Starosta Prahy 1: Jsem pro nekompromisní imigrační pravidla

01.05.2018 16:42 | Zprávy

Proti spojení TOP 09 a STAN nemám výhrady, s výjimkou Prahy 1, svěřil se v rozhovoru pro ParlamnetníListy.cz starosta Oldřich Lomecký (TOP 09). Proč? S čím jde do boje o obhajobu mandátu? A jak hodnotí své dosavadní působení ve funkci? Vyjádřil se také ke kontroverzní vyhlášce o plošném zákazu konzumace alkoholu na veřejnosti či k omezení cyklistiky na území městské části. Řeč přišla i na kauzu Nemocnice Na Františku a na řadu dalších témat včetně řešení všedních problémů občanů v centru města.

Starosta Prahy 1: Jsem pro nekompromisní imigrační pravidla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Oldřich Lomecký

Starostou městské části Praha 1 jste již druhé volební období. Co se vám osobně podařilo a s čím příliš spokojený nejste?

Již na počátku prvního volebního období se mně – společně s kolegy z TOP 09 – podařilo prosadit vyrovnané a zdravé hospodaření městské části Praha 1. Vím, že to není mediálně příliš atraktivní sdělení, ale od dobře spravovaných financí se skutečně odvíjí vše ostatní. Jestliže dnes v Praze 1 poměrně velkoryse zvelebujeme veřejná prostranství, dotujeme občanské aktivity, opravy domů a podobně, je to díky tomu, že umíme dobře hospodařit.

Co se týká ryze konkrétních projektů a aktivit, radost mi udělala například zásadní revitalizace Střeleckého ostrova, rekonstrukce Werichovy vily a další investiční akce. Nechci zveličovat své osobní zásluhy (i jako starosta mám ve vedení městské části pouze jeden hlas), avšak třeba právě v případě Werichovy vily jsem se musel „poprat“ s dědictvím po svých předchůdcích, kteří tento proslulý objekt hodlali pronajmout na dlouhá desetiletí dopředu, takže by šlo vlastně o skrytý prodej.

Velkou radost mám z toho, že se mi podařilo doslova vybojovat zřízení a umístění památníku československým letcům v RAF na Klárově. Proti známému Okřídlenému lvu byli nejprve památkáři, po jeho postavení se v rámci jakýchsi politických hrátek ozvali s kritikou pro změnu lidé z pražského magistrátu. Tento památník je mým „dítětem“, a když u něj vidím dojaté válečné veterány, dojímám se také.

Jestli mne něco opravdu mrzí, tak je to populismus některých politických protivníků. Například ve známé kauze Nemocnice Na Františku čelila Praha 1 bezprecedentním útokům od kolegů z Prahy 7, zejména starosty Čižinského. Přiznávám, že jsem naprosto alergický na to, když někdo zakrývá své politické ambice bezbřehým populismem. Jdu do těchto střetů tvrdě a nesmlouvavě – takové „podpásovky“ jsou nepřípustné!

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pět procent na obranu? Staneme se „velkokrmelcem“ nejen Evropy. Počty historika Fidlera

4:44 Pět procent na obranu? Staneme se „velkokrmelcem“ nejen Evropy. Počty historika Fidlera

HISTORIE BEZ HYSTERIE „Z oněch 20 % státního rozpočtu odteče dosti vysoká částka do zahraničí. Toto …