Lze předpokládat, že svět se po vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách určitým způsobem změní? Radujete se vy osobně z výsledku hlasování? V čem pro vás vzbuzuje rozhodnutí amerických voličů naději a v čem naopak strach?
Všude říkám, že v oblasti politiky byl pro mne tento den druhým nejšťastnějším po rozhodnutí britských voličů o Brexitu. Zdůrazňuji – v oblasti politiky. V jiných ohledech je pro mne nejšťastnější každý den. Výsledek těchto voleb ve mně vzbudil další naději na to, že svět, alespoň náš svět, se probouzí do období rozumu. Strach nemám z ničeho, ten bych měl v případě vítězství Hillary Clintonové.
Po celém světě se šíří názory, které u nás například reprezentuje Tomáš Halík. Tvrdí, že vítězství Donalda Trumpa pro něj byl šok a že je to tím, že nevzdělaní lidé jsou manipulovatelní. Předvedl nám Trump skutečně, že cestou k politickému úspěchu může být systematické posilování toho, co je v lidech nejhorší? Lidé prý nejsou schopni vnímat fakta, propadají se do nenávisti v důsledku nechuti k uprchlíkům, homosexuálům a komukoli odlišnému. S tím souvisejí i názory, že Západ čeká pravicová revoluce… Jenže další názorový proud říká, že politici tak dlouho vnucovali lidem něco, co lidé nechtěli, ať už jde o práva menšin nebo toleranci k imigrantům, že už těchto názorů mají dost. Lze říci, kdo má pravdu?
O tom, kdo má pravdu, rozhodne budoucnost. V současnosti je však jasné, že lidé jako pan Halík se těžce mýlí. V čem? Nepochopili jednu základní věc. Lidská populace v součtu není hloupá, dokáže se nějakým způsobem postavit ke skutečnosti. V posledních deseti dvaceti letech mají lidé k dispozici něco, co jim dodává obrovskou sílu – jsou to informace. Ano, zvláště lidé s nízkým vzděláním byli a mohou být manipulovatelní. Počet takto znevýhodněných lidí však klesá. Nejsme již odkázáni na „jediné správné“ informace z mainstreamových médií. Vidím stále častěji, jak úplně běžní lidé se zajímají o informace z různých zdrojů. Sociální sítě již také nejsou jen prostředkem k povrchnímu sdělování svých pocitů. Na nich si lidé informace vyměňují, v diskusích si tříbí názory a schopnost myslet kriticky. V tom tkví zásadní omyl pana Halíka – lidé zkrátka jsou schopni vnímat fakta, a co je nejdůležitější, podle toho reagovat.
Před dvěma lety nebylo vůbec přijatelné přistupovat ke složitému problému migrace způsobem, jaký teď zcela otevřeně prosazuje Trump. Bude politický mainstream přinucen otočit kormidlo? Jakou odezvu můžeme očekávat v Evropě a v ČR?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban