Tante Angela. Apokalypsa. Skuteční politici by Evropu ubránit dokázali, jenže nám vládnou zbabělci. Veterán showbyznysu Hannig varuje

29. 12. 2016 4:49

ROZHOVOR „Dokud budeme pouze smutnit nad teroristickými činy, nic se nezmění, ba naopak, bude jich čím dál víc. Nesmíme dělat pštrosí politiku. Žádné záchranné lodě k africkým břehům. Italská pohraniční stráž má dělat to, aby nikdo nepovolaný nevstoupil na evropskou pevninu,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz hudebník a předseda Strany zdravého rozumu Petr Hannig. „Stojíme před skutečnou apokalypsou, pokud se nevzbudíme. Brány nikdo prolomit nesmí, Evropa má stále sílu je bránit. Je ale potřeba zvolit jiné politiky, ne tyto zbabělce,“ je přesvědčen.

Tante Angela. Apokalypsa. Skuteční politici by Evropu ubránit dokázali, jenže nám vládnou zbabělci. Veterán showbyznysu Hannig varuje
Foto: archiv P. Hanning
Popisek: Petr Hanning, předseda Strany zdravého rozumu
reklama

Jako hudebníka se vás nejdříve zeptám na něco z této oblasti. Napsal jste, že jste si povšiml, že od té doby, co Lucie Bílá podpořila Miloše Zemana, přestali ji hrát ve veřejnoprávním rozhlasu a něco podobného zažívá i Daniel Hůlka. V podobném duchu se vyjádřil nedávno i Vladimír Franz s tím, že od té doby, co podpořil Zemana, si ani neškrtl v divadle. Jsou u nás umělci i dnes trestáni za názor?

Víte, mne nejvíce uráží to, že kdo podpoří hlavu státu, která byla zcela přesvědčivě zvolena lidovým hlasováním, by měl mít nějaké potíže. Chci se zeptat, kdo zde určuje, co se smí a nesmí, co se má a nemá. Poslouchejte občas stanici Radiožurnál a mezi záplavou zahraničních titulů se občas objeví i titul český. A jaká to dojemná souhra, že to je většinou ten umělec, o kterém jsme se dočetli, že zpíval například v době ukrajinské krize v režii Člověka v tísni na Majdanu nebo podporoval tu či onde knížete pána.

Mává se takzvaným formátem stanice. Já, který mám cit na talenty, vím, že v ČR je spousta talentovaných sólistů a kapel. Ti nemají možnost proniknout do médií, i když je jejich tvorba přinejmenším srovnatelná s tím, co se hraje. Proto jsem rád, že existuje ČR Plus, kde mne hudba „vyvolených“ nerozčiluje.

Těsně před Vánoci jsme konfrontováni s dalším teroristickým útokem v západní Evropě, tentokrát v Berlíně. Nigel Farage napsal, že tyto útoky jsou dědictvím Angely Merkelové. Jak to vidíte vy?

Já jsem již o tom mnohokráte psal. Dokud budeme pouze smutnit nad teroristickými činy, nic se nezmění, ba naopak, bude jich čím dál víc. Stále existují platné zákony jak u nás, tak v jiných zemích EU, kterými by se dalo velice razantně zakročit. Zde zopakuji to, co jsem odpověděl v anketní otázce. Nesmíme dělat pštrosí politiku. Žádné záchranné lodě k africkým břehům. Italská pohraniční stráž má dělat to, k čemu je určena, strážit, aby nikdo nepovolaný nevstoupil na evropskou pevninu. Je nutné udělat revizi dosavadních lidskoprávních zákonů, tak aby se mohla naše civilizace účinně bránit. Tyto zákony vznikly z dobré vůle po válce vyprovokované fašismem a nacismem. Dnes je situace zcela jiná a stojíme před skutečnou apokalypsou, pokud se nevzbudíme. Brány nikdo prolomit nesmí a Evropa má stále sílu je bránit. Je ale třeba, aby si zvolila jiné politiky, a ne tyto zbabělce. Evropa nechť pomáhá potřebným na místech, kde žijí. To je evropská a křesťanská hodnota. Ne vzdání se bez boje. Ti, kteří se k nám dostávají násilím, jsou agresoři a pomoc nepotřebují. Vezměme si příklad ze začátku druhé světové války. Ustoupením agresora nezastavíte.

Čím to je, že se ve středoevropských zemích projevil daleko více pud sebezáchovy a i na základě tlaku veřejného mínění politici těchto zemí (V4) odmítli takové nápady, jako jsou kvóty? Čím si vysvětlujete, že něco podobného nezafungovalo v dostatečné míře právě v Německu? Je to náš soused, nemáte o Německo obavy?

