Co si, pane Teličko, vlastně myslíte o současné vypjaté atmosféře v české politice, která vyústila až ve vládní krizi, do níž je zatažený i prezident? Stojí za ní především blížící se parlamentní volby a nízké preference ČSSD, anebo kontroverzní jednání Andreje Babiše v kauzách – typu Čapí hnízdo, nákup vlastních dluhopisů a naposledy i podezření z ovlivňování médií – které už nemohl premiér Sobotka dál tolerovat?
My ještě spoustu věcí nevíme a budeme moudřejší, až se všechny ty kauzy řádně prošetří. Jaký byl vlastně vztah mezi Andrejem Babišem a novinářem Přibilem? Kdo měl zájem na tom, aby nechal sledovat a natáčet místopředsedu české vlády a podobně? Zatím má na to každý svůj specifický názor. Je jasné, že Andrej Babiš udělal chybu a neměl se s tím redaktorem vůbec bavit. Takže ta podezření se musí nejprve vyjasnit. Samozřejmě, vliv na současnou situaci mají blížící se parlamentní volby, kdy se už mohla předčasně odstartovat předvolební kampaň, ale to já ze své pozice určitě nemohu zcela věrohodně posoudit. Důležité je, že Andrej Babiš už chce tuto situaci řešit, navrhl svoje možné nástupce a další kroky jsou teď na premiérovi. Je to opravdu vůči české veřejnosti dost nešťastné; místo toho, abychom se zabývali programovými věcmi, co ve společnosti zlepšit, tak se řeší aféry, co kdo, na kterého politika zjistil...
Se svým kolegou Petrem Ježkem jste zřejmě jediní dva významní zástupci hnutí ANO, kteří vyzvali svého stranického šéfa Babiše k rezignaci při současné vládní krizi. Co vás k tomu vedlo? Měl na tento krok vliv i fakt, že v Evropském parlamentu (EP), jehož jste místopředsedou, se má projednávat údajný střet zájmů našeho ministra financí, který vlastní i významná média a má je prý ovlivňovat proti svým politickým oponentům?
Vůbec ne, ty důvody byly naprosto jiné. My jsme ho s kolegou Ježkem kontaktovali už dříve, než se připravovalo to zmíněné jednání Evropského parlamentu. Andrej Babiš nám ale tehdy neodpověděl. Chápu, že byl hodně vytížený. Kdybychom si ale mohli už tehdy pohovořit a on by na naše argumenty bral zřetel, nemuselo by možná dojít na demonstrace na Václaváku a k další eskalaci politického napětí u nás. Myslím si, že to mohlo napomoct při situaci, kdy náš prezident nekoná a nechce v tomto ohledu postupovat podle Ústavy. Projednávání takových záležitostí na půdě Evropského parlamentu je celkem nešťastné a určitě nám neprospívá. Nyní je to ale už jinak, Andrej Babiš se rozhodl rezignovat a navrhl své nástupce na post ministra financí, aby prezident mohl po svém návratu tyto záležitosti dále řešit, čímž by projednávání na půdě EP už nemuselo být aktuální.
O právě uplynulém víkendu jste se měl s Andrejem Babišem sejít. Můžete prozradit, o čem jste jednali? Bylo hlavním tématem zmíněné zasedání Evropského parlamentu, nebo jste mu radil, jak se zachovat při současné vládní krizi?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán