Spisovatel odhaluje, jak žili Romové s ostatní společností, než vzniklo sídliště Chanov. Osobní zážitky

18.02.2019 21:51 | Zprávy

ROZHOVOR „Co je svoboda? Pro někoho plný talíř, pro jiného věšení trenýrek kamkoli a vhazování květin do koše, další vidí zase svobodu v tom, že může někomu nafackovat. Je i takový, který je svobodný životem na ulici, někdo, že může sprostě osočovat politiky nebo ty, kdož nesouhlasí s jeho názorem,“ říká spisovatel Jiří Kimla. Pro něj osobně je svoboda tvoření bez obav, že ho někdo zavře nebo zastřelí, a může žít svůj život tak, jak chce. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz jako rodák z Mostu popsal, jak vypadaly město i tamní vztahy s Romy dříve.

Spisovatel odhaluje, jak žili Romové s ostatní společností, než vzniklo sídliště Chanov. Osobní zážitky
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Chanov.

Ukazuje se, že zpomalující ekonomika nutí českou vládu začít šetřit. Ministerstva mají přijít o vysoké procento svých financí, bude se škrtat. Premiér začal navrhovat zvýšení některých daní, odmítl zvýšení daňové slevy na poplatníka a už nechce obědy zdarma pro děti. Je na dostatečná opatření už pozdě?

Zkuste se zeptat třeba deseti ekonomů. Každý předloží jinou představu. V něčem se budou shodovat, v jiném rozcházet. Já ekonom nejsem a ke všem těm záležitostem bude můj názor bezcenný. Pokud bych použil selský rozum, tak ten mi říká, že bych neměl utratit víc, než vydělám, a ještě by mi měla zbýt rezerva pro strýčka příhodu. A k těm obědům pro děti zdarma – platili jsme si obědy i za socíku. Coby študáci jsme od rodičů obdržený peníz pečlivě rozdělili, zaplatili obědů jen část a zbytek byl na kuřivo a jiné nemravnosti.

Já nemám problém s obědy zdarma pro děti a třeba by se našel způsob, jak je aspoň uhradit dětem ze sociálně slabých rodin. Tím spíš, že se hradí činnost některým zcela zbytečným neziskovým organizacím.

Ekonomika je živá. Dá se předpokládat její vývoj, ale stačí nějaká pohroma, třeba pandemie velkých rozměrů, nemoci jatečních zvířat, krach rostlinné výroby v důsledku stálých dešťů, sucha a co já vím. A pak si můžeme všechny předpoklady strčit za klobouk. Jsem ale optimista. Teď říkal v televizi jeden z ekonomů, že to s ekonomikou není až tak špatné. A včíl mudruj!

Premiér Andrej Babiš i Ministerstvo financí tvrdí, že elektronická evidence tržeb pomohla zvýšit částku vybranou na daních. Proti tomu ostře vystoupili Piráti, podle kterých je metodika vlády k výnosu EET asi tak spolehlivá jako cucání informací z prstu. Kromě toho byla schválena i třetí a čtvrtá fáze EET. Jak se na EET s odstupem času díváte vy?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Babiš , EU , Most , Romové , spisovatel , seriál , Chanov , EET , Kimla

autor: Zuzana Koulová

Bc. Tomáš Kubín byl položen dotaz

Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko

Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Foldyna si četl Koudelkovu zprávu: Groteska, slátanina

11:42 Foldyna si četl Koudelkovu zprávu: Groteska, slátanina

Úřad vedený magorem ale, vcelku logicky, může generovat pouze magorské výstupy, řekl pro Parlamentní…