Tomio Okamura: Mluvil jsem s Tomášem Ortelem a ten mi sdělil tyto zásadní informace

1.12.2016 6:45 dop.

ROZHOVOR Rozdělená společnost na znesvářené tábory? Bude ještě hůř. „Jsem si jistý, že střet elit s námi, kteří prosazujeme přímou demokracii, se bude vyostřovat. Ano. Ale vyostřovat ho nebudeme my, ale elity, které jsou u moci a mají nástroje,“ říká předseda SPD Tomio Okamura. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz uvedl i to, že některé písně Tomáše Ortela se mu líbí, protože hovoří o problémech, které ho zajímají. „To, co hodnotím, jsou jeho současné písničky, ať je to Mešita nebo další skladby, třeba o diktátu EU. Pochopil ty věci, na rozdíl od drtivé většiny elit a mainstreamu,“ říká Okamura.

Tomio Okamura: Mluvil jsem s Tomášem Ortelem a ten mi sdělil tyto zásadní informace
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura

Částí veřejnosti otřásl úspěch kapely Ortel v Českém slavíku. Jak na vás působí jejich tvorba, je to doklad extremismu?

Já si rád poslechnu písničky skupiny Kabát, Karla Gotta, Lucie Bílé, Chinaski a mnoho zpěváků a skupin. Rád si poslechnu každou písničku, která mi něco říká a líbí se mi. Jako politik jsem přišel s tématy o tom, co znamená diktát Evropské unie, hrozba migrace, ochrana našich národních zájmů, vlasteneckého národního cítění, nebezpečí islámu pronikajícího do Evropy... Dlouhou dobu jsem je předpokládal. Tomáš Ortel je pojmenoval stejně jako já už před migrační vlnou. Z tohoto pohledu je to velmi zajímavý zpěvák se zajímavou tvorbou. Když se loni začalo hovořit o tom, že by mohl obsadit nejvyšší místa ve Slavíku, přehrál jsem si jeho písničky a byl jsem mile překvapen. Skutečně jeho texty upozorňují na podobná témata, na která upozorňujeme i my. Mám některé jeho písničky rád, hovoří o problémech, které tady jsou a hrozí, a spoustu věcí cítím stejně jako Tomáš Ortel.

De facto každý umělec, kterého znám, používá určitou míru kontroverze a nadsázky, to je součást branže. Samozřejmě když někdo šíří rasismus, to už ne! Ale tohle není případ Ortela. Mimochodem, mě by nikdy nenapadlo odsuzovat někoho podle toho, co poslouchá za hudbu. Každý máme jiný vkus.

Nevadí vám jeho začátky u neonacistů nebo píseň, která byla označena jako hymna DS?

Na to jsem se Tomáše Ortela přímo ptal, protože se známe. Píseň byla zneužita a on o tom vůbec nevěděl. Nesouhlasí s politikou OSA, písnička nebyla chráněná a nemohl s tím nic dělat. Opět mainstreamová média všechno překroutila, ale na to jsme zvyklí.

Anketa

Co říkáte na to, že hospodští zavírají kvůli EET?

hlasovalo: 13545 lidí

A působení v kapele Conflikt 88?

Setkali jsme se více než před rokem a přesně na to mi odpovídal, takže na vaši otázku mohu reagovat. Řekl mi jasně, že když mu bylo 18 let, byl šikovný bubeník. Nabídli mu, jestli si nechce přivydělat pár stovek. Chvíli v kapele byl a pak šel zase dál. Tuhle skutečnost zase média nezveřejňují. Mimochodem, kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde.

Ještě dodávám, že jsem mu dal svůj hlas a po vyhlášení poslal gratulaci. To, co hodnotím, jsou jeho současné písničky, ať je to Mešita nebo další skladby, třeba o diktátu EU. Pochopil ty věci, na rozdíl od drtivé většiny elit a mainstreamu. To, že vše predikoval v předstihu, je pozoruhodné.

Ze sálu při udělování cen odešel zpěvák Radek Banga a vzápětí mu, jak sám říká, brutálně vyhrožovali. Část lidí ho kritizuje, další oceňuje. Co vy na to?

Co se týče zpěváka Bangy, to je typická ukázka, když někdo není schopný akceptovat demokratickou volbu... když někdo rozděluje společnost a šíří nenávist. V případě jakéhokoli zpěváka, kterému se hlasování lidí v anketě nelíbí, doporučuji, ať dělá maximum pro to, aby byl populárnější než jeho konkurent a v demokratické volbě získal lepší místo.

