Těžká soda Kalouskovi. Poslankyně KSČM prozradila, co všechno udělá kvůli moci

9. 9. 2013 18:59

ROZHOVOR Čeští občané jsou na rozdíl od některých politiků normální, a proto se budou podle bývalé poslankyně KSČM za Moravskoslezský kraj Kateřiny Konečné rozhodovat v předčasných volbách podle toho, co je trápí, a ne podle uměle vnesených témat. Před třemi lety je Miroslav Kalousek strašil složenkami, teď návratem před rok 1989, ale lidé mu už neuvěří.

Těžká soda Kalouskovi. Poslankyně KSČM prozradila, co všechno udělá kvůli moci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kateřina Konečná
reklama

Od politiků napříč politickým spektrem, počínaje předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou a konče místopředsedou TOP 09 Miroslavem Kalousek, se ozývají hlasy, že prezidentovy návštěvy krajů v tomto čase jsou ovlivňováním předvolební kampaně a že Miloš Zeman setkávání s občany zneužívá pro propagaci SPOZ. Jak se na to díváte vy?

Je samozřejmě v pořádku a je správné, když pan prezident vyjíždí do krajů a když komunikuje s občany. Pevně věřím, že se pan prezident zachová tak, jak slíbil, a že se vyhne jakékoli propagaci SPOZ, byť chápu, že ho doprovázejí lidé spjatí nebo kandidující za SPOZ, ale to nelze považovat za nějakou předvolební kampaň. Pokud se bude bavit o svých prezidentských tématech, bude s lidmi komunikovat jako prezident, ne jako zakladatel SPOZ, tak si myslím, že to ničemu nevadí. A já jsem vždy vítala, když politici – a je jedno, jestli to byli ministři, premiér, poslanci nebo i prezident – opravdu jezdili do krajů. Protože až tady – a teď mluvím za náš Moravskoslezský kraj – pozná člověk hloubku té sociální katastrofy, která se na nás řítí v souvislosti s avizovaným ukončováním některých pracovních míst v dolech.

Jak vnímají lidé, s nimiž se setkáváte, začátek předvolební kampaně? Je z jejich reakcí poznat, zda u nich budou při rozhodování hrát větší roli sociální a ekonomická témata nebo se společně s Miroslavem Kalouskem pustí do boje za svobodu a ochranu parlamentní demokracie?

Myslím, že čeští občané jsou na rozdíl od některých politiků normální. Když diskutuji s občany, tak opravdu neřešíme ochranu demokracie, která je navíc v České republice i v české Ústavě ochráněna dostatečně, ale řešíme zcela konkrétní věci. Třeba avizovanou ztrátu zaměstnání, která teď na severní Moravě hrozí několika tisícům lidí, to, jak se k nim chovají zaměstnavatelé, jaké mají pracovní podmínky, jestli jsou schopni uživit své rodiny, teď aktuálně nástup do škol. Vždyť prostředky, které rodina musí vynaložit k tomu, aby dítě vůbec mohlo nastoupit do školy, dosahují několikatisícových částek a pro spoustu rodin je to dnes velký problém. Takže se bavíme o zcela konkrétních věcech, které ty lidi trápí. Rozhodně ne o filosofických tématech, která se snaží pan Kalousek vnášet do předvolební kampaně.

Po sedmi letech vlády pravice předpovídají průzkumy poměrně jasné vítězství druhé straně. I proto už první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek varoval voliče před tím, co by mohlo nastat, kdyby ČSSD a KSČM, případně s další levicovou stranou, získaly ústavní většinu, tedy před jakýmsi zvratem před rok 1989. Co říkáte jeho obavám a plánuje KSČM návrat něčeho, co tu platilo před rokem 1989?

Pan Kalousek je typ člověka, který si jednak nevidí do pusy a jednak dělá všechno pro to, aby zůstal u moci. Za posledních sedm let nám předvedl, co to je demokracie v jeho pojetí. Ta spočívala v tom, že jeho TOP 09 manipulovala s jednacím řádem Poslanecké sněmovny a panu Kalouskovi vůbec nevadilo, že porušuje zákony této země, které si navíc sám schválil jako tehdejší poslanec. Myslím, že to strašení už je dávno za námi a že bychom se měli dívat do budoucna. Každý, kdo si přečte náš volební program, tak musí zjistit, že je nesmysl, co pan Kalousek říká. My jsme strana, která je založená na ústavních principech této země, a náš program tomu také odpovídá.

Jestli je pro pana Kalouska návrat před rok 1989 to, že chceme, aby lidé měli práci, aby za ni dostali slušně zaplaceno, aby v tíživých situacích vinou zdravotního stavu člověka nebo stavem v regionu nebyly sociální dávky jakýmsi minimem, ze kterého se ani nedá přežít, a aby měl člověk nějakou jistotu, že se o něho stát postará, tak to jako nějaký návrat brát může. Ale KSČM nemá v programu nic, co by bylo spojeno s nedemokratickým postupem, jak říká pan Kalousek. Jde o zviditelňování, protože pan Kalousek není schopen nabídnout nic jiného než strašení. On nás přece před třemi lety strašil složenkami, teď nás bude strašit návratem před rok 1989. Věřím, že občané už prozřeli a že pan Kalousek rozhodně nebude patřit k těm, kteří budou ovládat Českou republiku do budoucna, protože si to tahle země nezaslouží.

