Starosta Prahy 1: Jsem pro nekompromisní imigrační pravidla

01.05.2018 16:42

Proti spojení TOP 09 a STAN nemám výhrady, s výjimkou Prahy 1, svěřil se v rozhovoru pro ParlamnetníListy.cz starosta Oldřich Lomecký (TOP 09). Proč? S čím jde do boje o obhajobu mandátu? A jak hodnotí své dosavadní působení ve funkci? Vyjádřil se také ke kontroverzní vyhlášce o plošném zákazu konzumace alkoholu na veřejnosti či k omezení cyklistiky na území městské části. Řeč přišla i na kauzu Nemocnice Na Františku a na řadu dalších témat včetně řešení všedních problémů občanů v centru města.

Starosta Prahy 1: Jsem pro nekompromisní imigrační pravidla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Oldřich Lomecký

Starostou městské části Praha 1 jste již druhé volební období. Co se vám osobně podařilo a s čím příliš spokojený nejste?

Již na počátku prvního volebního období se mně – společně s kolegy z TOP 09 – podařilo prosadit vyrovnané a zdravé hospodaření městské části Praha 1. Vím, že to není mediálně příliš atraktivní sdělení, ale od dobře spravovaných financí se skutečně odvíjí vše ostatní. Jestliže dnes v Praze 1 poměrně velkoryse zvelebujeme veřejná prostranství, dotujeme občanské aktivity, opravy domů a podobně, je to díky tomu, že umíme dobře hospodařit.

Co se týká ryze konkrétních projektů a aktivit, radost mi udělala například zásadní revitalizace Střeleckého ostrova, rekonstrukce Werichovy vily a další investiční akce. Nechci zveličovat své osobní zásluhy (i jako starosta mám ve vedení městské části pouze jeden hlas), avšak třeba právě v případě Werichovy vily jsem se musel „poprat“ s dědictvím po svých předchůdcích, kteří tento proslulý objekt hodlali pronajmout na dlouhá desetiletí dopředu, takže by šlo vlastně o skrytý prodej.

Velkou radost mám z toho, že se mi podařilo doslova vybojovat zřízení a umístění památníku československým letcům v RAF na Klárově. Proti známému Okřídlenému lvu byli nejprve památkáři, po jeho postavení se v rámci jakýchsi politických hrátek ozvali s kritikou pro změnu lidé z pražského magistrátu. Tento památník je mým „dítětem“, a když u něj vidím dojaté válečné veterány, dojímám se také.

Jestli mne něco opravdu mrzí, tak je to populismus některých politických protivníků. Například ve známé kauze Nemocnice Na Františku čelila Praha 1 bezprecedentním útokům od kolegů z Prahy 7, zejména starosty Čižinského. Přiznávám, že jsem naprosto alergický na to, když někdo zakrývá své politické ambice bezbřehým populismem. Jdu do těchto střetů tvrdě a nesmlouvavě – takové „podpásovky“ jsou nepřípustné!

Po volbách jste si jako svou prioritu vytyčil i řešení problému s nadměrným hlukem. Co se již změnilo?

Nemá cenu si nic nalhávat – nadměrný hluk je trvalou zátěží každodenního života obyvatel Prahy 1. Problémem je, že Praha 1 je turisticky exponovanou lokalitou, kterou vyhledávají nejen milovníci památek a historie, ale také skupinky pijáků z celé Evropy. Na to je navázán celý podnikatelský byznys v centru města. Parta mladých lidí odněkud přiletí,  jde do jednoho baru, pak do druhého, restauratéři si je postupně přeposílají, takže partička nejprve někde popíjí pivo, pak se přesune do nočního podniku k něčemu tvrdšímu a posléze někam do privátu... Pije se u toho na ulici, pořvává...

