Školy udělaly naprosté maximum, o vládě bohužel totéž říci nemohu, říká Hyťhová

24.07.2022 13:47 | Rozhovor

Podle místopředsedkyně Trikolory a bývalé poslankyně Terezy Hyťhové musí vláda dodržet slib, který dala občanům před volbami, tedy že v souvislosti s covid-19 nezavede žádné restrikce. „Lidé chtějí normálně žít. Kdo se naočkovat chce, nepotřebuje o tom slyšet denně v novinách,“ říká Hyťhová v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz, ve kterém se vyjádřila také k blížícímu se startu nového školního roku, který bude poznamenán desítkami tisíc ukrajinských dětí. „Vláda podle mě spí už dlouho, a to velice tvrdě. Školy udělaly naprosté maximum, tudíž je nelze z ničeho vinit. O vládě bohužel totéž říci nemohu,“ komentuje Tereza Hyťhová.

Školy udělaly naprosté maximum, o vládě bohužel totéž říci nemohu, říká Hyťhová
Foto: Archiv Terezy Hyťhové
Popisek: Tereza Hyťhová

Ministerstvo zdravotnictví spustilo další fázi očkování proti Covid-19 čtvrtou posilující dávkou. Zájem veřejnosti je však zatím spíš minimální, přestože má České republika v zásobě ještě více jak šest milionů dávek vakcín. O čem to podle vás svědčí.

Podle mě to svědčí o tom, že toho lidé mají zkrátka plné zuby. Mnohé prvotní nadšence již oné „nadšení“ opustilo. Lidé už nechtějí restrikce, příkazy a zákazy. Lidé chtějí normálně žít. Kdo se naočkovat chce, nepotřebuje o tom slyšet denně v novinách, v televizi a na internetu. Ráno se vzbudíte a hned na vás vyskočí výzva na očkování čtvrtou dávkou vakcíny, jdete spát a čtete o čtvrté dávce vakcíny… Myslím, že třetím rokem s covidem již mnohým dochází trpělivost.

Počet nově pozitivně testovaných osob se již vyhoupl na tisíce lidí denně. Vláda přesto neuvažuje o zavedení některých protiepidemických opatření. Ministerští úředníci odhadují, že i tak dojde v následujících týdnech ke kulminaci této letní vlny epidemie. Jak je to podle vás možné?  

Tohle se dalo předpokládat. Je to virus – virus se šíří. Nebo lidé už zapomněli, že i dříve byly chřipkové epidemie, a že chřipka se mezi lidmi šířila? Absolutně nesouhlasím s žádnými restrikcemi, a proto pevně věřím, že vláda dodrží slib a žádné nezavede. Nedovedu si představit naši ekonomickou situaci v případě, že vláda zavede omezující restrikce. Už teď lidé šetří a omezují své aktivity, protože ceny potravin a energií jsou na vrcholu.

Stovkám tisíc Ukrajinců skončí v následujících týdnech automatický nárok na státní zdravotní pojištění. Buď budou muset prokázat, že stále mají nárok na státní pojištění, nebo že za ně pojištění hradí někdo jiný. Neobáváte se, že spousta Ukrajinců skončí bez zdravotního pojištění?

To, že na Ukrajině panuje naprosto odlišný zdravotní systém, není žádnou novinkou. Na Ukrajině nejsou povinná očkování, nemyslím tím jen očkování proti covidu, a jiné zdravotní prohlídky, což může mít velmi negativní dopad na naše české zdravotnictví a občany. Každý člověk by si tyto věci měl hlídat a umět být za sebe zodpovědný. Zodpovědný k sobě a zároveň k ostatním lidem. Česká republika v tomto udělala pro ukrajinské občany maximum, není možné, aby náš stát hradil zdravotní pojištění do nekonečna.

Podle aktuálního průzkumu nebylo zapsáno k povinné školní docházce několik desítek tisíc ukrajinských dětí. Buď pro ně nebylo místo, nebo rodičům chyběl dostatek informací. Nezaspala podle vás v této oblasti česká vláda?

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Karel Výborný

ČT

Dobrý den, také nemám pro zvýšení poplatků ČT pochopení. Absurdní mi také přijde to rozšíření plátců. Má otázka ale zní, zda vůbec potřebujeme veřejnoprávní média? K čemu, když informovat pravdivě a objektivně musí přeci všechna média, a pokud tak nedělají, tak se jim dá dát třeba pokuta nebo tak ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Co mu zadají, to vykoná. Jenom kolem toho zahraje divadlo. Vyoral Fialu nešetřil

14:30 Co mu zadají, to vykoná. Jenom kolem toho zahraje divadlo. Vyoral Fialu nešetřil

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - Petr Fiala nakonec ucouvl od toho, že by schválil nějakou koncepc…