A odpovím i v obecnějších souvislostech. Místo toho, aby lidé přijali volbu občanů, aby spojovali společnost, tak se někteří pod rouškou pravdy a lásky snaží umlčovat jiný názorový proud. Extrémních a fašizujících tendencí ve společnosti si všímáme už poslední dva roky, protože to je přesně trend, kdy se vyzývá k občanskému neklidu proti přímo volenému prezidentovi. Někomu se líbí prezident, někomu ne, ale to je demokratická volba. V našem hnutí SPD naopak vyzýváme k tomu, aby lidé přišli k volbám, aby demokraticky rozhodli o dalším směřování. Že se lidi odmítali a škatulkovali jen proto, že mají jiný názor, to už známe z nástupu Hitlera v Německu. To je nebezpečná tendence.

Jediný způsob, jak si můžeme vymoct změny, jsou demokratické volby, změny zákonů směrem k přímé demokracii. Ale to, co tady předvádějí někteří lidé, kteří nedokážou skousnout, že někdo má jiný názor? Byl nominován a je to volba občanů. Řekl bych, že je to k smíchu, ale už není, protože ty extrémní tendence mezi pravdoláskaři, pražskou kavárnou, elitami – ty sílí čím dál více a skutečně hrozí nejen názorový střet, ale velké napětí. Rozdělují společnost, škatulkují lidi. Já se bojím toho, kdyby se lidé typu Gazdíka, Dienstbiera nebo pana Chvojky, což je Dienstbier v ještě horším balení, chopili moci. My chceme demokracii, chceme, aby se respektovala volba občanů.

Každý z nás asi vnímá, že se názory vyhrocují, jednotlivé tábory se více a více radikalizují, a myslím si, že většině lidí se tohle vůbec nelíbí. Vy, v pozici poslance, navíc se spoustou aktivit, jak můžete přispět ke smíření těchto znesvářených táborů?

My, kteří zastáváme přímou demokracii, přece situaci vůbec nevyhrocujeme a nejsme s jinými znesvářeni. Dám vám příklad. Organizujeme různé happeningy a shromáždění. Pravidelně nám je narušují skupiny pravdoláskařů, levicových neomarxistů, extremistů z pražské kavárny atd. Ona je to vždy tak skupina šesti lidí a nás je třeba přes tisíc, ale pravidelně tihle fašisti a extremisti nám tam pískají na píšťalky a podobně. Nás za SPD by nikdy nenapadlo narušovat akci někoho jiného. Nikdy. My ctíme demokracii. Uspořádáme akci a každý ať se tam demokraticky vyjádří. Oni umlčují ostatní s jiným názorovým proudem. Kdo má jiný názor, umlčují je, nechtějí nechat je vyjádřit, občansky je dehonestují. Mám informace o tom, že lidi, kteří mají jiný názor, obtěžují v zaměstnání. Jsou to ataky na lidi, kteří odmítají diktát EU, nesouhlasí s multikulturním světem. Oni to vyhrocují. A stejně tak to dělají i média. Média nezřídka od začátku rozdělují svět na černobílý. Místo toho, aby média ctila názorovou pluralitu a umožnila diskusi, dlouhodobě umlčují náš názorový proud, který představují nejviditelněji Okamura a Zeman. Česká televize je toho lídrem, ale dělají to i ostatní. Z těch, co mají jiný názor, dělají extremisty, ale je to přesně naopak. To je velmi nebezpečné. Já jsem bohužel opoziční politik, máme jen tři poslance, doufám, že na tom budeme po volbách líp.

Opakovaně přes Facebook vyzývám k demokracii, a ne ke vzájemnému osočování. Ale je neuvěřitelné, jak se mainstream a elity brání tomu, když začne převažovat jiný názor než ten jediný jejich správný. Vidíme to na Trumpovi, na brexitu a tyto trendy budou pokračovat. Elity vše neskutečně vyhrotily.

Navíc dochází k cenzuře. Snaží se umlčet něco, co stejně umlčet nejde, protože lidé nejsou hloupí. Stoupá nespokojenost a lidé cenzuru vnímají. Vždyť si vezměte, že vzniká v podstatě odbor na cenzuru při Ministerstvu vnitra, protože o tom, co je a co není dezinformace, budou rozhodovat Evropská unie a současná Sobotkova vláda. Je neuvěřitelné, kam se vracíme. Jsem si jistý, že střet elit s námi, kteří prosazujeme přímou demokracii, se bude vyostřovat, ano. Ale vyostřovat ho nebudeme my, ale elity, které jsou u moci a mají nástroje.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Daniela Černá

Připouštíte, že policie někdy selže

V poslední době je to bohužel čím dál častější jev. Vy za ním vidíte generační obměnu. Co ale třeba vyčerpanost policistů? Podle mě jich máme málo. Není třeba vyřešit i toto? A co třeba jejich financování?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozum po letech aktivistického řádění... SPD má podle lídra Nerušila řešení i pro Prahu

19:26 Rozum po letech aktivistického řádění... SPD má podle lídra Nerušila řešení i pro Prahu

SPD chce v Praze uspět nejen na „velkém“ magistrátu, ale i v městských částech. Jeho lídr Milan Urba…