Světová kapacita v oboru speciální urologie prof. Patel doporučuje protonovou léčbu pro karcinom prostaty

23.03.2016 9:40

Přesvědčivé výsledky léčby karcinomu prostaty v Protonovém centru v Praze dokazují minimální rizika protonové terapie. Světově uznávaný chirurg se specializací robotická chirurgie doporučuje pro karcinom prostaty léčbu protony. Přestože provedl tisíce chirurgických zákroků na pacientech s karcinomem prostaty, dnes jim doporučuje protonovou léčbu: „Existuje celá řada metod – chirurgie, standardní radioterapie – ale ty mají mnoho vedlejších účinků, způsobují erektilní dysfunkci, pacienti nemusí udržet moč, následkem těchto poruch propadají depresím a jejich život není kvalitní tak, jak by mohl být. Protonová léčba naopak zapadá do rovnice maximální účinnost = minimální riziko. Je to jako když mistr krejčí na dokonale padnoucí oblek vybírá tu nejlepší látku, já pro své pacienty doporučuji v současnosti tu nejlepší léčbu“.

Světová kapacita v oboru speciální urologie prof. Patel doporučuje protonovou léčbu pro karcinom prostaty
Foto: Professor Hiten Patel
Popisek: Professor Hiten Patel

Profesor Hiten Patel je profesorem chirurgie a urologie, působí ve Fakultní Nemocnici Severního Norska a je také ředitelem chirurgické simulace v oblasti urologie na Queen Mary University v Londýně. Vzdělání získal ve velké Británii v oboru chirurgie, všeobecné a odborné urologie. Působí jako učitel minimálně invazivní chirurgie, robotiky a simulace, působil jako ředitel Centra minimálně invazivní chirurgie a simulace v Londýnské University College Hospital a metody minimálně invazivní chirurgie zavedl v mnoha specializovaných zařízeních včetně Oddělení laparoskopie a robotické chirurgie v University of Rochester Medical Centre (URMC) v Rochesteru ve státě New York. Pro výkon robotických operací byl certifikován ve Spojených státech a je hostujícím profesorem na University of Rochester Medical Center v New Yorku. Také je certifikován jako subspecialista Urologické lékařské komory Spojeného království a Norska.

Jste odborným urologickým chirurgem, ale přesto podporujete léčbu protonovým paprskem. Jaké možnosti v léčbě pacientů s karcinomem prostaty přináší protonová terapie (PT) Vám?

Protonová léčba je klinicky prověřený typ léčby pro lokalizovaný karcinom prostaty, který má ve srovnání s radikální operací nebo radioterapií minimálními vedlejší účinky. Určitě by protonová terapie měla být mužům více nabízena, protože je dnes mnohem dostupnější a dosažitelná pro všechny pacienty, kteří by ji mohli potřebovat.


 Pacienti s rakovinou prostaty z celého světa cítí, že se kolem této nemoci točí velký byznys. Jak to vnímáte Vy?

Nejsem si přesně jistý, co je termínem „velký byznys“ myšleno, každopádně v kontextu samotné léčby karcinomu prostaty, nákladů na ní a na pacienta - jako je snížení kvality života a vedlejší účinky léčby, se opravdu celosvětově točí velké peníze. Nicméně protonová terapie náklady na léčbu pozdních vedlejších účinků minimalizuje.

Jak byste srovnal nyní dostupné metody léčby rakoviny prostaty?

Momentálně, v roce 2016, mají všechny „klasické“ tzv.  mainstreamové metody léčby rakoviny podobné výsledky, nicméně každá z nich má rozdílné profily vedlejších účinků, které jsou velmi dobře zdokumentovány a  to jsou erektilní dysfunkce – tedy potíže s uspokojivým sexuálním životem, dysfunkce střev včetně pomočování a problémy s močením obecně a tím se jednotlivé metody liší.

Kterou z metod byste předepsal sám sobě?

Vzhledem k tomu, že nemám karcinom prostaty, je to pro mě otázka, na kterou se těžko odpovídá. Odpověď na otázku ohledně výběru metodu je úzce spjata s aktuálními a neodkladnými potřebami pacienta a hlavně výběr metody je také ovlivněn lékaři, se kterými se konkrétní pacient setká. Protonová léčba je však jednou z nejmodernějších, ambulantních a při časném stádiu zachová pacientovi kvalitu života na jakou byl zvyklý před léčbou.

Protonová terapie je metodou, která přináší pacientům větší komfort během léčby a také zvyšuje šance na lepší kvalitu pacientova života potom, co je léčba dokončena. Jak nahlížíte na tato fakta – kvalita života ve spojení s léčbou?