Praze 1 se na pražském magistrátu podařilo prosadit přijetí takzvané alkoholové vyhlášky, která zakazuje veřejnou konzumaci alkoholu v Praze 1. Díky tomu jsou alespoň nejkřiklavější případy eliminovány, protože pokuty jsou natolik vysoké, že zabolí i po přepočtu na eura či dolary. Potřebovali bychom však mnohem více strážníků, aby toto problémové jednání mohlo být okamžitě a efektivně postihováno po celém území naší městské části.

Dlouhodobě voláte po přijetí zákona, který by odkázal prostituci, která též narušuje život v centru Prahy, do jasných legislativních mantinelů. Co si pod tím představit? A byl byste zastáncem její legalizace?

Myslím si, že v této problematice není třeba vymýšlet nějaké složité konstrukce. Inspirujme se jinými státy, kde byla prostituce úspěšně zlegalizována. Jsem přesvědčen, že zavírání očí před problémem tento problém neřeší. Na to, abych tohle věděl, nemusím být géniem.

Již v minulosti jste volal po úpravě imigračního zákona. Pokud totiž dle vašich slov nyní nějakou – byť sebevíce zanedbanou – osobu při kontrole policejním orgánem nelze za nic konkrétního stíhat, neudělá s tím nic radnice ani policejní ředitel. Co konkrétně by se mělo podle vás změnit?

Kdybych chtěl být trošičku jízlivý vůči některým kolegům z politiky, mohl bych teď spokojeně říct, jak jsem byl ve svém názoru již před lety, dávno před migrační krizí zasahující celou Evropu, prozíravý. Ke spokojenosti je však pochopitelně značně daleko. V Praze 1 přitom zdaleka nejde pouze o zanedbané osoby. V centru metropole lze pořád potkat lidi, kteří na první pohled pocházejí z jiných kontinentů. Když vidíte nějakého takového člověka, jak se neustále poflakuje po určité lokalitě, nic nedělá a pouze na něco jakoby čeká nebo číhá, samozřejmě chápete, že něco neklape. Pokud však takový člověk u sebe například nemá drogu a má v pořádku doklady, nemůžete s tím vůbec nic dělat. 

Jsem jednoznačně pro nekompromisní imigrační pravidla. Jestli chce někdo mezi námi žít, měl by ctít naši kulturu, naše zvyky i životní styl. My Češi jsme hodně konzervativní, ale na tom přece není nic špatného. Vím, že se tímto názorem liším od některých svých kolegů, a to i v TOP 09, ale skutečně si myslím, že když chce někdo odjinud někde žít, měl by se plně přizpůsobit těm, kteří otevřeli svá srdce a svůj domov i pro něho.

Budete se letos do třetice snažit obhájit mandát starosty?

Ano, budu se ještě jednou ucházet o přízeň voličů. V Praze 1 je ještě několik projektů, které bych rád dokončil.

V jaké fázi je příprava vyhlášky, kterou chcete rozšířit zákaz veřejné konzumace alkoholu? Je to nezbytné? A nakolik je podle vás zákaz skutečně účinný?

O této vyhlášce jsem již mluvil v odpovědi na jednu z předchozích otázek. Praze 1 se podařilo prosadit další zpřísnění takzvané alkoholové vyhlášky, takže veřejná konzumace alkoholu bude zakázána prakticky po celém území Prahy 1. Avšak jak jsem řekl, skutečně efektivní vymáhání účinnosti této vyhlášky se přímo odvíjí od počtu strážníků, kterých je v Praze 1 trvalý nedostatek. S tím se samozřejmě nehodlám smířit a stále apeluji na pražský magistrát i přímo na ředitele městské policie, aby stav strážníků doplnili.

Proč jste se rozhodli omezit cyklistiku na svém území? Přeci jen jde v evropském měřítku o ojedinělý zásah. Naopak trendem posledních let v řadě měst je podpora cyklodopravy.  A není takové omezení, v souvislosti se snahou omezit motorovou dopravu v centru, kontraproduktivní?

