ČSSD má nového předsedu. Jan Hamáček i Jiří Zimola v podstatě souhlasí s tím, aby šli socialisté do vlády s Babišem, Zeman jim doporučuje, ať nechtějí ministerská křesla. Sjezd přišel s usnesením, kdy vyzval ANO, aby nenominovalo do vlády trestně stíhané osoby. Sjezd ale nehlasoval o přísnějším návrhu sociálnědemokratických senátorů, který měl označit trestně stíhané osoby za zásadní překážku vstupu do vlády. V médiích už zaznělo, že potřebují mít vyjednávací pozici, a kdyby jasně řekli, že Andreje Babiše ve vládě odmítají, dali by bianko šek SPD. Vznikne vláda ANO s podporou KSČM a ČSSD, nebo s podporou KSČM a SPD? Co by bylo lepší?
Osobně se domnívám, aniž bych chtěl sociálním demokratům nějak radit, že jejich účast ve vládě je jedinou možností, jak neklesnout pod hranici volitelnosti a nezmizet z volební mapy, a takto to asi chápou i „přátelé“ Hamáček a Zimola. Dlouhodobě bezbarvá a nevýrazná ČSSD prohospodařila obrovský mandát od občanů z roku 2013 dlouhodobými vnitrostranickými spory, vzájemnou nevraživostí některých jejích politiků, až trapně obehranou kartou „antibabiš“ a především, a to bych chtěl zdůraznit, absolutní rezignací na levicovou politiku, což ostatně zaznělo jako kritika i na jejich sjezdu.
Jakou formu podpory vládě, či snad dokonce i formu koalice, zvolí, je poměrně složitou hypotetickou otázkou, neboť se v této rovnici nachází nejen několik neznámých, ale také několik proměnných. S postojem oranžových senátorů souhlasit ošem nemohu, zastávám názor, že člověk, a politika nevyjímaje, je vždy vinným, až pravomocným rozhodnutím soudu, tedy nikoliv tendenčním předjímáním kohokoliv jiného.
Jaká vznikne vláda se neodvážím soudit, ale já osobně bych preferoval jednobarevnou vládu ANO s podporou KSČM a ČSSD. Nejspíše k tomu ale nedojde, protože Babišovo hnutí má bohužel obdobný ideový základ jako TOP 09 či prokmotrovská ODS, přestože navenek vedou halasné půtky, a inklinuje tedy směrem „doprava“. Sociální demokracie však již dlouhodobě nemá problém jakoukoliv pravicovou stranu spolehlivě nahradit, takže její vládní angažmá je mnohem více pravděpodobnější než Babišem akceptovaná podpora KSČM. A ten nezbytný, třetí do hry, již může být potom prakticky kdokoliv. A zájemců přibývá!
SPD je na tapetě, co se týká výroků v souvislosti s táborem Lety u Písku. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský v této souvislosti u Moravce pochyboval o tom, jak je možné, že se člověk jako Tomio Okamura vůbec dostal na post místopředsedy Sněmovny. Za vážnou situaci považuje to, že „byl Parlamentem demokraticky v tajné volbě zvolen člověk, jehož veřejně prezentované názory jsou skutečně rasistické, xenofobní, neonacistické, a to nemluvím o populismu a demagogii“. Co míníte o kauze Lety a snaze odvolat Okamuru z postu místopředsedy Sněmovny?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Babiš , Česká televize , Okamura , referendum , Zeman , Jiří Valenta
autor: Lukáš Petřík
Vy pořád řešíte jen nějakou regulaci obsahu na internetu
Ale řešíte problém i z opačného úhlu, kdy se nejen z internetu vytrácí svoboda slova a názoru? Mě přijde, že se dnes už nahlas nesmí říci, co si opravdu myslíte. Nemyslím nezákonné věci, ale prostě svůj názor, který třeba zrovna vaše vláda nebo většinová společnost neuznává. To ale pak přeci není žá...
Další články z rubriky
20:16 Spadlý drát? Na ochranu Green Dealu se vysvětlení hodí, soudí Noveský
„Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne.“ V přísloví vidí energetický expert Iva…
- 16:41 Zbořil rozjíždí: Trojitý generál Koudelka, Kolumbijec s kanystrem a příběh ze Švejka
- 4:44 „Riziko pro každého občana ČR.“ Šimíček z ODS o hrozbě i o zážitku s Fialou a Pazderkovou
- 12:24 Bobošíková: Fialův gang mlží, BIS selhala a Pavel kryje násilí v uniformě
- 11:42 Foldyna si četl Koudelkovu zprávu: Groteska, slátanina
- 0:01 Důchody podle Ústavního soudu: Plán SPD, jak vrátit spravedlnost