Tyto skutečnosti jsou pro pacienta, který se rozhoduje o metodě léčby, kterou podstoupí  opravdu  zásadní. Potvrzuje to tzv. PROM statistika (Patient Related Outcome Measures – výstupní výsledky přímo od pacienta) to jsou důležité zdroje informací, které umožňují posoudit, jak jsou pacienti ex post spokojení s typem léčby, který podstoupili.

Jaká je vaše zkušenost s všeobecnou ochotou lékařů zařadit nové, pokročilé metody léčby/technické inovace do svého portfolia?

Jakýkoli nový technologický postup se v medicíně setkává s odporem ze strany zaběhnutých metod. Lékaři se snaží vybírat pro léčbu rakoviny důkladně prozkoumané metody. Protonová terapie je ve skutečnosti dostupná už mnoho let a je to metoda s jasnými benefity. Ano, zpočátku byly náklady spojené s protonovou terapií vysoké, ale dnes je mnohem dostupnější.

Jak všeobecně vnímáte budoucnost protonové terapie v onkologii a radioterapii?

Protonová terapie by měla být rozhodně stejně dostupnou metodou pro muže s rakovinou prostaty, jako jiné způsoby léčby. Protonové centrum v Británii zatím nemáme, ale je to jen otázkou času. Jsem rád, že svým pacientům tuto léčbu mohu nabídnout a doporučit je do PTC v Praze.  

 S léčbou rakoviny prostaty je spjato nebezpečí erektilní dysfunkce. Bylo toto téma tabu? Jak toto riziko ovlivňuje kvalitu života vašich pacientů?

Toto téma všeobecně lidé neradi probírají. Ale je to téma zásadní pro partnerský život. Bez erekce se partneři mohou vzájemně odcizit, a to může vést až k rozpadu vztahu. Pacienta trpícího rakovinou prostaty následně čeká i riziko depresivních stavů spojených s citlivou otázkou sexuální výkonnosti, problémy v partnerství apod. A navíc náklady na náklady na léčbu sexuálních poruch jsou další významnou finanční zátěží.

Jaká je Vaše zkušenost s aktivní prevencí rakoviny prostaty u mužů?

Aktivní sledování pacientů v souvislosti s možností vzniku rakoviny prostaty je dost rozšířené a to rozhodně podporuji. Velice zajímavým tématem je prevence rakoviny prostaty skrze stravovací návyky, dokonce existují i jisté důkazy o ovlivnění rizika vzniku rakoviny právě stravováním, nicméně tento způsob prevence nenabyl velké popularity. Já osobně ale mám zkušenosti v obou oblastech.

Jaké informace by měli muži povinně znát a v jakém věku by se k nim měli dostat?

Muži ve věku 40 let, klidně i dříve, by rozhodně měli vědět o své prostatě alespoň to, kde se nachází a jaká je její funkce. Pokud mají člena rodiny, který má problémy s prostatou, měli by navštívit svého lékaře už v tomto věku. Budou-li muži vědět o prostatě a jejím onemocnění, jako je rakovina, bude pro ně snazší se odhodlat k návštěvě specialisty. Dnes existují i krevní testy, které mohou pomoci rakovinu prostaty diagnostikovat – nicméně z mého pohledu mluvíme-li o prevenci rakoviny prostaty vždy by mělo jít o spolupráci s urologickým specialistou.

Nejnovější technologií v protonové terapii je tužkové scanování protonovým svazkem PBS (pencil beam scanning). Jakým směrem se dle Vašeho názoru může nadále protonová léčba vyvíjet?

Vše se zdokonaluje a jak se postupem času zlepšují zobrazovací metody, bude i tužkové scanování protonovým svazkem PBS ještě dokonalejší než doposud, stejně tak jako se bude zdokonalovat chirurgie. PBS, tedy nejmodernější protonová léčba se v návaznosti na snížení nákladů na léčbu momentálně těší velkému celosvětovému nárůstu popularity. Technologie se zmenšuje a je tedy dostupnější, což má velmi příznivý vliv na větší přístupnost pacientů k léčbě. Význam protonové léčby je neoddiskutovatelný a znalosti o benefitech protonové terapie jednoznačně podporují její indikování při léčbě rakoviny prostaty i u jiných diagnóz.

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: az

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala si vyláme zuby. Ani netuší, jak obrovský problém ho čeká. Šichtařová vše sečetla

16:28 Fiala si vyláme zuby. Ani netuší, jak obrovský problém ho čeká. Šichtařová vše sečetla

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Propustit velký díl státních zaměstnanců, sestavit každý další státní …