Stát zeštíhlíme do dvou let. Ode zdi ke zdi to ale nebude, říká předseda Strany soukromníků

12.10.2017 17:28 | Zprávy

ROZHOVOR Strana soukromníků by v případě volebního úspěchu ráda zeštíhlila stát a postavila se na stranu malých podnikatelů oproti velkým korporacím. Osekávání nadbytečného státního aparátu by ale nemělo jít ode zdi ke zdi. „Klausovo heslo trh vyřeší všechno, není heslem naším,“ sdělil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Petr Bajer, předseda Strany soukromníků, který kandiduje na třetím místě kandidátky ODS v Pardubickém kraji. Obě pravicové strany jdou do voleb společně. Bojovat chtějí za práva drobných podnikatelů.

Stát zeštíhlíme do dvou let. Ode zdi ke zdi to ale nebude, říká předseda Strany soukromníků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ScČR Petr Bajer

Úvodem aktuální otázku. Co říkáte na to, co se seběhlo v Katalánsku? Myslím tím násilné policejní potlačení referenda o nezávislosti.

Než jsem zesílil televizi, tak jsem si myslel, že jsou to záběry z Moskvy. Zamysleme se nad tím, co se bude dít v zemích EU, až se kvůli hlouposti nejen vedení v Bruselu, ale i v některých zemích dají lidé do pohybu. Policie je stále stejná. Ráda mlátí lidi a schovává se za rozkazy. Vzpomeňte si, jak se chovali při návštěvě čínského bolševika v Praze.

Soukromníci mají v programu, že se snaží aktivně prosazovat ochranu lidské svobody. V programu strany píšete, že prosazujete minimální stát bez zbytečného přerozdělování. Kde všude byste současný státní aparát osekali?

To je jeden ze zásadních úkolů v případě, že budeme ve vládě. Jsme odborně připraveni na rychlé zeštíhlení státu. Nesmíme ale připustit proces „ode zdi ke zdi“ a rychle rovná se do dvou let. Opakuji, jsme na to odborně připraveni. V normálně dostupných televizních novinách na ČT1 bylo tuto neděli uvedeno, že současná vláda nabrala 15 tisíc nových úředníků. Ale pozor, to není vše. Dalších 16 tisíc nových úředníků mělo být nabráno, ale protože je nedostatek pracovních sil, tak sice nabráni nebyli, finanční prostředky na jednotlivé resorty však byly uvolněny s tím, že současní úředníci musejí dostat odměny, neboť vykonávají práci za ty nenabrané. Jen tak pro zajímavost. Jedná se o částku větší než 20 miliard korun. Jak tato částka ostře kontrastuje s vylhanými přínosy EET. A pozor! Současný ministr financí za ANO pan Pilný k tomu se škodolibým úsměvem sděluje, že při případném sníženém růstu ekonomiky je tato situace nezvládnutelná a razantně prohloubí schodek státního rozpočtu. Jen je dobré, že já u toho nebudu, sděluje na závěr. Tomu se říká zodpovědné hospodaření. Nebo snad nákup volebních hlasů?

V jakých sektorech je podle vás přerozdělování zbytečné? Jen bych zmínil, že v současné situaci, která v Česku je, se bez něj neobejde ani zdravotnictví, ani systém sociální podpory či důchodů…

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jonáš Kříž

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Proč řešit tituly?

Já bych řekl, že dnes má titul kde kdo a o ničem to nevypovídá, respektive o jeho odbornosti a schopnostech. Snad s výjimkou lékařů, tam bych asi nechtěl, aby mě ošetřoval někdo, kdo o tom nemá páru. Mimochodem dnes je není problém narazit na vysokoškoláka, ale co na lidi, co umí pracovat rukama. Tř...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo vyhrál v ČT? Dohodnutá remíza, vysvětluje Petrov

10:30 Kdo vyhrál v ČT? Dohodnutá remíza, vysvětluje Petrov

Co říká na výsledky voleb ředitele ČT? A co na „zmatky“ kolem OSVČ v souvislosti s koncesionářskými …