Unesení a nezvěstní funkcionáři opozice. Ukrajina se fašizuje a svět před tím zavírá oči, opakuje poslanec Grospič

09.02.2019 20:46

ROZHOVOR „Fašizace na Ukrajině dospěla do nevídaných rozměrů,“ píší na svém webu čeští komunisté. „Vnímáme to tak na základě poznatků předávaných komunistickou stranou Ukrajiny, kdy jsou oni očividně perzekvováni, je jim znemožňováno účastnit se politického života, voleb, řada funkcionářů strany byla unesena, jsou nezvěstní. Tyto obavy (z fašismu, pozn. red.) potvrdilo i uznání banderovců za válečné veterány,“ vysvětluje v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz místopředseda KSČM Stanislav Grospič. I postoj k Ukrajině je jeden z důvodů, proč komunistům vadí, jak je prováděna zahraniční politika v osobě ministra zahraničí Petříčka a chtějí o tom jednat s premiérem.

Unesení a nezvěstní funkcionáři opozice. Ukrajina se fašizuje a svět před tím zavírá oči, opakuje poslanec Grospič
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V prostorách pražské Nadace ABF se proto koná výstava fotografií Fidel je Fidel a jejího otevření se zúčastnil komunistický poslanec Stanislav Grospič

Anketa

Udělal Zeman dobře, když blahopřál Juanu Guaidóovi k převzetí úřadu prezidenta Venezuely?

hlasovalo: 14847 lidí

Vaše strana má vážné výhrady k činnosti ministra zahraničí Petříčka, mluvil jste o tom v ČT. Co konkrétně vám vadí?

Obecně nám vadí, jak je prováděna zahraniční politika v osobě ministra zahraničí.

V první řadě jste zmiňoval Ukrajinu, kde ministr Petříček nedávno byl…

Nejde však jen o ni. Tady nám vadí stanovisko k rehabilitaci banderovců, kteří byli mezinárodním tribunálem prohlášeni za válečné zločince.

Na webu strany máte text podepsaný ÚV KSČM z prosince, kde se v úvodu píše, že fašizace na Ukrajině dospěla do nevídaných rozměru. V čem? Je to opravdu tak vážné?

My to tak vnímáme na základě poznatků předávaných komunistickou stranou Ukrajiny, kdy jsou oni očividně perzekvováni, je jim znemožňováno účastnit se politického života, voleb, řada předsedů okresních výborů, funkcionářů strany, byla unesena, jsou nezvěstní. Tyto obavy potvrdilo i uznání banderovců za válečné veterány. Je to samozřejmě vnitřní záležitostí Ukrajiny, ale mrzí nás, že se tak děje za podpory mezinárodního společenství. Kdy některé státy jsou vedeny k tomu, aby se chovaly takzvaně demokraticky a u některých států jsou tyto věci přehlíženy. To se týká i Venezuely.

Ano, na ni se chci samozřejmě také zeptat. Jak vidíte dění v této jihoamerické zemi a uznání samozvaného prezidenta?

Situace tady není jednoduchá, jsme si vědomi toho, že prochází těžkou ústavní krizí. Pokud by ale mezinárodní společenství k tomu chtělo přistoupit odpovědně a nedat záminku k tomu, aby tam vznikl vnitřní konflikt typu občanské války, tak by nemělo jednostranně uznávat opozičního předáka, předsedu parlamentu, prezidentem. Měl by se nechat prostor pro to, aby proběhly nové parlamentní i prezidentské volby. A ne dělat takové jednostranné kroky, které úplně neodpovídají realitě, jaká tam je.

Ještě něco vytýkáte naší současné zahraniční politice?

Nás mrzí i určité výroky celkově ve vztahu k zahraniční politice, k našim zájmům. To, že to výrazně kopíruje zájmy, které jsou vázány na naše zahraniční partnery v rámci Evropské unie, Spojených států amerických, Severoatlantické aliance, a vytrácí se obhajoba našich českých zájmů.

Co navrhujete ohledně ministra zahraničí? Aby sociální demokraté nominovali na tento post někoho jiného?

My nenavrhujeme nic...

Tak doporučujete?

Ani nedoporučujeme. To je věcí vlády, do toho my nezasahujeme, protože nejsme členy vlády. Pan předseda by měl mít jednání s premiérem Babišem. Měly by se probrat naše výhrady mimo jiné i k zahraniční politice. Jak tyto rozhovory budou probíhat, jaký bude výsledek, to samozřejmě teď neznáme. Mělo by to být někdy příští týden. Podle toho, jaký bude výsledek, se pak o tom budeme bavit na orgánech strany. Ty budou rozhodovat a dávat klubu doporučení.

Hrozí, že kvůli tomu vypovíte toleranci vládě?

Nebudu to takto teď hodnotit. Záleží na těch jednáních. Když se budou před ním dávat nějaké kategorické požadavky, nepovede to k nějakému výsledku. Chceme si zachovat prostor pro jednání.

Máte tak vážné výhrady jako k ministru zahraničí ještě k někomu jinému ve vládě?

Hlavně bych u pana Petříčka zdůraznil, že nám jde o zahraniční politiku jako takovou, nejde nám až tak o osobu pana ministra zahraničí. Není žádným tajemstvím, že máme dlouhodobé výhrady k řízení Ministerstva dopravy. To jsou věci, které trápí celou společnost. Výstavba, provoz dopravní infrastruktury, vadí nám, i jakým způsobem byly vysoutěženy nebo zadávány některé zakázky na osobní železniční přepravu. Že ne všechny šly veřejnou soutěží, někde bylo využito jenom nabídky napřímo, nebyl zahrnován národní dopravce České dráhy. V této fázi pro nás ale začíná být problémem hlavně zahraniční část politiky vlády, protože není možné, abychom se na jedné straně tvářili, že podporujeme demokratické režimy, a z druhé strany zavírali oči před nárůstem autoritářství a fašizujících tendencí.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Oldřich Szaban

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Islám je nenávistná doktrína k ovládnutí světa. Hrozí vyhlazení Evropanů, řekl poslanec od Babiše a představil zásadní projekt „národní fronty“, který chystá proti imigraci

16:27 Islám je nenávistná doktrína k ovládnutí světa. Hrozí vyhlazení Evropanů, řekl poslanec od Babiše a představil zásadní projekt „národní fronty“, který chystá proti imigraci

ROZHOVOR „Je to další otřesný důkaz selhání politiky multikulturalismu a celého toho šílenství s při…