Praha 1 má úzké ulice, obrovskou koncentraci dopravy i chodců. To je mix, který cyklistice opravdu nepřeje. Mrzí mne, že Praha 1 je v médiích mnohdy líčena jako nějaký zavilý nepřítel cyklistiky. Přitom to není pravda. V současné době je připraven projekt revitalizace parku Cihelná a přilehlého okolí. Součástí tohoto projektu je i cyklostezka. Zde totiž – na rozdíl třeba od Staroměstského náměstí – nevadí.

Svízelí pro občany, kteří zde bydlí nebo se do Prahy 1 vydají autem, je parkování. Vzniknou v nejbližší době nějaké nové parkovací plochy?

Nové parkovací plochy v Praze 1 jsou nereálné. Jediným řešením jsou podzemní garáže.

Již více než rok se diskutuje o podzemních garážích na Malostranském náměstí, což byste uvítal. Nyní tuto možnost nevylučuje ani magistrát. Jestli je možné pod náměstím vybudovat garáže, řeknou archeologické sondy, které mají být součástí takzvané studie proveditelnosti. Víte, kdy by měl být znám závěr studie? Věříte, že to bude ještě v tomto volebním období?

Jak vyplývá již ze samotné vaší otázky, musel by se stát zázrak, abychom s touto problematikou pohnuli ještě v tomto volebním období. Spor zejména s památkáři ohledně podzemního parkování – a to nejen pod Malostranským náměstím – je přitom principiální. Buď chceme město konzervovat a oprašovat, nebo jej naopak kvalitativně rozvíjet pro lepší život.

Adriana Krnáčová již oznámila, že nebude obhajovat mandát a z politiky odchází. Vítáte její rozhodnutí? Jak byste ji jako primátorku Prahy hodnotil?

Nejsem žádným velkým fanouškem končící paní primátorky, ale nebudu ji veřejně hanět. Neměla to jednoduché: bez předchozích zkušeností z reálné politiky usedla do křesla, které je svým významem právem srovnáváno s ministerským. Byla to však tehdy její svobodná volba.

Vás osobně kandidovat na magistrát neláká? Proč?

Magistrát mě skutečně neláká. Jsem patriotem z Prahy 1, mám svůj domov rád a baví mě řešit záležitosti, které jsou s ním bezprostředně spojeny. Nemám ambice z celopražské pozice mluvit do věcí Jižního Města či Vinoře.

Vítáte opětovné spojení TOP 09 a STAN pro nadcházející volby v Praze? A uvítal byste jako lídra kandidátky Jiřího Pospíšila, který tuto možnost nevyloučil?

Obecně proti spojení TOP 09 a STAN nemám výhrady, ale právě s výjimkou Prahy 1. STAN u nás na „jedničce“ totiž reprezentuje hlavně jeden z mých předchůdců, bývalý starosta Prahy 1 za ODS Petr Hejma. Ten byl v roce 2009 odvolán kvůli naprostému nezvládnutí své funkce. Od té doby hledá způsob, jak se opět vrátit do vedení městské části a nyní tedy jako výtah k návratu zvolil STAN a vzletná slova o občanské společnosti. Ten, kdo zná okolnosti jeho působení na radnici, se této přetvářce samozřejmě musí smát, ale je otázkou, jestli tuto tvrdou kalkulaci a touhu po moci odhalí i většina voličů.

reklama

autor: Kateřina Synková

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

zásah

Jak vysvětlíte razii u vás na ministerstvu? A vyvodíte nějakou osobní zodpovědnost? Přeci jen, za to, jak jsou zakázky zadávány jste přeci zodpovědná vy. Tady se pořád mluví o úsporách, přitom na obraně se utrácí o 106 a evidentně ne transparentně.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš, Šmarda, Piráti. ,,Osobnosti jsou na hřbitovech.” Psal dějiny ČSSD, už se na to nemůže dívat

11:17 Babiš, Šmarda, Piráti. ,,Osobnosti jsou na hřbitovech.” Psal dějiny ČSSD, už se na to nemůže dívat

„Nulita personální politiky a monokultura sebestřednosti vedou k logicky dosažitelným výsledkům. V t…