Sluníčkářské Vánoce s dalajlámou. Senátor Doubrava poslouchal jeho "moudra" a chytal se za hlavu. Nakonec řekl něco o podrazáku Sobotkovi

23.10.2016 17:07

O setkání ministra Hermana s dalajlámou, o tom, jakou to vyvolalo odezvu, i o tom, co prohlásil komentátor Nováček, promluvil pro ParlamentníListy.cz senátor Jaroslav Doubrava. Vyjádřil se i k tomu, co si myslí ohledně ocenění Hermanova strýce. „Osobně si myslím, že by prezident nepodmiňoval pokecání Hermana s dalajlámou takovou podmínkou. Byla by zbytečná a prezident by se k ní nesnížil,“ říká Doubrava.

Sluníčkářské Vánoce s dalajlámou. Senátor Doubrava poslouchal jeho "moudra" a chytal se za hlavu. Nakonec řekl něco o podrazáku Sobotkovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: V delegaci byl přítomen také senátor Doubrava

Poté, co se ministr Herman soukromě setkal s dalajlámou, vydali nejvyšší ústavní činitelé, jako například prezident nebo premiér, společné prohlášení, ve kterém přijetí dalajlámy odsoudili. Uvedli, že to není oficiální politika českého státu. Od tohoto přijetí se distancovali a také řekli, že ČR respektuje celistvost Číny, jíž je Tibet součástí. Strhla se lavina ostré kritiky včetně slov o „řiťolezectví“ apod. Co si o tom celém myslíte? Souhlasíte s jejich prohlášením?

Pouze se parta sluníčkářů chtěla zviditelnit. Nic víc v tom nevidím. Mnoho povyku pro nic. Někde jsem četl komentář, kdy jeho autor napsal, že většinu dalajlámových banálních výroků jeho domnělé moudrosti by si stoupenci této obdoby populárního zpěváka ani neopřeli o svůj intelektuální bicykl... V jiném komentáři jsem četl: V ČR dnes máme co do činění s kultem dalajlámy, který de facto působí jako náhražka za Václava Havla. Kdy už si slavní pravdoláskaři tuto skutečnost uvědomí? Nebo jsou placeni za to, aby si to neuvědomovali?

Dalajláma vytváří jenom pózy. Např. v pražské Lucerně řekl: „Lidé, kteří vyrůstali v totalitárních režimech, si vyvinuli schopnost si něco myslet a něco jiného říkat. A mám pocit, že i vy Češi jste si něco podobného vyvinuli,“ řekl. To je parádní žvást. Všichni lidé na světě si myslí něco jiného, než říkají, když se jim to hodí.

Anketa

Věříte Andreji Babišovi jeho obdiv k dalajlámovi?

hlasovalo: 6120 lidí

Kolem návštěvy dalajlámy se strhla další aféra. Hermana ke zrušení schůzky s dalajlámou vyzval prý přímo Zeman. Co na to říct?

Na otázky tohoto typu lze odpovědět jenom jednou větou: Předložte důkazy, které obstojí i u soudu, že to není váš škodolibý zákeřný útok na našeho pana prezidenta. Já jsem přesvědčen, že je.

Zeman měl údajně dát Hermanovi podmínku, že pokud se s dalajlámou sejdou, bude Hermanův strýc Brady vyškrtnut ze seznamu lidí navržených na státní vyznamenání. To ale Zeman popírá. Co si o tom myslíte?

Osobně si myslím, že by prezident nepodmiňoval pokecání Hermana s dalajlámou takovou podmínkou. Byla by zbytečná a prezident by se k ní nesnížil. Proč se k něčemu takovému snížil Herman, si můžeme jen domýšlet. Bradyho veřejnost prakticky nezná. Kandidáti – senioři, kteří nejsou aktuálně součástí veřejného života, jsou podle mého osobního názoru spíše náhradníci, o kterých se rozhoduje na poslední chvíli. Proto mě nepřekvapilo, že sice byl nominován, ale nakonec nebyl jmenován.

Ohledně návštěvy dalajlámy a prohlášení prezidenta a spol. se vyjádřil i dlouholetý komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček. V Událostech, komentářích na ČT24 hovořil o pozadí a možných důvodech vzniku prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů, prezidenta, premiéra, předsedy Poslanecké sněmovny a předsedy senátu. Nováček řekl: Pokud je mi známo, tak odkudsi přišlo jisté varování, říkám odkudsi, i panu premiéru Sobotkovi, aby zmobilizoval ty další pány, kteří pak podepsali to prohlášení, protože v opačném případě by mu mohla vláda brzy skončit. Co si o tom myslíte?

Zase jedna z konspiračních teorií. Takové kecy typu pokud je mi známo, odkudsi přišlo varování atd. opravdu miluji. Takhle mudrují chlapi v hospodě. Dávají dohromady souvislosti, co by asi za tím mohlo být, a že slyšeli… Řekl bych, že je hodno úrovni „naší“ veřejně právní, objektivní televize, kterou si musíme za takové a podobné žvásty platit. Kéž by tomu tak nebylo a ČT se musela chovat podle toho, jak její objektivitu ohodnotíme. Ale to je o něčem jiném.

