Starosta a senátor, který bojoval s covidem-19, se obořil na Babišovu vládu. Jde o opatření proti šíření nákazy

02.10.2020 20:27

ROZHOVOR „Když se neshodnou čelní představitelé, kteří mají na starost řešení epidemií, jak všemu mají rozumět lidé?“ ptá se starosta Vejprnic a senátor Pavel Karpíšek (ODS), podle něhož není vláda schopná lidem opatření dostatečně vysvětlit, ani manažersky zvládat. Kromě toho tvrdí, že se premiér a ministryně financí rozhodli být prostě lhostejní k tomu, jak moc zadluží zemi. Navíc považuje slib Andreje Babiše o nezasahování do rozhodnutí ministra zdravotnictví za planý, což dokazuje výměna názorů ohledně registrace v hospodách.

Starosta a senátor, který bojoval s covidem-19, se obořil na Babišovu vládu. Jde o opatření proti šíření nákazy
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Senátor Pavel Karpíšek

Od pondělí si Česká republika zopakuje nouzový stav. Bylo jiné východisko ze současné situace?

Jako občané to vlastně ani nemůžeme vědět, protože vláda nebyla schopná vysvětlit, proč potřebuje vyhlásit stav nouze. Neosvětlila bohužel občanům, jaká opatření nešlo vyhlásit bez nouzového stavu. Skoro bych řekl, že to šlo i bez něj.

A v celém království se zakazuje zpěv! Pomsta minulému ministrovi Adamu Vojtěchovi… Takovými a podobnými vtipy teď Češi častují ministra zdravotnictví Romana Prymulu kvůli zákazu zpěvu. Než se dostaneme k dalším opatřením, co na zákaz zpěvu říkáte vy?

Už se sám v tom přívalu různých zákazů a příkazů těžko orientuji. Jeden den zakážou zpívat, druhý den mluví ministr zdravotnictví o tom, že se budeme muset v hospodách podepisovat v uvozovkách do třídní knihy a premiér mu pak vzkazuje v médiích, že je to hloupost. Když se neshodnou čelní představitelé, kteří mají na starost řešení epidemií, jak všemu mají rozumět lidé?

Právě kultura a umělci spolu s majiteli barů a restaurací jsou těmi, kdo současná opatření odnášejí nejvíce. Jak nahradit kultuře ztráty? Měl by kulturnímu odvětví stát finančně pomoci?

Stát by měl nahradit alespoň částečně ztráty, které způsobil vyhlášenými omezeními. Když vám stát zavře obchod nebo znemožní pořádání festivalu, měl by se snažit o určitou náhradu.

Považujete současná opatření nového ministra za přísná, dostačující nebo příliš mírná?

Anketa

Chcete Miroslavu Němcovou v Senátu?

6%
94%
hlasovalo: 31544 lidí
Mám pocit, že nový ministr vždy dává přednost tvrdším opatřením. Byl proto ostatně teď povolán do čela resortu, aby Andrej Babiš svým voličům ukázal, že teď přichází tvrdá linie boje s covidem-19.

Podle Prymuly je dohodnuto s Andrejem Babišem, že do nařízení o rouškách nebude premiér zasahovat. To se stalo na konci srpna v případě Adama Vojtěcha. O jak závažnou chybu šlo? Jak pravdivá je podle vás kritika, že premiér se rozhoduje podle voličů, ale nikoliv odborníků? A zlepší se to nyní?

Je jednoznačné, že premiér vyvolal demisi ministra Vojtěcha jako moc měkkého, přestože ho předtím sám donutil odvolat zavedení roušek. Premiérova snaha všechno sám rozhodovat a nedbat při tom na názory odborníků jednoznačně brání tomu, aby vládní politika měla nějaký pevný směr. Většinou se totiž Andrej Babiš rozhoduje podle toho, co je podle jeho názoru zrovna populární. Slib, že Andrej Babiš už nebude novému ministru zdravotnictví do rozhodování zasahovat, byl od počátku planý. Dokazuje to přece už zmiňovaná výměna názorů ve věci zapisování se v hospodách do koronavirových třídních knih.

