Trapas. Novinář a pamětník Milan Syruček vyvádí Vystrčila z omylu o Kennedym

04.09.2020 9:29 | Zprávy

ROZHOVOR Václav Havel by si cestu na Tchaj-wan při nesouhlasu jak vlády, tak prezidenta jistě odpustil. Srovnávat s prominutím Kennedyho a Vyskočila je poněkud nesouměřitelné, a především nelogické – zaútočili bychom vojensky na Čínu, kdyby obsadila Tchaj-wan? Je hezké, že nám západní Evropa blahopřeje a drží palce, na druhé straně ale zcela pragmaticky, nebo chcete-li pokrytecky, s Čínou dál obchoduje, navštěvuje ji, a to na rozdíl od Tchaj-wanu, kam ještě nevstoupil americký prezident. Novinářský nestor a autor řady publikací literatury faktu PhDr. Milan Syruček rozebírá v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz také biologické prostředky vedení války a dostává se i k problematice spolupráce země draka s Ruskem a USA, kde vítězí spíše Spojené státy, které si vlastně vytvořily Čínu podle obrazu svého a další západní země jim v tom statečně sekundovaly…

Trapas. Novinář a pamětník Milan Syruček vyvádí Vystrčila z omylu o Kennedym
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Syruček

Předseda Senátu je po návštěvě Tchaj-wanu přirovnáván k Václavu Havlovi, či dokonce Kennedymu. Je to relevantní?

To přirovnání, alespoň ke Kennedymu, souvisí s proslaveným výrokem amerického prezidenta z června 1963, když u čerstvě postavené Berlínské zdi demonstroval americké odhodlání bránit západní Berlín slovy: Ich bin Berliner, jsem Berlíňan. Předseda našeho Senátu použil na Tchaj-wanu slovní paralelu svým výrokem Jsem Tchajwanec. Jako druhý muž ve státě tím zřejmě vyjádřil fakt, že kdyby někdo ohrožoval Tchaj-wan, pomůžeme ho bránit. Už chápu, proč tak dozbrojujeme naši armádu.

Jen to přirovnání k Havlovi mi nějak nesedí. Václav Havel byl velký stoupenec demokracie a důsledně ji dodržoval, třebaže mu někdy některé vnitropolitické kroky byly proti srsti. Jak ho znám, kdyby se k takové cestě odmítali vyslovit další ústavní činitelé, kteří odpovídají za zahraniční politiku, tak by asi nejel. A cestu na Tchaj-wan nedoporučili ani prezident republiky, předseda vlády a ministr zahraničí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Čína , Havel , prezident , Tchaj-wan , Syruček

autor: Václav Fiala

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Negramotnost, armáda a prezident Pavel. Historik Fidler kárá i vládu

4:44 Negramotnost, armáda a prezident Pavel. Historik Fidler kárá i vládu

HISTORIE BEZ HYSTERIE „Je pravdou, že Petr Pavel absolvoval svá vojenská studia v době, kdy tyto udá…