Smrtící koktejl, krveprolití, islám. To nemůže dopadnout dobře. Brusel a Merkelová nás táhnou do bažin a dělají z nás idioty. Veleba si vůbec nebral servítky

24.09.2016 5:32

ROZHOVOR Předseda SPO a senátor Jan Veleba říká, že islám rovná se expanze a potlačení všech „bezvěrců“. Každému je jasné, že integrace tak rozdílné kultury v naší západní společnosti, která je založena na křesťanských základech, není možná. Současná EU mu připomíná RVHP. Sobotka je servilní k Berlínu stejně jako byli dříve soudruhové servilní k Moskvě. „Už dlouhou dobu si myslím, že bychom měli, mám na mysli ČR, nechat Unii Unií a opřít se o země Visegradské čtyřky,“ říká Veleba.

Smrtící koktejl, krveprolití, islám. To nemůže dopadnout dobře. Brusel a Merkelová nás táhnou do bažin a dělají z nás idioty. Veleba si vůbec nebral servítky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Veleba

Rakouský kardinál Christoph Schönborn pronesl varování v neděli při příležitosti křesťanského svátku Jména Panny Marie, který je připomínkou a vděkem za vítězství nad Turky v bitvě o Vídeň před 333 lety. Podle informací z vídeňské arcidiecéze kardinál řekl: „Dojde k islámskému dobytí Evropy? Mnoho muslimů po tom touží a tvrdí, že s Evropou je konec.“ Kardinál Schönborn požádal Boha o smilování nad Evropou a jejími obyvateli, kteří podle něj jsou „v nebezpečí zániku křesťanského dědictví“. Souhlasíte s ním? Je „saracén“ opět hrozbou?

Souhlasím a neříká to jenom on, říká to, trošku jinými slovy i primas český Dominik Duka. Ten jde ještě dál a varuje, že po každém stěhování národů následuje napětí a krveprolití. Každému normálně vychovanému a myslícímu člověku je jasné, že islám rovná se expanze a potlačení všech „bezvěrců“. Každému je jasné, že integrace tak rozdílné kultury v naší západní společnosti, která je založena na křesťanských základech, není možná. Viz nerovnoprávné postavení žen, sňatky s nezletilými dívkami, uplatňování práva šaría a tak dále.

Co říkáte výsledkům posledních zemských voleb v Německu a tomu, jak se k nim staví Angela Merkelová?

Tyto výsledky se daly očekávat a pro paní Merkelovou bude hůř. Konečný její účet bude vystaven v německých parlamentních volbách za rok. Bohužel až za rok a do té doby bude tato, prý nejmocnější žena světa, já bych řekl hrobař Evropy, dělat svoji ničivou politiku, na kterou doplatí celá Evropa. Už jsem to jednou napsal a nezbývá mi než to po její úporné zaťatosti, se kterou hájí neobhajitelné, zopakovat. Připomíná mně jistého vůdce, který ještě ve chvílích, kdy vojska vítězných mocností zahájila frontální útok na obklíčený Berlín, posílal nedospělé chlapce na frontovou linii a jistou smrt. Nebyl schopen racionální analýzy a stejnou absenci schopností má bohužel i Merkelová.

Někteří evropští politici začínají brát částečně zpátečku a – tu více, tu méně – začínají vystupovat proti migraci.Také hovoří o tom, že je třeba otevřeněji komunikovat s občany a brát na ně více zřetel.Viz například poslední neformální summit EU v Bratislavě. Co je k tomu vede? To zázračně prozřeli, nebo se bojí lidí?

Určitě to není nějaké jejich prozření, ale sílící tlak je nutí alespoň k verbálním kosmetickým změnám. Určitě se začínají bát lidí, hlavně ale dopadů, které se dotknou přímo jich. V mnoha zemích Evropy se postupně změní politická mapa a tito politici budou odejiti. Stane se tak v bouřlivé době, lid bude chtít označit viníky, bude požadovat zodpovědnost. Bude tu situace, kdy nebudou moct přejít z jedné trafiky do druhé, jako to dělali doposud. A to si myslím, že je jejich začínající noční můra. Skutečných činů ale schopni nejsou.

A změní se podle vás něco v migrační politice EU i v jiných oblastech? Je vůbec EU schopná nějaké sebereflexe a zásadní změny k lepšímu? Lidé důvěřují EU stále méně, přesto Brusel a Berlín volají po větší centralizaci a vytvoření evropské armády... A směrnice, nařízení, předpisy, kvóty, výhrůžky pokutami za nepřijetí uprchlíků chrlí dál...

Už dva roky se valí do Evropy statisíce migrantů a doposud nebyl učiněn jediný hmatatelný krok k uzavření a ochraně hranic EU. Nestalo se tak ani na nedávném bratislavském summitu. Tam se jenom dohodli, že se o tom začnou bavit! To je jasný důkaz, že EU sebereflexe není schopna, natož pak nějaké zásadní změny své politiky.

