Slunkofašisté! Troubové. Petr Štěpánek se neovládl, když viděl Dolínka, Jurečku a další vychvalovat ČT

06.02.2019 15:28

ROZHOVOR „Je to jen další merkelovsko-macronovská mocenská kabinetní trapárna,“ říká ke smlouvě o společném partnerství mezi Německem a Francií hudebník a spisovatel Petr Štěpánek s tím, že to k ničemu dobrému nepovede. V souvislosti s volbami do Evropského parlamentu promluvil o povyku v eurofilních kruzích. Vyjádřil se i k brexitu a k manifestu, který podepsal například Milan Kundera. V rozhovoru zmínil eurobolševiky, slunkofašisty a také Brouky Pytlíky a jejich servírování v České televizi. K té se pak vyjádřil i v souvislosti s projednáváním výročních zpráv o její činnosti.

Slunkofašisté! Troubové. Petr Štěpánek se neovládl, když viděl Dolínka, Jurečku a další vychvalovat ČT
Foto: ČTÚ
Popisek: Petr Štěpánek

Někteří lidé, často z umělecké branže, dlouhodobě upozorňují na ohrožení demokracie a svobody. Slova: „Co dělat? Pojďme do ulic“, režiséra Jana Hřebejka se objevila v kalendáři Revue Forum na rok 2019. S upozorněním na nutnost postavit se strachu ve společnosti se přidal například zpěvák Tomáš Klus. Máte také pocit, že je „ve společnosti“ strach? A pokud, tak z čeho? A je ten pravý čas vyrazit do ulic?

Opravdu nechci tenhle typ umělců, jako je třeba pan režisér Hřebejk, nějak zpochybňovat. Jsou to lidé, kteří ve svém oboru namnoze opravdu něco dokázali. Jejich problém je v něčem jiném. Z nějakého důvodu si myslí, že jejich profese je opravňuje k nějakému přednostnímu právu vyjadřovat se k věcem veřejným. A že lépe rozumí nejenom svému kumštu, ale i politice. Jenže v demokracii má úplně stejná práva slovutný pan režisér jako obyčejná prodavačka, projektant, traktorista, úředník, kadeřnice, řemeslník, učitelka či důchodce. Jistě, slovutný pan režisér má větší možnosti být opinion makerem (formovačem veřejného mínění), ale patent na rozum mu to nedává. Pan režisér sice umí natočit pěkný film, ale paní učitelka či venkovský řemeslník toho o životě obyčejných lidí možná vědí více. Dalším problémem téhle sorty lidí je, že žijí ve svém názorovém „ghettu“. Stýkají se pouze s lidmi podobného smýšlení, chodí do stejných hospod a kaváren a tam se utvrzují, že právě oni jsou ti povolaní. Nejsou. Strach mají obyčejní lidé pouze z jednoho. Že naši hloupí vlezbruselští politici sem budou importovat stejnou společenskou destrukci, jakou téměř v přímém přenosu můžeme sledovat v zemích na západ od nás.

Anketa

Babiš a Schillerová navrhli propustit 10% všech úředníků. Je to dobrý nápad?

97%
3%
hlasovalo: 9545 lidí

Filozof a signatář Charty 77 Daniel Kroupa se domnívá, že protestní energie už je ve společnosti dost, a proto je správná doba na nové Občanské fórum. Plán představil pro Seznam Zprávy. Je potřeba taková politická síla? Jsme v situaci, kdy bychom měli mít obdobnou platformu, jako bylo Občanské fórum?

Proboha, tak ať to pan filozof Kroupa udělá, ať to založí, ať o tom jen nežvaní. Nepochybně to bude obrovský sukces. Koupím si na to lístek do první řady. Tihle Brouci Pytlíci, jako je Daniel Kroupa, jsou podobná sorta jako ti výše zmiňovaní sebestřední umělci. Pan Kroupa byl v minulosti poslancem, senátorem, ba dokonce předsedou parlamentní politické strany. Měl už desítky příležitostí předvést, že je ten nejlepší, že to myslí nejlíp a že jeho společenské a politické recepty jsou ty nejlepší. Namísto toho je ale jako ten kritik, o kterém už kdysi geniální Karel Čapek napsal, že to je člověk, který přesně ví, jak by to dělal, kdyby to uměl. Tyhle Brouky Pytlíky nám Česká televize servíruje jak na běžícím pásu.

Velkou diskuzi vyvolalo rozhodnutí Jaromíra Soukupa založit vlastní politické hnutí List Jaromíra Soukupa. Získá si podle vás dostatek voličů? A je reálnou hrozbou SPD, jak někteří poukazují?