Nováček také v této souvislosti řekl: Už někdy před mnoha měsíci, v souvislosti s chystanou návštěvou čínského prezidenta u nás a s ohlášeným podpisem řady dohod se v takzvaných politických kuloárech hovořilo o tom, že je takový spěch na to, aby pan čínský prezident přijel a aby se podařilo uzavřít dohody proto, že pokud se tady uskuteční ohlášené velké čínské investice, tak sem tam se najde nějaký drobný peníz, který by mohl jedné politické straně pomoci konkurovat hnutí Andreje Babiše, jehož rozpočtové možnosti jsou vzhledem k těm našim stranám nekonečné, a také by mohl pomoci v příští prezidentské volbě, protože ti, kteří pomáhali před pěti lety, patrně prostřednictvím Lukoilu, už znovu nepomohou. Co k tomu říct?

Myslet si mohu cokoliv, považuji to za stejnou blbost jako třeba, že Obama má nemanželský poměr s Dášou Havlovou. Fantaziím se meze nekladou. Ono se také může konspiračně říci, že lidé kolem Babiše se dohodli s flanďáky, čili lidovci, že řeknou někomu, aby řekl dalajlámovi, pojď si pokecat do Prahy na Forum 2000. Ať naštveme sociální demokraty. Možná se tím dostane u Číňanů Sobotka do komplikované situace a uvidíme, pokud něco blbého kecne, co se dá využít. To je také jedna možná konspirace. Takhle se dá nováčkovat až do hospodské zavíračky…

ČSSD se vyjádřila, že zásadně odmítá lživé informace a snahy propojit financování sociální demokracie s čínskými investory. Co si o tom myslíte?

Už na otázku, co si myslím o Nováčkově komentáři, jsem odpověděl, že vytvořit konspirační teorie umějí štamgasti v každé hospodě. Ale dokázat to? Když nemáš důkaz, běž hrát kuličky, radil bych. Pokud nemáte o propojení financování ČSSD s čínskými investory důkazy, je to pomluva. Aneb dokazuje to, že v politice není žádná lež dostatečně velká.

Když se vrátíme k dalajlámovi, sešel se s ním například i Karel Gott, který toto setkání označil za mimořádný zážitek. Myslíte, že ho za to také někteří odsoudí, a co si vy o tomto setkání myslíte?

Jako každý občan i Gott má právo na svého maskota. A Karel Gott není ministrem vlády. Jeho setkání s dalajlámou je tedy hodnoceno z úplně jiného pohledu. Gott je prostě občan – fanoušek nějakého mnicha. Nic víc.

Podle čínského ministerstva zahraničí provádí dalajláma v Čechách protičínskou separatistickou činnost. Ministerstvo vyzývá, aby se s ním žádný úřední představitel nebavil. Může si Čína něco takového dovolit?

V této souvislosti jsem již napsal, že Čína má ve zvyku se ohrazovat proti setkání politiků s dalajlámou, ačkoliv čínští diplomaté s ním také komunikují. Ale jak jsem uvedl již výše, Čína nedělá nic jiného než řada hysteriků z EU kvůli tomu, že si některý stát dovolí odmítat nelegální migranty. Někteří potrhlí europolitici by nám nejraději hrozili i sankcemi. K tomu připomínám: V Praze dalajláma řekl, že si všímá protestů čínské diplomacie, když se s ním setkávají představitelé zemí, které navštíví, ale považuje je už za rutinu. A sluníčkáři z toho mají u nás v říjnu Vánoce!

A co říkáte na to, že některé univerzity na protest vyvěsily tibetské vlajky? Udělaly dobře?

Je to prostě móda a póza bez hlubšího významu. Po internetu chodí materiál seznamující nás s tím, co vše ti svatí v Tibetu dělali, jak krutě s lidmi, svými otroky, zacházeli. Za jaké maličkosti je mrzačili sekáním rukou, vypichováním očí a dalšími nelidskými krutostmi. Ano, ti, jejichž nejvyšším představitelem byl dalajláma v té době. Nevím o tom, že by ten současný tato zvěrstva alespoň odsoudil. Dokonce i v cestopisech z první republiky jsou zmínky o nuzotě lidí v Tibetu. Už ale slyším, jak to není pravda, jak se v Tibetu nic takového nedělo a že to je vlastně propaganda Číny. Bylo by moc dobře, kdyby se ti nadšenci s tímto materiálem seznámili. Myslím, že by se chovali jinak. Tibet je fascinující, protože kolem roku 1900 intelektuálům v Evropě učarovaly tajuplné kláštery v Tibetu. Například v knihách Alexandry David-Neel, které vyšly za první republiky i u nás, je vůně tajemna omamná. Ale co ti nejchudší lidé? O nich ani slovo, o jejich životě.

