To nebyl rozhovor, ale výslech. Jan Veleba popisuje, čemu čelil od Veselovského a dalších v DVTV

19.01.2018 17:02 | Zprávy

ROZHOVOR Kam jsme dospěli s demokracií? „Chci se pokusit o to, aby mlčící a dnes i bojící se většina dostala hlas. Vždyť i Karel Gott se bojí říct svůj názor,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz senátor Jan Veleba a sděluje, co hodlá podniknout v nejbližších dnech. Vysvětluje ale hlavně to, proč se rozhodl odejít z natáčení rozhovoru pro DVTV. Veleba hodnotí aktuální předvolební atmosféru jako hru proti Miloši Zemanovi. „Já jsem přesvědčený, že to, co se obecně teď děje v souvislosti s volbou prezidenta, je obrovské svinstvo.“

To  nebyl rozhovor, ale výslech. Jan Veleba popisuje, čemu čelil od Veselovského a dalších v DVTV
Foto: Hans Štembera
Popisek: Briefing k zahájení sběru podpisů k opětovné kandidatuře prezidenta Miloše Zemana na funkci hlavy státu

„Senátor Veleba neustál otázky na peníze pro Zemana. Odešel během natáčení.“ To je jeden z novinových titulků zpráv, které popisují váš rozhovor v DVTV. Jaké je vaše vysvětlení, proč jste odešel?

Chtěl bych nejdřív popsat, v jaké situaci jsem byl. Po telefonu se domlouvaly termíny, první měl být bezprostředně po prvním kole volby, a to jsem odmítl, protože jsem se chtěl více připravit. Druhý termín jsem nabídl před druhým kolem, dohodli jsme se, jenže pak jsem dostal SMS, abych přišel příští pátek, tedy těsně před otevřením volebních místností. Viděl jsem v tom taktizování a sdělil jsem, že ne. Nakonec jsme se domluvili na termínu ve středu. Požádal jsem, aby mi okruhy poslali na soukromý e-mail, nedostal jsem nic. Možná v tom byla má chyba, že jsem to nepovažoval za tak zásadní, abych rozhovor odmítl.
Přišel jsem na natáčení s tajemníkem magistrem Musilem ze senátorského klubu, protože od jisté doby jsem pochopil, že je vhodné brát si s sebou nezúčastněného pozorovatele. Jak jsem brzy pochopil, udělal jsem dobře, protože jsem se ocitl v nepřátelském prostředí. To nebyl rozhovor, ale výslech. (oběti.)

Přišli jsme včas, v 11:30, nebyli připraveni, čekali jsme. Přišla maskérka, která mě napudrovala, já jsem se potřeboval učesat, ale hřeben neměla. Požádal jsem o propisku, protože jsem si ji nechal v autě, nikdo neměl… Nakonec ji zvenčí někdo přinesl. Další průběh znáte, protože se na to každý díval. Ale popisuji situaci na úvod proto, že je to důležité. Když jdete do Primy nebo i do České televize, chovají se k vám jako k hostu.

Ještě se zastavím u jedné situace. Měl jsem připravený graf, na kterém jsem chtěl dokumentovat, že rozumím, proč prezident Zeman nešel do debat. Moderátor o to zjevně nestál, tak jsem ho chtěl ukázat alespoň na kameru. Všimněte si, že všude se kameraman obtěžuje a obrázek přiblíží, ale tady se to nestalo. Je tam nepřátelské prostředí. Já jsem jen členem spolku Přátel Miloše Zemana, a i kdybych chtěl, na otázky moderátora jsem nemohl přesně odpovědět.

Proto jsem se rozhodl, že takový rozhovor nemá význam.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Tomio Okamura byl položen dotaz

bydlení

Stát musí převzít plnou odpovědnost za bytovou politiku a zajistit pro mladé lidi dostatečné kapacity cenově dostupného bydlení. Co touto vaší větou přesně myslíte? A jaká cena za bydlení je podle vás v pořádku? A jak byste řešili problém, že na řadě míst, kde je největší poptávka po bydlení, není u...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konec 168 hodin, ale Fridrichová v ČT zůstává. Vyoral má jasno, co bude dál

16:59 Konec 168 hodin, ale Fridrichová v ČT zůstává. Vyoral má jasno, co bude dál

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA „Tomuhle propagandistickému braku vzpomínky věnovat nebudu,“ říká z…