Spirála chudoby, bezdomovci a exekuce. Nevěřte statistikám, je to mnohem horší, varuje docentka Švihlíková

30.07.2014 17:45 | Zprávy

Srovnávání počtu bezdomovců v České republice s ostatními státy Evropy zřejmě nepřináší přesné údaje. Zatímco u nás je totiž za člověka bez domova považován někdo, kdo vůbec nemá střechu nad hlavou, v některých jiných zemích jsou to i tací, kteří žijí v azylových domech či sociálních ubytovnách. S tímto pohledem by se statistika bezdomovců v Česku vyšplhala podle některých údajů k číslu 100 000.

Spirála chudoby,  bezdomovci a exekuce. Nevěřte statistikám, je to mnohem horší, varuje docentka Švihlíková
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilona Švihlíková

Podle aktuálně zveřejněné monitorovací zprávy české koalice Social Wath, která sleduje vývoj a nedostatky v boji proti chudobě a realitu rovnosti mužů a žen v naší zemi, důvod k jásotu nad úspěšným bojem s chudobou opravdu není. Podílí se na tom klesající reálná mzda, nedostupnost bydlení.

Nutno dodat, že kompletní letošní zpráva obsahuje 6 kapitol a ty se věnují genderové problematice, ekonomice, sociálnímu a dostupnému bydlení, postavení romské menšiny, chybějící komunitní práci a lidsko-právní agendě v zahraniční politice. Zajímavou součást publikace tvoří i článek analyzující vývoz zbraní z Česka v minulém roce. Ovšem vraťme se zpět k hlavnímu tématu – tedy chudobě a s ní souvisejícím sociálním bydlení.

„Roztočená aktuální a sílící spirála chudoby jednoznačně úzce souvisí s nárůstem nákladů na bydlení,“ vysvětlila ParlamentnímListům.cz ekonomka Ilona Švihlíková. Jak dodala, vznikla kvůli tomu dokonce Platforma pro sociální bydlení, složená z několika akademiků a neziskových organizací, která úzce spolupracuje se současnou vládní koalicí na tom, aby došlo co nejdříve k nápravě a narovnání zoufalého stavu v sociálním bydlení u nás.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Tak to ukončíme.“ V ČT to bouchlo. Lipavský a Ševčík v sobě. Nyní dohra

18:15 „Tak to ukončíme.“ V ČT to bouchlo. Lipavský a Ševčík v sobě. Nyní dohra

Debata vládních a opozičních politiků o financování ČT a ČRo se proměnila v drsnou hádku. Miroslav Š…