Pokud jde o tibetské vlajky, některé vysoké školy na protest proti vládnímu prohlášení vyvěsily tibetskou vlajku, ale zdůvodnění bylo podivné. Podle rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka se prý tón politiků blíží způsobu, jakým vystupovaly protektorátní vláda vůči Berlínu a normalizační vláda vůči Moskvě. Z toho je vidět, že hodně titulů ještě neznamená dostatek rozumu. Oficiálně bylo např. řečeno či napsáno toto: „Osobní aktivity některých českých politiků (s dalajlámou) nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky a považovali bychom za nešťastné, aby takto byly kýmkoliv vnímány.“ Co je na tom protektorátního? Pan rektor by se měl jít léčit k Chocholouškovi.

A proč to celé kolem dalajlámy budí podle vás tak obrovské emoce?

Není to ideální možnost, jak se zviditelnit? Nebýt přihlouplého Fora 2000, o dalajlámu by nikdo ani nezakopl. Již jsem se zmiňoval o tom, že dalajláma je taková matka pluku sluníčkářů a náhrada za Václava Havla. Jenom bych připomenul, co řekl Hynek Kmoníček, ředitel zahraničního odboru, Kancelář prezidenta republiky: „Česká republika a vláda jako celek se zavázala k jistým krokům, které se jmenují strategické partnerství České republiky s Čínskou lidovou republikou. Jestliže tedy vláda má jednu politiku, měli by se podle ní ministři vlády chovat. Pokud se rozhodnou, že potom vystupují de facto jako opoziční politici? Když pak je vláda v opozici sama vůči sobě, vyvolává to u druhého partnera překvapení nad českým zmatkem. Kdo je tedy vláda a kdo je tedy opozice?“ To je základ toho, že vláda komentovala to, co komentovala…

Erik Best v reakci na prohlášení ústavních činitelů napsal, že Sobotka měl jedinečnou možnost, jak podporou dalajlámy přilákat nové voliče k té avizované „nové liberální ČSSD“, jak o tom hovořil po volbách, nicméně dal přednost byznysu. V USA prý premiér káže havlismus a v Číně „vlezdoprdelní komercialismus“. Šéf odborů Středula prý hájí voliče ČSSD lépe než Sobotka. Co na takový pohled říkáte? A pokud jde o rozpory v činech premiéra, jak tomu rozumět?

Sobotka říká, co se mu momentálně hodí. Někdy si říkám, jestli vůbec ví, co to říká. Ale jinak oficiální prohlášení kolem dalajlámy bylo v rámci normálního sdělení o situaci. Ale obávám se, že se Sobotka projevil jako podrazák, když úlisně, aby si nikoho nerozházel, svému „rivalovi“ Zemanovi, který ho kritizuje, vzkázal svým vyjádřením, že: „... by se prezident Zeman měl zachovat jako státník a vyznamenání Bradymu udělit. Cokoliv jiného povede k tomu, že z letošního 28. října bude festival hradní malosti a také typické české rozhádanosti.“ Domnívám se, že takto se vyjadřuje podrazák.

Naopak za ministra kultury Hermana se ohledně dalajlámy postavil Babiš. Proč si myslíte, že zrovna on, který stojí většinou spíše za prezidentem?

ČSSD se snaží s pomocí zákonů jako pastiček na myši omezovat Babišovo impérium a mediální troubení. Proč by tedy na oplátku zase Sobotku nekopl Babiš do rozkroku tím, že kritizoval vládní prohlášení jako zbytečné.

Dalajláma při návštěvě Česka mimo jiné řekl, že lidé ve světě jsou stejní, nehledě na náboženství. Řekl také, že se nám islám nemusí líbit, ale musíme se s ním naučit žít. Má pravdu?

Obávám se, že neslyšel o tom, čeho všeho jsou ve jménu islámu lidé schopni, nebo je stále ještě placený CIA a dostal pokyn v této oblasti mlžit. Jinak to jsou obecné kecy o ničem. V zemích EU mají mešity a modlitebny. Zkuste si ale navrhnout, aby v Saúdské Arábii otevřeli katolický kostel? Zkuste tam přijít se ženou oblečenou tak, jak je oblékají zde v Evropě. Naučit se žít s islámskými fašisty, radí nám dalajláma? Proč on se nenaučil žít ještě s Číňany, kteří jsou u moci.

Ano, přesně takto reagovala i advokátka Samková – ať se tedy dalajláma naučí žít s Čínou…

Má pravdu. Už jsem vzpomněl Jiřího Dienstbiera staršího, když mi jednou řekl: „Jaroslave, kdyby nebylo Číny, nebylo by už dávno Tibetu.“ Měl pravdu stejně, jako ji má Klára Samková.

Jak byste návštěvu dalajlámy v Česku hodnotil, a to i z hlediska toho, jak se k ní postavili různí politici a také média?

Běžný cirkus o ničem. Každý, kdo mohl, si užil své dva tři dny dalajlámovsky osvícené slávy. Čili zcela primitivní záležitost.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: David Hora

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Markéta Šichtařová si s příchodem premiéra Fialy ťuká na čelo. Takhle chce „řídit“ epidemii?

17:17 Markéta Šichtařová si s příchodem premiéra Fialy ťuká na čelo. Takhle chce „řídit“ epidemii?

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Podle makroekonomické prognózy Raiffeisenbank se česká ekonomika neobej…