Tak jak to bylo? Generál Blaško: Podezření ohledně USA a útoku na Kapitol

10.01.2021 18:21 | Zprávy

Kdo byl doopravdy uvnitř? Jak to, že se do Kapitolu dostali tak snadno? A co dává sociálním sítím právo rozhodovat, kde je pravda? Takové otázky si v souvislosti i vniknutím demonstrantů do amerického úřadu, kde se konalo potvrzení prezidentských voleb, klade generálmajor a europoslanec hnutí SPD Hynek Blaško. „Kdo ví něco o těchto opatřeních, dělá to na něj dojem, že vše proběhlo podle přesně daného scénáře, akorát se nepočítalo s těmi mrtvými. A kolik mrtvých bylo kvůli Black Lives Matter?“ vysvětluje svůj pohled na věc Blaško.

Tak jak to bylo? Generál Blaško: Podezření ohledně USA a útoku na Kapitol
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hynek Blaško

Jistě sledujete, co se děje ve Spojených státech amerických?

Ano. Ale Amerika je daleko.

Do budovy amerického Kapitolu vtrhli příznivci amerického prezidenta Donalda Trumpa v době, kdy zde probíhalo potvrzení prezidentských voleb, tedy nástup Joa Bidena. Během incidentu zemřelo pět lidí. Za projev čeho tuhle celou událost považujete?

Možná, že pro Spojené státy je to docela zásadní událost, která ukazuje, jak je to s jejich demokracií.

V jakém smyslu?

Vyvážejí demokracii do celého světa, až jim žádná nezbyla. Proto jsem říkal, že Amerika je daleko, protože informace, které jsou nám zde podávány, dovolím si tvrdit, jsou naprosto jednostranně zaměřené. Tak, jak je to tady se vším.

Každopádně k vniknutí do Kapitolu došlo. Souvisí s tím rozdělenost americké společnosti, o které se tolik mluví?

Za prvé je potřeba říci, že jsem byl velmi překvapen, jak podcenila policie a ochranná služba Kapitolu celou událost. Naprosto selhali, a proto dav vniknul do budovy. Samozřejmě, že způsob provedení voleb a všechno, co se odehrálo, bohužel lidi iritovalo natolik, že se rozhodli vzít některé věci do svých vlastních rukou.

Prezident Donald Trump nejdříve vyzval příznivce k pochodu směrem ke Kapitolu, ale potom celé násilné vniknutí odsoudil. Zároveň je obviňován, že podceňuje násilí svými výroky a kroky. Může na tom být něco pravdy?

On je vyzýval k pochodu, ale ne k útoku. Nevím, jak uchopit celou tuhle záležitost, protože vniknutí do Kapitolu bylo tak snadné, až mě zaráží. A každého, kdo zná a má nějakou povědomost o tom, jakým způsobem americká policie a další složky řeší tyto věci. Dokonce jsem viděl, nevím, zda nejde o hoax, že někteří byli příslušníci extrémistických skupin. Například ten vyfocený s bizoními rohy na fotografiích. Takže kdo tedy byl uvnitř? Byli tam jen Trumpovi příznivci? Protože se tam dostali celkem snadno, což je překvapující. Jestli to vůbec nemělo sloužit k diskreditaci Trumpa, aby ho mohli nějakým způsobem už konečně odstranit.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konec 168 hodin, ale Fridrichová v ČT zůstává. Vyoral má jasno, co bude dál

16:59 Konec 168 hodin, ale Fridrichová v ČT zůstává. Vyoral má jasno, co bude dál

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA „Tomuhle propagandistickému braku vzpomínky věnovat nebudu,“ říká z…