Já jsem se už nedávno vyjádřil, že podle mě by bylo lepší, kdyby se Jaromír Soukup přidal k nějakému již existujícím subjektu, ale na druhou stranu nepochybně platí, že to je jeho věc a jeho nezadatelné právo založit si, co chce a kdy chce. Šanci uspět má a někomu dozajista nějaké to procento odebere. Ale zdaleka to nemusí být pouze SPD.

Blíží se volby do Evropského parlamentu. Jak podle vás dopadnou? Jak velkou roli v nich podle vás bude hrát brexit a také takzvaná uprchlická krize a třeba i nepokoje ve Francii?

Vše, co zmiňujete, povede k tomu, že zcela jistě dopadnou jinak než ty minulé. Posílí strany kritické k EU. Jediná otázka je, o kolik to bude. Právě proto je v eurofilních kruzích takový povyk, takové obavy. Proto se chystají takové mediální propagandistické manévry, proto Evropská unie vysílá výsadek cenzorů do sociálních sítí, proto šturmuje proti jakýmkoli alternativním názorům. Eurobolševici (prosím neplést s komunisty) už odhodili veškeré zábrany a přeměňují náš kontinent do podoby, jakou George Orwell popsal ve svém geniálním románu 1984. Jenže Orwell svůj román napsal jako varování, nikoli jako návod k použití. Já vím, že se opakuju, že to neříkám poprvé, jenže ono je to den ode dne horší a horší. Čekají nás těžké časy. Umírající kobyla nejvíc kope.

Když jsme zmínili brexit, vy jste na FB napsal úvahu ohledně „rozchodů“ právě i v souvislosti s odchodem Velké Británie z EU. Jak brexit podle vás nakonec dopadne? Kdo z něj odejde jako „vítěz“ a kdo jako „poražený“?

Ano, nedávno jsem napsal tohle:

„Každý rozvod či rozchod se dá realizovat dvojím způsobem. Buď na úrovni, nebo po idiotsku. Platí to pro rozvody manželství stejně jako pro rozchody pracovní, kolektivní i národní. V každém případě ovšem platí, že má-li rozchod proběhnout na úrovni, musejí být na úrovni oba partneři a oba musejí mít dobrou vůli hledat a nalézat vzájemně přijatelný kompromis. Pokud tohle u jednoho chybí, nikdy to nemůže probíhat, natož dopadnout dobře…

Nyní opět sledujeme jeden rozvod. Velká Británie si v referendu odhlasovala odchod z Evropské unie. Vypořádání vzájemných vztahů ovšem drhne. Proč? Protože jeden z partnerů se opět, jak už to tak u rozvodů bohužel bývá, chová jako idiot. Kašle na děti, v tomto případě občany Británie i EU, kašle na příští vztahy, hlavně chce tomu druhému tu drzost, že ze svazku odchází, pořádně osolit. Žádná velkorysost, žádná dobrá vůle. Co kdyby snad někoho dalšího napadlo, že se taky trhne. To by tak hrálo! Tak ať dopředu vidí, zač je toho eurounijní loket.

Pokud zůstaneme u rodinných příměrů, ponejvíce to připomíná idiotského tatínka (či maminku, abychom byli genderově vyvážení), který(á) si dělá z vlastních dětí rukojmí, protože rozvod pro něho (ni) není smírná cesta ven, nýbrž nástroj pomsty.“

Anketa

Česko uznalo za prezidenta Venezuely Juana Guaidóa. Souhlasíte?

hlasovalo: 14409 lidí

Ale abych odpověděl na vaši otázku. Krátkodobě prohrajou všichni, dlouhodobě má Británie šanci, Evropská unie v téhle podobě v žádném případě.

Zhruba třicet významných světových osobností, mezi nimi i Milan Kundera, připojilo svůj podpis k manifestu, který varuje před nástupem populismu. Umělci mají obavy právě nejen z brexitu a třeba i z květnových evropských voleb. Vy jste k tomu na Facebooku napsal: Pane Kundero, Evropě nehrozí populismus, Evropě hrozí diktatura samozvaných (j)elit. Můžete to trochu rozvést? A myslíte si, že onen manifest může něco ovlivnit?

Neovlivní vůbec nic. Je to jen další trapný výkřik partičky levicových intelektuálů, přesvědčených, že právě oni jsou ti nejpovolanější řídit chod všehomíra. Tihle lidé jsou pořád stejní. Demokraty jsou jen do té doby, pokud je po jejich. Nyní se děsí svobodných voleb a používají slovník jak z Rudého práva roku 1977. Tohle nevymyslíš!

Francie a Německo podepsaly smlouvu o společném partnerství, která výrazně pozmění podobu společné Evropy. Oba státy budou nově vystupovat jako jeden celek v obranné a zahraniční politice a budou koordinovat své postoje v rámci EU a NATO. Jde o krok správným směrem? Je třeba pracovat na dalším sjednocení Evropy? Co to bude podle vás znamenat pro další státy EU, konkrétně i pro nás?

