Spisovatel Kuras: Paříž byla jen nácvik na něco většího, celoevropského. Státy budou muset vzít obranu do vlastních rukou

15.11.2015 20:25

ROZHOVOR Pohled na „pařížskou krizi“, která se stává nejen francouzskou, ale skutečně evropskou, nabízí v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz spisovatel, novinář a blogger, který žil dlouhou dobu v Anglii, Benjamin Kuras. Spílající „sluníčkáři“, kteří nadávají obyčejným lidem minimálně do xenofobů, se podle něj projevují i nyní. Přitom si neuvědomují, že po islámu tady zbyde jen spálená země. Dozvíme se, že právě Visegrádská čtyřka, oživená o znovuaktivní Polsko, může hrát ještě velkou roli.

Spisovatel Kuras: Paříž byla jen nácvik na něco většího, celoevropského. Státy budou muset vzít obranu do vlastních rukou
Foto: repro ČT
Popisek: Benjamin Kuras

Podle původních informací byli nejprve dva útočníci z Paříže označeni podle nalezených zfalšovaných dokladů za účastníky migrantské vlny, kteří dorazili do Řecka. Později vyšetřovatelé uvedli, že šlo o občany s francouzskou národností. Přesto, je to špatná zpráva pro ostatní běžence, i když německá kancléřka vydala prohlášení, že „ne každý je terorista“. Jak se podle vás bude situace vyvíjet? Porostou rychleji ploty, nebo může nastat i něco horšího?

Paní Merkelová i pan Juncker a kdoví ještě v EU už nás připravují na to, že na imigrační politice EU nebudou nic měnit, bez ohledu na počáteční „šok“, který projevili. „Šok“ znamená, že nechápali, jak jim něco takového ti hodní běženci mohli provést. Asi to nechápou dodnes. Pan Hollande sice konečně přišel na to, že jsme ve válce – nebo to jen tak v rozčilení plácl a už si to na radu paní Merkelové zase rozmyslel? Je to dobrá zpráva pro běžence, špatná zpráva pro Evropany. Takže moje křišťálová koule odhaduje, že jednotlivé státy budou muset vzít vlastní obranu do vlastních rukou. Přitom to před rokem bylo všechno tak jednoduché: Pečovat o uprchlíky na okraji EU a prokádrovat, kdo je na útěku před perzekucí, kdo na dobrodružné cestě za snadným živobytím a kdo sem jede proti nám válčit – jak jsem radil ve svých článcích a knížce Jak zabít civilizaci.

K Paříži. Zdá se, že se nejedná o útok party mladých poblouznivců a že to může mít rozsah, který si snad Evropa ani neuvědomuje. Jak je podle vás Evropa ohrožena? Končí období tzv. „sluníčkářů a vítačů“? Ale co s těmi běženci, kteří tu již jsou?

Vypadá to, že Paříž byla jen jakýsi nácvik na něco většího a celoevropského a celoevropsky koordinovaného. Evropa je ohrožena už deset let, ale teď to asi začíná naostro a ve velkém. Mrtvoly v Paříži ještě nevychladly a „sluníčkáři“ už spílali jakýmsi „fašounům“ a „xenofobům“, mezi nimiž „normální lidé nebudou moct žít“. Až se člověk diví, kdo všechno se pokládá za normálního. A co s těmi, kteří tu už jsou? To asi budeme muset opět nechat každému jednotlivému státu, ať si to řeší sám. My máme vlastně štěstí, že bychom to mohli řešit společně v rámci Visegrádské čtyřky, teď, když se k ní Poláci vrátili. Pak nám možná postačí v zájmu mírového soužití s těmi poměrně nepočetnými, kteří tu už jsou, aby se sem nedostali žádní další, kteří by je mohli násilím a nepochybně proti jejich vůli zradikalizovat.

Poslechneme si podle vás hlasy, že „Evropa to zvládne“? Nebo za delší dobu nastane čas vojenských diktatur v samotné Evropě, protože už nyní se ozývají hlasy, že by „nějací vojenští jestřábi tak jako v Izraeli ve vedení státu měli být“?

Jednak Evropa – kromě Švýcarů – dnes už nemá prakticky žádnou armádu, která by dokázala nastolit diktaturu. A jednak civilizaci před chaotickou anarchií, v níž se zabíjí hlava nehlava, obvykle dokáží nakonec zvládnout jen vojáci. Viz nedávná záchrana Egypta generálem al-Sísím z tyranie Muslimského bratrstva Morsího. A konec konců, nejpevnější demokracii často nastolují vojáci jako Churchill, de Gaulle nebo Eisenhower. My dnes nemáme ani jedno, ani druhé. Nebo už snad na tom někdo v zákulisí pracuje a tutlá to?

Nastane období Velkého bratra, větší špiclování, posilování tajných služeb přesto, že prostě každého člověka stejně monitorovat 24 hodin nemůžeme?

V tom období se už nacházíme, akorát, jak říkáte, každého 24 hodin monitorovat nemůžeme, teda ne všechny zároveň. Zato ale už můžeme monitorovat kohokoli, kdekoli a kdykoli se nám zachce. Teda my ne, ale někdo nás.

Mnoho se neříká o tom, že v EU existují státy, které si dojednaly výjimku na migranty již před začátkem krize, například Irsko. To jsou naši zástupci v EU natolik nedůrazní, že nemohou zvednout hlas a spojit se v tomto případě i s dalšími státy?

Přesně o to se snad teď Visegrádská čtyřka pokouší. Aby se jim to podařilo, měli bychom jim fandit a nepodrážet jim nohy.

Po teroristických útocích v Paříži a v souvislosti s migrační krizí se ozývají také hlasy, které hovoří o konci Schengenu. Nastává podle vás čas nejen konce Schengenu, ale čas nových regionů, jako je třeba severní Itálie, Katalánsko a další, které si svá území vzhledem k národní hrdosti budou bránit?

Konec Schengenu možná už teď nastoluje Francie, jestli si to pan Hollande nerozmyslel. Každopádně Visegrádská čtyřka by jej měl společně alespoň do odvolání pozastavit.

Evropa si vyprodukovala spoustu mladých, nezaměstnaných, frustrovaných lidí. Ti prý hledají své vzory a jednoduchá řešení. A to některým nabízí islám. Není s celou naší proklamovanou západní demokracií něco špatně a nevyvážíme to, co se nepovedlo ani u nás?

Jaká jednoduchá řešení současný islám nabízí? Přepadni, okraď, zabij, vyžeň. A co až budou okradeni, zabiti nebo vyhnáni všichni, kteří něco vytvářejí? Promění se Evropa ve stejnou pustinu jako Blízký východ? Kde má islám nějaké recepty na tvoření? Kde se mu daří co tvořit? Přestaňme si nalhávat, že se nám něco nepovedlo. Povedlo se nám toho hodně. Říká se tomu demokracie a prosperita. Pak jsme jí tolik vyvezli, že nám jí moc nezůstává. A kam jsme ji vyváželi, tam se propadla do písku.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Václav FialaTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A to dřív nešlo? Disident zvedl hlas k Ukrajině. Odlišně než jiní

8:54 A to dřív nešlo? Disident zvedl hlas k Ukrajině. Odlišně než jiní

„Přichází doba veřejných polívek a žebračenek pro naše občany? Najednou se našly nové byty, místa ve…