To pomůže zničit výrobu aut v EU. Co tu zbyde? Ekonom Kohout o tom, co se na nás valí v roce 2020

28.12.2019 20:00 | Zprávy

ROZHOVOR Opatření, která pravděpodobně přispějí ke zničení evropského automobilového průmyslu. Tak hodnotí ekonom Pavel Kohout nová unijní nařízení pro výrobce osobních vozů. „Je to postavené na hlavu,“ říká Kohout ke skutečnosti, že nové pokuty zasáhnou například lidový model Fabia 10-12násobně více než model Superb, který je pro běžného Čecha nedostupným luxusem. A v jiných odvětvích není situace o mnoho lepší. „Vše zajímavé se odehrává téměř výlučně v USA nebo v Číně,“ říká Kohout a nastiňuje neveselou budoucnost, kdy Evropě zbyde především turistika. Není to ale definitivní. „Nevěřím, že správná cesta jsou zákazy, omezení, daně, dotace, regulace. Je třeba investovat do výzkumu a vývoje, nikoli propadat panice,“ rozhání chmury ekonom.

To pomůže zničit výrobu aut v EU. Co tu zbyde? Ekonom Kohout o tom, co se na nás valí v roce 2020
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ekonom Pavel Kohout

Počátkem roku 2020 začne v EU platit nové nařízení, které stanovuje, že 95 % všech nově prodaných aut bude muset splnit limit CO2 95 g/km, neboli naftové vozy spotřebu do 3,54 l/100 km a benzinové 4,06 l/100 km. Za každý gram emisí navíc by pak měl výrobce platit pokutu cca 2500 korun. Je to správná cesta, jak podpořit životní prostředí?

Jestli tato opatření přispějí ke zlepšení stavu životního prostředí, vskutku nevím. Zdali přispějí ke zničení evropského automobilového průmyslu, to je dosti pravděpodobné. Číňané si o nás musejí myslet, že jsme sebevrazi.

Nové podmínky trochu paradoxně nejtvrději dopadají na malé automobily, protože při jejich nízkých cenách by pokuta za překročení emisního limitu znamenala přirážku k ceně ve výši cca 10-30 %. Co to znamená, přestanou se vyrábět malá a cenově dostupná auta? Co si budou normální lidé s průměrnými příjmy kupovat?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

11:30 Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

„Byla popsána neprodleně po uskutečnění v mém pořadu na youtube a taktéž zveřejněna na oficiálních s…