K ničemu dobrému to nepovede. K čemu asi tak může být další unie uprostřed jiné Unie? K čemu asi tak může být obranné spojenectví uprostřed jiného obranného společenství, totiž uvnitř NATO? K čemu asi tak může být pokoutně sepsaná smlouva, o které nikdo předem nevěděl, nikdo ji nemohl prodiskutovat, nikdo ji nemohl podrobit kritice, dokonce ani občané Francie a Německa? Je to jen další merkelovsko-macronovská mocenská kabinetní trapárna.

„Ani Německu, ani Francii se Evropu ovládnout nepodařilo, ač se o to Hitler a Napoleon snažili. Nedaří se to ani EU. Že by mohlo uspět Frankoněmecko? Na rozdíl od počátku 19. století a poloviny 20. století bychom si na ambice tohoto typu měli dát velký pozor,“ komentuje snahy Německa a Francie exprezident Václav Klaus. Lze s tímto výrokem souhlasit?

Václav Klaus mívá pravdu téměř vždy. Častokrát dokonce s velkým předstihem. Má věci promyšlené, a navíc dopodrobna prodiskutované s okruhem svých spolupracovníků. Znám ty lidi. Jsou chytří a kreativní. Já chápu, že ho někteří lidé za některé jeho kroky nemají rádi, ale pořád je to politik mimořádného formátu. Nejen v našem, ale v celoevropském kontextu.

Mluví se o tom, že by letos mohla přijít hospodářská recese. Ať už kvůli problematickým výsledkům právě německé ekonomiky, nebo pro předluženost té čínské. Jak bychom se na to měli připravit? Hospodaří podle vás naše vláda dobře? Jak v této souvislosti vnímat zvyšování důchodů, minimální mzdy a třeba i návrhy ohledně obědů pro děti zdarma?

Jsou léta bídná a jsou léta hojná. Teď jsme v těch hojných. Kdo zrovna vládne, s tím nijak moc nesouvisí. V létech hojných bychom si měli ukládat zásoby na čas, kdy opět nastanou léta bídná. Neděláme to. Naopak současnou hojnost projídáme a rozfrncáváme na zbytné pitomosti. Myslím, že z toho docela jasně plyne, co si o hospodaření vlády myslím.

A ještě něco z vašeho oboru. Sledujete projednávání výročních zpráv o činnosti České televize, které právě probíhá v Poslanecké sněmovně?

Ale to víte, že to sleduju. Na Facebooku jsem to okomentoval takhle:

„Projednávání výročních zpráv o činnosti České televize v Poslanecké sněmovně je neuvěřitelné panoptikum. Svět naruby! Komunisté a další ‚populisté‘ a ‚extremisté‘ hájí pluralitu názorů ve vysílání a poslanci (prý) demokratických stran se naopak bijou za stávající jednostrannost českotelevizního zpravodajství a publicistiky, jinými slovy za selekci informací, selekci názorů a selekci osob, tak jak to ČT provozuje. Mediálně zcela negramotný poslanec STAN Rakušan vypráví o mediální gramotnosti. Tohle nevymyslíš! Oni ti namistrovaní troubové fakt chtějí, aby se normální lidé, kteří toho eurototalitního vymývání mozků už opravdu mají plné zuby, vzbouřili. Dolínek (ČSSD) a Jurečka (KDU-ČSL) v poledne ve Sněmovně chválili Českou televizi. Šup a večer už se vyhřívají v přízni veřejnoprávních kamer v Událostech, komentářích. Už chápete, jak to funguje?“

V ten samý den jsem také poznamenal tohle:

„Je to docela zvláštní logika. Slunkofašisté o Parlamentních listech, které dávají prostor všem názorům v celé jejich škále, tvrdí, že je to dezinformační médium, zatímco média hlavního proudu, která informace, názory i jejich nositele selektují, jsou podle nich v pořádku. Zajímavé!“
 


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Proč jste jako jiní neodpověděli na otázky týkající se svobody projevu?

https://beta.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Prekvapeni-ze-SPOLU-Vondra-zaslal-odvaznou-odpoved-Muze-mit-dohru-755196. Je to proto, že máte máslo na hlavě, protože jste to hlavně vy, kdo tu chce omezit svobodu slova - vy to tedy nazýváte boj s dezinformacemi, ale přitom ani nejste schopni definova...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Co když to jsou jen první výstřely. Profesor a útok na Fica

19:03 Co když to jsou jen první výstřely. Profesor a útok na Fica

Obávám se, že na Slovensku padly první výstřely otevřeného a nemilosrdného střetu o budoucnost střed…