Máte pravdu, dál chrlí směrnice, kvóty, výhrůžky, ale na Titaniku, když se potápěl, tak na horní palubě tančili. Dnešní situace EU je obdobná. Zatímco na Lesbosu hoří uprchlický tábor a na denním pořádku jsou bitky mezi uprchlíky, podobně to je v Calais – tak v Bruselu i nadále pokračují opulentní galavečery, recepce, zasedání Evropského parlamentu, který nemá možnost navrhovat zákony. I nadále jsou bruselské top restaurace narvané špičkově placenými euro-úředníky, politiky, zkrátka jako by se nechumelilo. Velmi silně mi to připomíná osmdesátá léta minulého století a rozpad RVHP.

A myslíte si, že evropským elitám lidé – zatím jen verbální – změnu postoje uvěří? Může se vůbec současná částečně zdiskreditovaná „elita“ typu Junckera, Schulze, Merkelové, Hollanda... zachránit? Nenahradí je spíš „populisté“ typu Le Penové, Hofera...? Nebo někdo jiný?

Ne, neuvěří, odejdou do propadliště dějin a budou nahrazeni novými politiky. Takovými, kteří budou naslouchat hlasu lidu. Já osobně věřím úsloví „hlas lidu, hlas boží“ a dodávám, že ten hlas napříč EU sílí a nebude zeslabovat, naopak. Takže je tu otázka, zda politika, který se v současné tristní situaci postaví za lidi, je možno jen tak označit jako populistu. Já osobně si myslím, že nikoliv a že naopak takovéto typy politiků Evropa v této kritické situaci velmi potřebuje. Anebo budeme i nadále tak politicky korektní a necháme shora uvedeným současným lídrům jejich dílo dokončit? Jenom bych ještě dodal, že příchod nových politiků a radikálních politických lídrů je nevyhnutelný. Oni udělají určitou tvrdou práci, která se udělat musí a po nich přijde další etapa.

Hovoří se o možném rozpadu EU. Myslíte si, že k němu dojde? A bylo by to dobře, nebo špatně? A nebylo by lépe postavit spolupráci evropským národů na nových základech bez nynějších zdiskreditovaných evropských a bruselských politiků a úředníků typu Junckera či Schulze a bez těch desítek tisíc stran unijního práva a předpisů a těžkopádné zabetonované mašinérie?

Rozpad státu či rozpad soustátí, jakým je EU, má svoji genezi. Rozpad je až ten konečný stav, jemuž předcházejí procesy, které bych kvalifikoval jako rozklad. A přesně to se nyní v EU děje a běží takříkajíc na plné obrátky a koncovkou tohoto procesu bude rozpad EU. Projektu, který se ukáže jako slepá ulička ve vývoji. Pokud se týká jeho resuscitace, čili postavení projektu na nových základech, tak jsem velmi skeptický. Chcete-li postavit něco na nových základech, tak přece to staré musíte zbourat a k nové stavbě musíte mít nového stavbyvedoucího. To je přece jasné.

A co „Visegrád plus“ jako alternativa? Mohly by se přidat část Balkánu, Pobaltí... V minulosti sehrávalo v prostoru mezi Ruskem a Německem určitou stabilizující a bezpečností roli po určitou dobu habsburské soustátí. Není tedy alternativou vytvořit zde nějakou alianci suverénních států a zónu volného obchodu?

Už dlouhou dobu si myslím, že bychom měli, mám na mysli ČR, nechat Unii Unií a opřít se o země Visegradské čtyřky. A samozřejmě, přidat k tomuto svazku další země, se kterými máme historické vztahy. Je to velmi zajímavá úvaha k vážné debatě. K té je ale potřeba dobrého moderátora, který disponuje pravomocemi. Mám na mysli předsedu vlády, ale ten současný to bohužel není...

Když jsme vstupovali do EU, zaznívalo, že budeme pod dohledem „vyspělejších“ zemí. Někteří skalní zastánci EU říkají, že si v ČR neumíme a nemáme vládnout sami, ale potřebujme, aby nám vládl „moudrý“ Brusel či Berlín, kde je politická kultura na vyšší úrovni, je tam menší korupce, jsou tam kvalitnější zákony...

Tento způsob uvažování směrem k řízení státu pokládám za naprosto nepřijatelný. Pokud by to tak bylo, tak proč by měla ČR vlastně existovat? Proč by měla existovat vláda, Poslanecká sněmovna, Senát i prezident? Vždyť by to bylo tak jednoduché, nic bychom nemuseli vymýšlet, jenom bychom to převzali. Ale pozor, tyto tendence tu už v minulosti byly. To jsme nebyli v EU, ale v RVHP s dominantní rolí Moskvy.