My totiž máme zkušenost s médii. Naučili jsme se jim nevěřit za těch 20 let po roce 1968. Ovšem ti mladí, kteří nemají ty cenné historické zkušenosti, už přemýšlejí jako na Západě. Západ totiž myšlenkově zpohodlněl. My jsme si museli shánět informace krkolomným způsobem. Já jsem si například v roce 1983 koupil chalupu tam, kde byl signál Svobodné Evropy nerušen. V malé vísce pod Šumavou. A co se týká Německa. Neměl by systém Němce podceňovat. Dlouho jsou neteční, disciplinovaní a pak nastane nezadržitelný pohyb, který zničí vše, jak jsme to již jednou zažili. Pro Evropu je jediným štěstím, že Němci nemají zatím nikoho výrazného. Ale CDU-CSU by se měla hluboce zamyslet a vymyslet někoho jiného, než je „Tante Angela“. Nakonec až do loňska to všechno fungovalo až do doby, než prohlásila „Wir schaffen das“. Pokud to neudělá systémová strana a atentátů bude přibývat, někdo se najde. Alternativa pro Německo je také svým způsobem systémová, tak by ji neměla německá média tak zatracovat a spíš by měla tato dvě uskupení zahodit šablony a pokusit se po volbách ustanovit koalici. A to je vzor i pro naše politiky po volbách. Nenechávejte Okamuru „ante portas“. Ve vládě by měla být při této nebezpečné situaci jedna taková strana.

„Ti, kteří Evropě vládnou, myšlenku hospodářské spolupráce zcela zprofanovali. Jsou to vesměs bývalí revolucionáři z roku 1968. Mají jako každý revolucionář utkvělou představu, že lidé jsou hloupí a je nutné je převychovávat. Přitom vůbec nevidí, že se jim Evropa hroutí pod rukama. Těmto lidem ale pomalu zvoní hrana. Evropa se začíná měnit pod náporem toho, čemu nedokázali zamezit, a to totiž nekontrolovatelnému přílivu migrantů.“ Váš názor publikovaný letos v září. A u něj jste vyfocený s Marine Le Penovou. Myslíte, že nastoupí politici jejího typu? A jak ji vlastně vidíte? Je označována jako krajně pravicová, populistická apod. Jaká je podle vás?

Ty škatulky na Marine Le Penovou příliš nepasují. Na jejího otce Jean Marie Le Pena, to ano. Ale právě proto, že Marine Le Penová je jiná než její otec, jsou spolu na kordy a on jí vyčítá, že Národní frontu zničila, což ovšem také není pravda. Francouzský volební systém je naprostým zakonzervováním toho, co je. Takže se obávám, že v jejím případě nezažijeme triumf Donalda Trumpa. Ať máme na USA názor, jaký chceme, přece jenom jejich staletá ústava je zárukou demokracie, ať si tamní politicky korektní média skučí, jak chtějí. Svoboda slova je tam ústavně zaručena.

Je součástí tohoto výše popsaného procesu politických změn Brexit a vítězství Donalda Trumpa? Proč podle vás tato hlasování dopadla (pro mnohé překvapivě), jak dopadla?

To jsem řekl v předcházející odpovědi. Ústava je v USA posvátná, ať se ji snaží ohýbat, kdo chce, a proto mohl Donald Trump vyhrát. A navíc, když se příliš tlačí na pilu, lidé udělají přesný opak, viz Brexit i Trump.

Jste předsedou Strany zdravého rozumu. Je tento název takovým apelem i pro ostatní, aby používali v politice i jinde zdravý rozum? A není proti zdravému rozumu přílišná roztříštěnost naší politické scény, kdy se o určité názorové proudy uchází příliš mnoho stran a voličské hlasy se mezi ně rozmělní?

Ano, je. A proto jsme ze svého názvu odstranili dovětek Ne ilegální imigraci, abychom uvolnili prostor pro Tomia Okamuru a jeho stranu. Jinak náš názor na věc je s Okamurovou stranou shodný, tak kdo bude volit nás, bude volit  ten názor na ilegální imigraci, jaký jsme měli, máme a budeme mít. Budeme se navíc zaměřovat na sociální politiku směrem k problematice důchodců a hendikepovaných. Protože místo aby se řešilo, jak se dříve narození potýkají s rozevírajícími se nůžkami ekonomické situace a problémů, jak zaplatit nájem a náklady na život, tak například poslanec Zlatuška za ANO řeší to, jak zavést do českého právního systému euthanasii (legalizaci smrti starých a nemocných), což je pro Stranu zdravého rozumu naprosto nepřijatelné.


Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Oldřich Szaban
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Víte, jak covid-19 poškozuje váš mozek? Následky klidně až za 10 let. Profesorka Syková, specialistka na onemocnění tohoto orgánu, promluvila. Raději se posaďte

0:01 Víte, jak covid-19 poškozuje váš mozek? Následky klidně až za 10 let. Profesorka Syková, specialistka na onemocnění tohoto orgánu, promluvila. Raději se posaďte

ROZHOVOR Je prokázáno, že infekce COVID-19, která způsobuje virovou pneumonii a dechovou nedostatečn…