Tomuto se říká revoluce. Co nešlo desetiletí, udělá Trump za pár hodin. Sociolog vysvětluje, proč poslední týden celý svět jen zírá

29.01.2017 17:11 | Zprávy

ROZHOVOR Sociolog Petr Hampl patřil k dlouhodobým a ostrým kritikům liberálně levicových „elit“ postupně čím dál více ovládajících západní svět. Nástup Donalda Trumpa vnímá jako skutečnou revoluci, absolutní změnu uvažování, jakou USA neviděly od občanské války v devatenáctém století. Nejlepším důkazem je prý konsternovaný šok všech médií z prezidentova inauguračního projevu, který byl pro Washington z úplně jiného světa, než na jaký tam byli doposud zvyklí.

Tomuto se říká revoluce. Co nešlo desetiletí, udělá Trump za pár hodin. Sociolog vysvětluje, proč poslední týden celý svět jen zírá
Foto: David Hora
Popisek: Sociolog Petr Hampl na besedě v Českých Budějovicích

Ani ne dvacet čtyři hodin po jeho nástupu se ve velkých amerických městech sešly demonstrace, oficiálně ohlášené za práva žen a dalších sexuálních minorit, ale obsahem jednoznačně namířené proti Trumpovi. Co podle vás tento poplach a okamžitá mobilizace těchto skupin ukazují?

Zajímavější je to, co televizní kamery neukazují. Podle kusých náznaků to totiž vypadá, že se clintonovská demokratická strana organizačně zhroutila. Po mnoha letech je to vůbec poprvé, co neovládají vůbec nic. Nemají ani prezidenta, ani Kongres, ani Senát, i většina guvernérů a parlamentů v jednotlivých státech je republikánská. Demokraty opouštějí sponzoři a Trump již odřízl peníze jejich neziskovkám. Kanceláře jsou prázdné, protože aktivisté si zoufale hledají jinou práci. Vše svědčí o tom, že protitrumpovská opozice ztratila schopnost normálně fungovat, natož vést volební kampaň.
Všimněte si třeba, s jakou lehkostí jsou Trumpovy návrhy schvalovány.

Politická opozice je tedy na čas rozprášena a prezident Trump zahájil válku s médii.

Válku s médii?

Ano, sami Trumpovi lidé ten termín používají. Trump naschvál provokuje, lidé v redakcích ztrácejí nervy, vypouštějí falešné zprávy, které musejí vzápětí stahovat z webů, publikují extrémně emotivní komentáře, a připravují se tak o poslední zbytky důvěryhodnosti. I z úst levicových komentátorů tak můžete slyšet obavu, že dojde k radikální změně politických poměrů v tom smyslu, že média budou dále ztrácet vliv.

Česká média o tom vůbec nereportují. Z pochopitelných důvodů.

Nicméně na demonstracích vystoupily známé celebrity, třeba zpěvačka Madonna. Co dnes právě takové lidi přivádí na barikády?

Třeba v případě Madonny je to jasné. Bývalé sexcelebritě bude za pár měsíců 60 let a zoufale se snaží dokázat, že je pořád atraktivní. Jenže má obavu, že nevzbuzuje dost pozornosti. Že se třeba nemluvilo dost o jejím příslibu poskytnout orální sex každému voliči Hillary Clintonové včetně relativně detailního popisu toho orálního sexu. Proto přitvrzuje. Obávám se, že dříve či později uvidíme „protitrumpovský protest“ ve formě odhalování intimních partií Madonny. Věřím, že ParlamentníListy.cz se zachovají jako solidní médium a přenechají tento druh informací České televizi, kde naopak nepochybuji, že je opakovaně zařadí jako hlavní bod večerních zpráv a několika diskusních pořadů. Třeba pánové Ruml, Halík a Pehe by jistě byli schopni takovou záležitost náležitě posoudit, rozebrat a okomentovat. Nebo by mohli přizvat nějakého experta z Evropských hodnot. Konečně něco, na co jsou odborníci.

Donaldu Trumpovi lidé nadávají, protože je prý vulgární, přitom právě Madonna ve svém projevu zálibně opakovala výkřiky „fuck off“. Mohou tyto zřejmé faktické rozpory významnějším skupinám otevřít oči, nebo už je to rozdělení „Trump – Antitrump“ tak jednoznačné, že se nad tím odpůrci prezidenta Trumpa ani nezamyslí?

Zkuste si to představit. Stojíte v antitrumpovském davu, jásáte, emoce bouří, všichni kolem vás jásají stejně… Máte pocit, že s vámi musí souhlasit celý svět. V takových situacích lidé často nedokážou odhadnout, že jsou trapní a směšní. Samozřejmě není nejmenší šance, že by ta obscénní gesta změnila poměr volebních sil proti Trumpovi. Naopak, nahrávají mu.

Když jsem projev Madonny poslouchal, tak kromě vydatně zastoupeného sprostého fuck off její projev obsahoval taková apokalyptická slova jako „revoluce“, „nový věk tyranie“, „hrozivá chvíle temnoty“ nebo „dobro zvítězí“. Když odhlédneme od pochybného faktického základu těchto slov (pronesených po zhruba půl dni úřadování Donalda Trumpa), co ze sociologického hlediska o tomto hnutí vypovídá takový patetický jazyk?

Vypovídá o tom, že obě strany sporu vnímají současný okamžik jako něco naprosto zlomového. Upřesním, že je to v první řadě trumpovská strana, kdo používá pojmy jako „revoluce“, či dokonce „vyhlášení války vládnoucí třídě.“. A skutečně, Trumpovo zvolení přináší Americe největší mocenský posun od války Severu proti Jihu. Moc nadnárodní elity snad je přinejmenším výrazně narušena.

Zdá se, že elity doufaly, že Trumpovy předvolební sliby jsou jen vějičkami pro obyčejné lidi. Doufaly, že Trump si bude chtít nakrást a žádné velké změny neprovede. Jeho inaugurační projev pro ně musel být naprostým šokem. Stejně tak následující dny, kdy Trump vystupuje velice rázně a v podstatě každých pár hodin plní některý ze svých volebních slibů. Vypadá to, že elity vůbec nemají představu, jak Trumpa zastavit nebo aspoň zpomalit. A co horšího, jakmile se lidé jednou nadechnou, bude velice těžké je znovu ovládat.

Když dnes americká multikulturní levice papouškuje trumpovskou revoluční rétoriku, je to jen výraz zoufalství. Co je revolučního na požadavku, aby multikulturní neziskovky nadále dostávaly státní dotace?

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Tomio Okamura byl položen dotaz

bydlení

Stát musí převzít plnou odpovědnost za bytovou politiku a zajistit pro mladé lidi dostatečné kapacity cenově dostupného bydlení. Co touto vaší větou přesně myslíte? A jaká cena za bydlení je podle vás v pořádku? A jak byste řešili problém, že na řadě míst, kde je největší poptávka po bydlení, není u...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konec 168 hodin, ale Fridrichová v ČT zůstává. Vyoral má jasno, co bude dál

16:59 Konec 168 hodin, ale Fridrichová v ČT zůstává. Vyoral má jasno, co bude dál

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA „Tomuhle propagandistickému braku vzpomínky věnovat nebudu,“ říká z…