Také se říká, že Češi jsou „potížisté“. Máme vše odkývat Bruselu a Berlínu a Washingtonu, jak někteří prosazují? Nevyjednáme více, když budeme dělat drahoty? Není to lepší než se chovat jako laciná holka, která za pár drobků hned vleze s každým do postele? Není lepší naopak zvažovat různé možné nabídky dle rozumného kalkulu, co nám více přinese, a zvyšovat tak cenu za to, co můžeme pro někoho udělat?

Půjdeme-li do historie, tak Češi byli potížisté, protože žili na geograficky velmi exponovaném území a vždy někomu zacláněli. Ve středu Evropy a na hranici mezi Slovany a Germány. To ale bylo a už není. Copak je současný premiér, který má v rukou nástroje moci a politiky této země, potížista? Ani omylem. Když jede do Berlína, tak pošle napřed státního tajemníka, aby se kancléřky přeptal, co by ráda od Sobotky slyšela. Asi má slíbeno... Je to úplně stejná servilita, jaká byla v minulosti k Moskvě. Jenom ten prezident to kazí.

Zastánci EU říkají, že EU zabránila válkám. Souhlasíte s tím, přestože do 70. let polovina západoevropských států nebyla v EHS, ale v EFTA? A nehrálo větší roli NATO a fakt, že v době studené války evropské státy si spolu válčit nemohly dovolit s ohledem na hrozbu ze SSSR?

Ve vaší otázce je i odpověď. V současné době se svět vymkl z kloubů a jedno válečné ohnisko stíhá druhé. Rozpadem bývalého Sovětského svazu a zánikem Varšavské smlouvy zmizelo bipolární rozložení světa a jediným světovým hegemonem se staly USA. Dva vojensky relativně stejně silné bloky, které tu byly do osmdesátých let minulého století, to byl hlavní důvod válečné zdrženlivosti, nikoliv EU.

A co říkáte názorům, že centralizační politika EU může naopak vyvolat a vyvolává pnutí mezi národy a může přinést válku mezi státy či občanskou válku?

Ještě bych doplnil – centralizační politika nikým nevolené armády tisíců eurobyrokratů odtržených od lidí, žijících v přepychu a hojnosti. Něco jako dvůr Ludvíka XIV. K tomu ještě musíme připočíst jejich naprostou neschopnost Evropskou unii řídit a bránit, viz migrační exploze. Toto všechno je smrtící koktejl a EU nemůže dopadnout dobře.

Jaký je dle vás český národní zájem?

Ten hlavní vidím v tom, abychom se odpoutali z područí Bruselu, které nás táhne do bažin, z nichž těžko vylezeme se zdravou kůží. Je třeba si zachovat svoji hrdost a suverenitu a opřít se o úzkou spolupráci se zeměmi V4.

Jak bychom se za současné situace měli stavět k Rusku, k NATO, k USA?

S Ruskem je třeba komunikovat. Sankce jsou projevem bezradnosti, poškozují nás a prospěch z nich má ten, který je prosazuje. Například Německo, které neuvěřitelným způsobem navyšuje v Rusku svoje investice. Zatímco my jsme zde ztratili trvale trhy a například naše zemědělce to stojí jenom u komodity mléko asi pět miliard korun, tak Němcům odtud potečou z jejich investic dividendy. Také trvale. Abych uvedl čísla, tak za rok 2015 dosáhly německé investice v Rusku hodnoty 1,6 miliardy eur a jenom za první čtvrtletí letošního roku to je už jedna miliarda eur. Z toho je vidět, že sehráváme roli užitečných idiotů. A aby ta role byla dokonalá, tak tomu stojí v cestě prezident Miloš Zeman a proto ty vytrvalé útoky na něj.

Pokud se týká NATO, tak zde vidím jasné odchýlení se od své charty obranné aliance. Nejde jen o rozšiřování směrem na východ, ale o aktivní zapojení do válečných misí, například v Libyi při svržení Káddáfího. Dokud zde byl klid, tak přes Libyi z Afriky neprošla do Evropy ani noha, teď tam čeká další milion migrantů. Zatímco NATO cvičí a provokuje u ruských hranic, tak do Evropy proudí přes Středozemní moře tisíce migrantů. To přece není normální a ukazuje to na skutečnost, že NATO je ve skutečnosti nástroj politiky Washingtonu. Myslím si, že dozrál čas, aby se naši občané k této záležitosti vyjádřili v referendu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už žádné utahování šroubů. Poslanec SPD a lékař dělá jasno, jak je to s „nemocnými“

20:20 Už žádné utahování šroubů. Poslanec SPD a lékař dělá jasno, jak je to s „nemocnými“

Už žádné utahování šroubů, vzkazuje vládě poslanec SPD a lékař Jaroslav Dvořák. Přes společnost se v…