Příčiny nynější tíživé situace na Ostravsku někdo personifikuje do osoby podnikatele Zdeňka Bakaly, jiný upozorňuje na nepříznivé ceny uhlí na světových trzích. Vy žijete v Moravskoslezském kraji od narození, zastupovala jste ho tři volební období ve sněmovně, tak k čemu se přikláníte?

Ten problém tu vznikl už v devadesátých letech, kdy se začaly privatizovat nebo předávat podniky do soukromých rukou. A vlastníky jsme nebyli schopni jakkoli kontrolovat. Ale je to i důsledek toho, co tu i vláda pana Kalouska dlouhodobě podporovala. Tedy velmi nízké daně, absolutní nekontrola odvodů na sociální a zdravotní pojištění, daňových nedoplatků. Vždyť dnes má Česká republika daňové nedoplatky ve výši, která se rovná snad polovině státního rozpočtu. Tak jenom kdybychom toto dokázali vybrat, a na to měl pan Kalousek přímý vliv, tak bychom neměli takový problém s veřejnými financemi.

Ing. Kateřina Konečná

  • KSČM
  • Jsem poslankyně - díky Vám, pro Vás, s Vámi
  • europoslankyně

Tíživá sociální situace se tu vyvíjela dlouhodobě a já z toho neviním pouze pana Bakalu. Viním z toho vládu jako takovou, která se o region dlouhodobě nezajímala. Nechystala žádné kroky pro případ, kdy pan Bakala přijde s tím, že chce prodávat část svého majetku, tak aby měla náhradní řešení. To znamená, aby tady vznikaly různé jiné výroby, které by mohly zajistit alespoň část těch pracovních míst, která nám tady budou dnes ubývat, a aby tím mohli zvýšit zaměstnanost v kraji.

I když byly možnosti opozičních poslanců během předchozích tří let omezené, podařilo se KSČM nebo vám osobně lidem z OKD nějak konkrétně pomoci?

Ono nejde pouze o lidi z OKD, protože to je špička ledovce, o které se mluví, protože se tam jedná o nejvíc pracovních míst. Ale jsou tu i krachy řady malých podniků, středních provozoven, které nám tady v regionu skončily. Když mluvím s podnikateli, tak oni uvádějí, že jim ani tak nevadí, jaké platí daně, ale že žijeme, bohužel, ve státě, kde se každého půl roku projednávají ve sněmovně nové a nové zákony. Ty jim mění právní prostředí, ve kterém fungují, a oni pak nejsou schopni se v dlouhodobé perspektivě připravit na to, co bude následovat. A přesně tohle dělaly pravicové vlády posledních sedm let.

A také došlo na to, na co dlouhodobě upozorňujeme. Když něco předáte do soukromých rukou, tak už se velmi těžko hledá cesta, jak to dále ovlivňovat. Navíc vláda, co tam seděla, neměla žádnou koncepci, strategii ani vizi, jak to řešit, všechno dělala nahodile, a vinou toho se nám ztratilo poměrně hodně pracovních míst. A nebyla to pouze pracovní místa, o kterých dnes mluvíme, tedy pracovní místa v OKD, ale byla tam řada podniků, jejichž jména veřejnosti zase až tolik neřeknou, ale je jich velká škoda a dnes by nám mohly tu situaci zachraňovat. Ale lidé, kteří to podnikání vedli, už to prostě dál neustáli.

Pro lidi v OKD je hrozbou nejen ztráta pracovních míst, ale i situace s jejich byty. Myslíte, že za ni někdy vyvodí někdo politickou odpovědnost?

Já bych si to přála, a to už jen kvůli lidem, kteří v těch bytech žijí a kteří jsou velmi zklamaní tou situací. Všichni víme, kdo panu Bakalovi, respektive společnosti RPG, ty byty prodal. Ale jak to tehdy opravdu bylo, to jsou informace, které občané, ale ani poslanci, nemají. Přála bych si, aby to bylo o politické zodpovědnosti, ale v téhle republice politici za posledních dvacet let vytunelovali daleko víc firem. A mnozí z nich, kteří by měli být politicky odpovědní, jsou ve vedení některých politických stran. A místo aby chodili kanály, protože by si nic jiného nezasloužili, tak se nám tady předvádějí a tvrdí nám znovu na billboardech, jak to s námi myslí dobře. Takže k vyvozování politické odpovědnosti v České republice máme ještě poměrně dalekou cestu.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jiří Hroník

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Energetik: Vrbětice? Nečekejte od Německa akci. Zdražení plynu se nebojte

10:36 Energetik: Vrbětice? Nečekejte od Německa akci. Zdražení plynu se nebojte

ROZHOVOR Z opozice můžeme v důsledku kauzy Vrbětice pozorovat volání po zmenšení energetické závislo…