Starosta Zábřehu: Medializace Bártova sporu je přehnaná

24. 3. 2012 19:02

ROZHOVOR Starosta Zábřehu František John naší redakci vysvětlil nejen investiční plány svého města, ale zhodnotil také místní nezaměstnanost či dopady reforem na krajské volby.

Starosta Zábřehu: Medializace Bártova sporu je přehnaná
Foto: archiv starosty
Popisek: Starosta František John (KDU-ČSL)
reklama

Pane starosto, co považujete ve funkci za svůj největší úspěch?

Politiku, tedy správu věcí veřejných, vnímám jako záležitost týmu. Pokud se tedy budeme bavit o úspěších, není to pouze má zásluha. Myslím, že se nám daří komunikovat s občany, podnikateli, neziskovými a dalšími organizacemi. Z investičních akcí mám radost z realizované cyklostezky na opuštěném drážním tělese trati Olomouc-Praha v úseku Hněvkov-Lupěné vedoucí v krásném údolí Moravské Sázavy, letos jej ještě doplníme naučnou stezkou a expozicí k historii železnice. Z  „drobností“ považuji za úspěch zpřístupnění točitého schodiště ze 16. století na zábřežském hradě pro veřejnost.

Do jaké míry trápí obyvatele nezaměstnanost? A jaké jsou zde pro obyvatele pracovní příležitosti?

Nezaměstnanost je velkým problémem Zábřežska. Tradiční odvětví byl textilní průmysl, strojírenství a potravinářská výroba. Bohužel v porevolučním období vzaly mnohé fungující závody za své, ať již nepromyšlenou privatizací (prodej značky Sunar) či díky konkurencí levných výrobků za Asie (textilní výroba). Dnes je nejvýznamnějším zaměstnavatelem SULKO produkující plastová okna a dveře. Zábřeh nabízí kvalifikovanou pracovní sílu a čeká na seriozního investora, který využije potenciál regionu.

Co říkáte na současný soudní spor s Vítem Bártou?

Politický subjekt „Věci veřejné“ jsem od začátku vnímal jako čistě pragmatický podnikatelsko-politický záměr. Nejde zde o politické hodnoty ve své podstatě, ale o aplikovaný politický marketing. Tato motivace k politické angažovanosti představitelů strany se pak promítá do jejího každodenního života. Spor s panem Bártou je toho důsledkem. Nicméně jeho medializace mi připadá přehnaná.

V lednu byla spuštěna reforma ministra Drábka, která je však v současnosti asi nejvíce kritizována. Jak proběhl start reformy u Vás a jak byste celkovou reformu hodnotil?

Reformu hodnotím jako nekoncepční, kdy městské úřady, tedy i ten v Zábřeze, vytvářejí personální i technické kapacity na tento výkon státní správy, a při změně se něco fungujícího nákladně ruší a mění. Pokud by to bylo k lepšímu a větší efektivitě, byl bych pro. Pracovníci městského úřadu v sociální oblasti rozhodně měli blíže ke klientovi a do terénu, než je tomu dnes a bude do budoucna. To je má hlavní výtka k této reformě, poskytování dávek by mělo být cílené a co nejvíce účelné, vycházející ze znalosti prostředí. Se začátkem reformy byla způsobena celá řada zmatků, i když v Zábřeze nebyly scénáře až tak dramatické, jako jinde.

V Olomouci nedávno také proběhla demonstrace studentů a pedagogů proti školské reformě. Hodně kritizovaná je v případě malých měst či obcí reforma regionálního školství. Jaký postoj k tomu zaujímáte Vy?

I když Zábřeh by mohl ze zavírání škol v menších obcích a následného přílivu žáků teoreticky profitovat, podporuji v tomto menší obce regionu. Vzdělání stále chápu jako největší investici a v přístupu k němu by neměly být děti z venkovských obcí znevýhodněny, navíc třídy o menším počtu žáků nabízejí osobnější kolektiv a pedagog s jednotlivými žáky může lépe cíleně pracovat.

Do čeho hodlá město letos investovat? Plánujte například stavbu bytů, je to potřeba?  A jaké byty ve městě nejvíce chybí?

Letos se chceme zaměřit na dopravu, konkrétně vybudování propojení mezi dvěma ulicemi a tím odlehčení centru města. O byty v Zábřeze v současnou dobu není nouze, zájem převyšuje poptávku v oblasti bydlení pro seniory, tento trend bude v příštích letech v souvislosti se stárnutím populace nabírat.

Jak podle Vás dopadnou letošní krajské volby?

Současné vládní strany uchopily reformy za špatný konec, a celostátní témata se dle mého přenesou i na kraje. Občané si bohužel dodnes plně neuvědomují význam krajů v oblasti samosprávy a rozvoje regionu a z tohoto pohledu zůstávají krajské volby volbami druhého řádu, do kterých se budou promítat krajská témata.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Josef Šlerka pro PL: Kritik ČT je okamurovec, obhájce havloid? Čas mluvit spolu. Hrozí smrtící rána demokracii

13:52 Josef Šlerka pro PL: Kritik ČT je okamurovec, obhájce havloid? Čas mluvit spolu. Hrozí smrtící rána demokracii

Je třeba zastavit volbu radních ČT a uspořádat sérii odborných seminářů, říká mediální expert, sémio…