Uprchlíky může podporovat jen člověk popletenej, nebo placenej Sorosem. Orbán, Zeman nebo Le Penová, to jsou rozumní politici. Promlouvá punker, ale takový trochu jiný

28.12.2016 10:18

ROZHOVOR „Prouprchlickej může být jen člověk, kterej je buď velice popletenej a velice blbej anebo velice dobře placenej různejma neziskovkama a Sorosem.“ To říká Peter „Koňýk“ Schredl, zakládající člen legendární slovenské punkové kapely Zóna A. Takový jiný pankáč. Ostatně na webu Antifa.cz o něm vyšel obsáhlý článek s názvem Monsignore Schredl: Trójsky Koňýk xenofóbie v punku.

Uprchlíky může podporovat jen člověk popletenej, nebo placenej Sorosem. Orbán, Zeman nebo Le Penová, to jsou rozumní politici. Promlouvá punker, ale takový trochu jiný
Foto: Archiv PS
Popisek: Zpěvák slovenské punkové legendy Zóna A Peter „Koňýk“ Schredl

Anketa

Sdílíte obavy prezidenta Zemana o naší demokracii kvůli omezování svobody na internetu?

hlasovalo: 9701 lidí

Slavíme čtyřicet let vzniku punku. Jak jste se s tímto stylem poprvé setkal? Jak ho dodnes vnímáte?

Poprvé jsem slyšel punk v roce 1978 na rakouském rádiu. Hned mě to chytlo a za měsíc už jsem byl pankáč. Dnes je těch odnoží punku strašně moc, ale mně se líbí pořád hlavně ten starej melodickej styl 77. Nějakej rachot mě nezajímá. Chci normální písničky.

Před rokem 1989 i kousek po něm se pankáči se skinheady normálně bavili, chodili na koncerty, chlastali pivo. Pak se to změnilo, protože ztratili společného nepřítele. Pankáči ještě více zlevicověli a skini šli radikálně doprava. Anebo, proč se to podle vás změnilo?

Po revoluci je začaly rozeštvávat různé anarchistické fanziny typu A-kontra, které pořád agitovaly, co má správnej punker poslouchat, jak se má oblíkat, co má jíst, s kým se kamarádit, jaké má mít politické názory... No, a když jsi to nedodržoval, tak jsi pro ně byl hned komerčák, pozér nebo fašista.

Naopak, pravicové fanziny psaly o tom, že každej pankáč je somrák, levičák a feťák. Mládež se navzájem začala mlátit a zapomínala na to, že jejím nepřítelem není týpek s čírem anebo pleška, ale zaprodaní politici a oligarchové, kteří nám rozkradli a vlastně i ukradli celej stát. Zóna A byla vždycky proti těmhle žabomyším válkám punkerů a skinů a snažila se znepřátelené strany dávat opět dohromady.

Byl jste agentem StB, anebo ne? Když jsem se na to zeptal Petra Hoška, frontmana Plexis, tak jasně prohlásil – strašně mě zbili a já jim toho řekl dost. Dokážete být také tak stručný?

Nechtěl jsem, aby moje spoluhráče z kapely vyhodili ze školy a z práce, tak jsme se dohodli, že budu StB informovat o termínech koncertů naší kapely a o fanzinu, který jsem vydával. To je vše.

Byl podle vás Andrej Babiš agentem StB, nebo ne?

No, když to tvrdí Ústav paměti národa, tak určitě ano. Ale je potřeba rozlišovat mezi lidmi, kteří donášeli z vlastní vůle a lidmi, kteří byli ke spolupráci donuceni. Neznám jeho případ, nějak detailně to nesleduju.

V roce 1990 jste vydali píseň Cigánsky problém, kterou nicméně na koncertech hrály i skupiny Slobodná Európa či Juden Mord. To jste jako pankáči zpravicovatěli?

Tu píseň jsme začali hrát na koncertech už v roce 1988 a kupodivu s ní nikdo neměl žádnej problém. Hned se stala hitem našeho repertoáru, protože je to pravdivá písnička. Kdyby nás politici poslouchali, mohlo bejt teď problémú s touhle menšinou o hodně míň.

Jste nacista, rasista či šovinista?

Naopak, jsem velice multikulturní člověk. Na holky jsem muslim, na peníze žid a na práci cikán.

Co si myslíte o Jello Biafrovi, frontmanovi Dead Kennedys, který nenávidí USA třeba kvůli věznění lidí na Guantánamu?

Dead Kennedys byla výborná kapela a Jello skvělej showman, hodně jeho textú jsem překládal do svého fanzinu. Myslím si, že problémy v USA popisuje poměrně trefně, ale bohužel, plete se, jako mnozí punkeři, v důvodech, které je způsobily.

Znáte nějakého punkera vyznávajícího islám?

To si děláš prdel, viď? Punk je o skvělý hudbě, krásnejch holkách, výborným pivu a o boji za svobodu. Islám zakazuje hudbu i pivo, holky zahaluje a bije a svoboda v něm není absolutně žádná. Islám je nepřítel všech lidí.

Většina levicově zaměřených aktivistů, tedy anarchistů, pankáčů a dalších, je prouprchlická. Jak je vnímáte?

Prouprchlickej může být jen člověk, kterej je buď velice popletenej a velice blbej anebo velice dobře placenej různejma neziskovkama a Georgem Sorosem. No dobře, připouštím, že i člověk, kterej je tak hodnej, že nevěří, že by někdo mohl být jinej. Ale to je nakonec vlastně ten velice blbej.

Často chodíte v Bratislavě na demonstrace proti islámskému radikalismu a uprchlíkům. Co si myslíte o teroristech Islámského státu, kteří operují i v Evropě?

Já jsem nejen proti radikálnímu islamismu a proti teroristům. Jsem proti všemu islámskému. Islám není náboženství, ale nenávistná ideologie a všechny jeho projevy na veřejnosti by měly být v Evropě zakázány. Na druhý straně je ale potřeba říct, že všechny tyhle problémy s muslimy by byly mnohem menší, kdyby USA a jejich evropští vazalové nenapadli a nezničili jejich státy, tedy Irák, Libyi, Afghánistán a Sýrii.

Jaké jsou vaše scénáře budoucnosti Evropy?

Já pevně věřím, že v evropských státech budou zanedlouho vládnout rozumní politici jako Viktor Orbán, Miloš Zeman, Tomio Okamura, Marine Le Penová, Geert Wilders, Marian Kotleba a jim podobní. A ti, nejenže zastaví jakoukoliv imigraci z Blízkého východu a Afriky, ale repatriují i všechny ty, kteří tu už jsou, do krajiny původu.

Nemyslíte si, že jste předchozími slovy pohřbil punk?

Punk pohřbívají ti, kteři v něm pod pláštíkem politické korektnosti zabíjejí svobodu, ale vždyť všichni víme, že: „Punk's Not Dead!“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jan Rychetský

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nechutný způsob protestování. Komunisté a Bůh. Stav Ruska a Ukrajiny. Langšádlová a lov ruských a čínských špiónů... Europoslanec Kohlíček promluvil o mnohém

17:45 Nechutný způsob protestování. Komunisté a Bůh. Stav Ruska a Ukrajiny. Langšádlová a lov ruských a čínských špiónů... Europoslanec Kohlíček promluvil o mnohém

ROZHOVOR Zahazovat věnce a kytice od památníků do koše nepatří do slušné společnosti. Rabovat obchod…