Které kroky vlády z poslední doby považujete za takzvané podplácení voličů? A které naopak za chvályhodné a správné řešení?

Ohlášení předvánočního pětitisícového dárku pro důchodce těsně před volbami je, myslím, jasnou odpovědí na to, jak vypadá pokus o uplácení voličů. Místo aby vláda udělala pro seniory něco systematického, zvolila jen cestu vlastní předvolební propagace. Na druhou stranu mám pochopení pro opatření, která mají oživit ekonomiku – nejlépe v podobě odpouštění daní či pojistného.

Zavřít školy a ohrožovat tak vzdělávání výměnou za ochranu zdraví a rodiny, nebo nechat školy otevřené? A případně které?

V současném stavu bych preferoval, aby se o školách a jejich zavírání rozhodovalo v první řadě podle aktuální místní situace.

„Vládu musíme všichni kontrolovat vždy a všude. Během nabíhající krize na to bylo méně času, teď už musíme analyzovat všechny vládní kroky během jejího průběhu, protože jinak se nepoučíme pro případ, že nás v budoucnu postihne, nedej Bože, něco podobného,“ řekl jste mi minule. Nakolik se česká vláda poučila a jak si vede?

Anketa

Chcete Miroslavu Němcovou v Senátu?

6%
94%
hlasovalo: 31544 lidí
Myslím si, že se vláda moc nepoučila. Nyní už se lidé z velké části covidu nebojí tolik jako na jaře, takže je veřejnost k některým chaotickým opatřením vlády více kritická. Vláda trochu promarnila letní měsíce, kdy byla situace lepší, a teď to všechno těžko dohání.

Ministryně financí Alena Schillerová představila návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun, a to v něm ještě není započítán výpadek financí po zrušení superhrubé mzdy. Po letošním schodku 500 miliard se dostáváme téměř k jednomu bilionu korun dluhu. Jak hodnotíte hospodaření vlády v době koronavirové krize?

Andrej Babiš a jeho ministryně financí se zkrátka rozhodli, že je jim úplně jedno, jak moc zemi zadluží. Je jasné, že ekonomika není v dobré kondici, ale takto gigantický dluh nemůžeme dopustit, protože nás zatíží na mnoho let dopředu. Premiér navíc rozdává peníze úplně bez koncepce a jen si ze státních peněz dělá předvolební kampaň.

Kdo Čechy do této situace dostal? Nemůžeme popřít, že situace se zhoršuje v celé Evropě a státy přijímají přísnější opatření. Nakolik jde tedy o vinu vlády a příliš rychlého rozvolňování a nakolik o koronavirus, jehož chování se nedá předvídat?

Myslím si, že je to kombinace obojího. Virus je něčím, co stále ještě úplně neznáme, a nedokážeme ho zatím úplně porazit. Vláda ale zároveň není schopná situaci manažersky zvládat. Politika řídit krizi jako volební kampaň se totiž už vyčerpala a sledujeme, jak se v tom premiér a ministři teď trochu ztrácí. 

Na konci dubna jste si sám prošel nemocí covid-19 a společně jsme to probrali v rozhovoru. Jak to hodnotíte nyní s odstupem půl roku? A domníváte se, že je vaše zkušenost – na rozdíl od ostatních politiků – větší?

Určitě na základě vlastní zkušenosti nepatřím k těm, kteří tvrdí, že covid skoro ani neexistuje. Je to reálná hrozba, s níž se musíme umět vypořádat.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Lžou lidem do ksichtu. Jednou se jim to vrátí.“ Drsná dohra mezi vládou a ANO

14:14 „Lžou lidem do ksichtu. Jednou se jim to vrátí.“ Drsná dohra mezi vládou a ANO

Jednání o důchodové reformě, které hnutí ANO opustilo? „Takhle slouží spousta politiků ANO ničení ze…