„Otázka energetické bezpečnosti je významná. Na druhou stranu ale nechci, aby Rusko v důsledku poklesu poptávky zbankrotovalo a dostalo se do hospodářských potíží. S ohledem na vnitřní radikalizaci a nacionalizaci, kterou tam Vladimír Putin vyvolal. Abychom se nedostali do paralely s Německem třicátých let," uvedl Gabal.
Vy jste mi před časem říkal vtipný bonmot, že je lepší mít tři zahraniční politiky než jednu blbou. Premiér Bohuslav Sobotka a šéf Poslanecké sněmovny Jan Hamáček poslali ve středu z Washingtonu jasný vzkaz prvnímu náměstkovi ministra zahraničí Petru Drulákovi, aby respektoval politiku vlády v oblasti lidských práv. Oba politici se k nim během své současné návštěvy Spojených států důsledně hlásí, stejně jako k odkazu Václava Havla. To jste jistě rád?
Zrovna jsme se o tom před chvílí bavili na konferenci v Černínském paláci, kterou pořádal Ústav mezinárodních vztahů. Byl tam i pan náměstek Drulák. Myslím si, že je potřeba si touto debatou projít. Je potřebná, musíme si vydiskutovat, kterou cestou chceme a kterou nechceme. Považuji za zdravé, že se do debaty zapojila i širší veřejnost. Že to není jenom věc diplomatů. Pokud jde o pana premiéra, hodnotím jeho vystoupení ve Washingtonu veskrze kladně. Debata běží, spustili jsme ji doma. Včetně pana náměstka Druláka.
Já ho za to nekritizuji. Ale některé věci, které se objevily, včetně výroků pana prezidenta, vyvolaly složitější mezinárodní reakci. Na to premiér reagoval. Doufám, že se tím tato debata posunula dopředu. Rozhodně ji ale nepovažuji za uzavřenou. Diskuze o zahraniční politice na úrovni koalice by měla být intenzivnější, pravidelnější a rád se jí budu účastnit. Z dnešní konference mám docela dobrý pocit. Zmiňoval jsem na ní vážné problémy, které máme a je potřeba je zapracovat.
Celkový tón byl o tom, kudy vede naše cesta dopředu. Dělat politiku bez Václava Havla, ale zčásti v jeho intencích. Podle mě je daleko významnější, že je v novém bezpečnostním kontextu definovaném válkou Ruska s Ukrajinou. Tím se uzavírá určitá perioda bezpečí a stability a potřebujeme se v té věci zorientovat. Protože se nás to týká, je to v našem sousedství. Musíme efektivně skrz Evropu hledat řešení a být v tom pozitivní. A ne negativní a říkat co nechceme. Mě vystoupení premiéra ve Washingtonu zapadá do pozitivní mozaiky této debaty. Ještě je otázka té diverzigence prezidenta vůči zahraniční politice České republiky. To se bude muset také nějakým způsobem vydebatovat. Takovouto debatu jsme už dlouho potřebovali.
Přijde mi, že prezident Zeman má tu zahraniční politiku trochu jinou. A když proti němu lidé 17. listopadu 2014 protestovali, tak to nebylo jen kvůli sprostým slovům proneseným v rozhlase. Ale i kvůli jejich pocitu, že nás směřuje směrem k Východu...
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban