Turecko se nesmí „rozesrat“, Erdoganova diktatura Evropě vyhovuje. A uznání Kosova byl zločin. Promlouvá vojenský lékař, který dobře poznal Blízký východ

21.04.2017 19:20 | Zprávy

ROZHOVOR Erdogan jako dobrý partner Západu i NATO? „Rozesrat“ si to s Tureckem by bylo velmi nerozumné. Navíc polodiktatura přináší určitou stabilitu. Nepleťme se do jejich vnitřních záležitostí, varuje v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz bývalý účastník řady misí v pozici lékaře MUDr. Marcel Hájek, který „sloužil“ na Blízkém východě, pracoval v Izraeli a dokonale zná Irák i tureckou náturu. Měli bychom s Tureckem tak jako s Ruskem rozumně spolupracovat a neizolovat je, protože to se nám vrací jako bumerang. Příkladem zasahování do interních záležitostí je podle nynějšího lékaře plzeňské záchranky, jinak vášnivého entomologa, dr. Hájka i Kosovo, jehož samostatnost jsme neměli nikdy uznat.

Turecko se nesmí „rozesrat“, Erdoganova diktatura Evropě vyhovuje. A uznání Kosova byl zločin. Promlouvá vojenský lékař, který dobře poznal Blízký východ
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: NATO - Turecko

Jako zcestovalý člověk jistě znáte situaci i na jihu Afriky. I tam jsou prý problémy s migranty, především ze střední Afriky – z Nigérie a z dalších států. Můžete nám k tomu, prosím, říci něco bližšího?

Bohužel, nevím o tom, že by to byl na jihu Afriky nějaký stěžejní problém. Možná v JAR, tam nemám čerstvé informace, ale v sofistikovaných zemích, jako jsou Namibie či Botswana, se ohledně imigrantů vůbec nic neděje. Létám tam prakticky každý rok, letos jsem tam byl v lednu a únoru poměrně dlouho, pohyboval jsem se prakticky po celém území těchto zemí a opravdu jsem nic nezaznamenal. V Namibii žije veliké množství bělochů, s mnoha z nich se znám a při našich hovorech si vůbec na nic nestěžovali.

Z jihu černého kontinentu se přesuňme do arabských států. Například ve Spojených arabských emirátech je zločinnost prakticky nulová. Je to podle vašeho názoru poměrně drakonickými tresty a nepříliš demokratickým vedením země?

Domnívám se, že je to tím, že jde o stát velmi sešněrovaný přísnými právními předpisy a velmi propracovanou legislativou, ne příliš svobodnou, spíše diktátorského typu. Jakmile je někde takovýto právní a legislativní systém, bývá tam opravdu nízká zločinnost. Já bych ale obecně řekl, že v arabských zemích, pokud tam neprobíhá nějaký typ občanské války či národněosvobozeneckého boje, je obecně zločinnost velmi nízká. Pokud odečteme působení drakonických uskupení, jako jsou al-Káida či ISIL nebo Hizballáh či Hamás s jejich teroristickými akcemi, tak se tam zpravidla nekrade, nepřepadává, nefrčí tam drogy a podobně. Není to pravidlem, ale mám tuto zkušenost.

Poslední dobou se příliš nemluví o Mosulu, kde dochází k velkým ztrátám na civilním obyvatelstvu. Jak prognózujete vývoj v této oblasti a situaci v sektářském násilí mezi šíity a sunnity v samotném Bagdádu?

Víte, ty spory mezi šía a sunni již hoří od roku 680 našeho letopočtu a budou trvat do skonání světa. Jde jen o to, jakou silou se projevují. Ta bývá větší a drastičtější, když se někde otevřou stavidla nějakému sporu, vždy se s tím sveze i toto. Má prognóza je špatná, my dva se již urovnání těchto nenávistných sporů nedožijeme, obávám se, že ani naše případná vnoučata ne.

Co říkáte na aktuální dění v Turecku? Odděluje se definitivně od EU a stává se větší hrozbou?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Já tomu vašemu komentáři úplně nerozumím

Píšete v něm, že Ukrajinci v zástupné válce USA proti Rusku obětovali statisíce mužů a ztratili budoucnost země. Myslíte, že Ukrajinci měli nějak na výběr, když je Rusko napadlo? Co jiného mohou dělat, než se bránit? Neztratili by budoucnost země, právě, kdyby se nebránili? A ještě, co bychom teda p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Osa zla“? Komu vadil šáh a nyní vadí i ajatolláhové

18:52 „Osa zla“? Komu vadil šáh a nyní vadí i ajatolláhové

Proč se nesmí nechat Írán na pokoji? Československo a především jaderné strojírenství z plzeňské ško…