Sjednocené Německo? Navrch huj... východní Němci jdou za AfD, matematik Kechlibar uvádí důvody

11.09.2019 21:00 | Zprávy

SOUVISLOSTI MARIANA KECHLIBARA Německá politická scéna se dlouho dopředu obávala první záříjové neděle. Zemské volby v Sasku a Braniborsku, dvou zemích bývalé NDR, hrozily triumfem Alternativy pro Německo, která je hlavním politickým i mediálním proudem vyobrazována jako extrémně pravicová hrozba demokracii. Ačkoliv nakonec ani v jedné ze zemí nezvítězila, dosáhla v součtu obou nejlepšího výsledku ze všech. Publicista Marian Kechlibar pro ParlamentníListy.cz vysvětluje, co tento úspěch bude znamenat pro další politický vývoj u sousedů.

Sjednocené Německo?  Navrch huj... východní Němci jdou za AfD, matematik Kechlibar uvádí důvody
Foto: Vít Hassan
Popisek: V pátek u Marxe. Demonstranti věří, že se z toho stane tradice

Jaká je reakce německého mainstreamu na volby v Sasku a Braniborsku, zejména na výsledky AfD? Převažuje uspokojení,  že ani v jedné ze spolkových zemí nezvítězila,  nebo spíše znechucení z jejich úspěšných výsledků?

Přijde na to, zda mainstreamem myslíte tisk nebo politiky. V tisku se začínají objevovat realističtější hlasy, které se snaží analyzovat posun politiky v bývalé NDR trochu hlouběji. Tj. opouštějí nálepkování a začínají přemýšlet o skutečných příčinách tohoto jevu: proč tolik východních Němců volí protestní strany. A dospívají k názoru, že proto, že znovusjednocení obou částí Německa nebylo pro východní část země takovým úspěchem, jak se kdysi prezentovalo.

Východní Německo může hodně těžit z finančních fondů poskytnutých západními daňovými poplatníky, ale ne všechno se dá vyjádřit penězi. Mnoho východních Němců se dodnes cítí být občany druhé kategorie ve vlastní zemi a mezi tamními voliči AfD si to myslí přes 90 procent dotázaných. Podíváme-li se pak na takové statistiky, jako kolik procent největších podnikatelů či třeba univerzitních profesorů v Německu se narodilo na východě, tento dojem má nějaký reálný základ.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Cenzura

Fakt chcete zavádět cenzuru médií a kontrolovat jejich obsah, jak uvedl váš poslanec Nerušil, který tvrdí, že se chcete zaměřit na kontrolu obsahu veřejnoprávních médií? To už tu bylo. Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vysílají, ale to podle mě ještě vám politikům nedává právo do ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Co Fiala důchodcům sebral, to jim vláda zatím nevrátila, připomíná Konečná

19:45 Co Fiala důchodcům sebral, to jim vláda zatím nevrátila, připomíná Konečná

„Mnoho povyku pro nic,“ komentuje „křik“ kolem koncesionářských poplatků europoslankyně Kateřina Kon…