracovávají, a tím přicházejí o zisk právě z té přidané hodnoty. Naše zemědělství vytváří jednu z nejnižších přidaných hodnot v rámci EU, a to i ve srovnání s jinými postkomunistickými zeměmi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Kateřina Synková

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Svobodu pro neočkované, ale ať jsou v izolaci! Co to je vůbec za lidi... Profesorka Syková se neudržela

0:01 Svobodu pro neočkované, ale ať jsou v izolaci! Co to je vůbec za lidi... Profesorka Syková se neudržela

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Nic lepšího proti řadě onemocnění nemáme a v dohledné době nebudeme mít nic lepšíh…