Socialistické důchody, kapitalistické ceny. Uznávaný profesor o dnešní době i naší cestě po roce '89

18.06.2014 11:35 | Zprávy

ROZHOVOR Evropská unie zavedením společné měny přepřáhla vůz před koně a nedokáže čelit problémům finanční krize, tvrdí sociolog, analytik veřejné politiky, publicista a vysokoškolský pedagog Martin Potůček. Podle něj si Češi zatím neuvědomují význam Evropské unie a raději budou o hodinu dříve na chalupě, než aby šli k takovým volbám.

Socialistické důchody, kapitalistické ceny. Uznávaný profesor o dnešní době i naší cestě po roce '89
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Potůček

V rozhovoru pro ParlamentníListy také řekl, že občanští demokraté si korupční skandály ponesou jako Kainovo znamení ještě další léta. Lidé navíc v poslední době vidí spíše spřátelené kluby než politické strany hájící jejich zájmy. Vedoucí Centra pro sociální a ekonomické strategie Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy má také s dalšími odborníky upravit důchodový systém a nikdy se veřejně netajil kritikou „druhého pilíře“.

Jaký signál vyslali voliči malou účastí ve volbách do europarlamentu? Proč většina k urnám nepřišla? Z Evropské unie jsme dokonce hned po Slovácích národ s nejmenší účastí.

Těch důvodů je zřejmě několik. Jedním z nich je, že Evropská unie nedokázala účinně čelit důsledkům globální finanční krize. Životní podmínky milionů Evropanů se zhoršily a Evropská unie jim nebyla schopna pomoci. Někdy naopak právě pod jejím tlakem docházelo k zavádění opatření, která ve jménu fiskální konsolidace vedla k výrazným škrtům především ve veřejném sektoru. Naše členství v Evropské unii bylo od samého počátku lidmi vnímáno jako cesta k rychlému zvýšení životní úrovně - lidé očekávali výrazně více než čeho se za těch deset let podařilo dosáhnout.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

11:30 Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

„Byla popsána neprodleně po uskutečnění v mém pořadu na youtube a taktéž zveřejněna na oficiálních s…