Česko zasáhla zpráva o osudu šestatřicetileté Češky Lenky, kterou v Egyptě před pár dny na pláži pobodal útočník. Žena v noci na včerejšek umřela, přestože se na začátku tvrdilo, že její stav není vážný a že ji útočník pobodal pouze na nohách a zádech. Později se ale její stav značně zhoršil a podlehla multiorgánovému selhání. Protože pracujete jako záchranář u záchranné služby a byl jste dokonce ředitelem Záchranné služby v Liberci, zajímalo by mne, jaký názor na tento případ máte? Nebyl vypraven tým našich záchranářů do Egypta už hodně pozdě?
U všech závažných stavů hraje roli čas. Jsou státy, které mají vybudovaný systém pro zdravotnickou evakuaci vlastních občanů ze zahraničí, když jsou ve vážném stavu. Někdy prostě nestačí jen komerční pojištění na cestu a pobyt, které si člověk zařídí sám před cestou. Zvláště v případech, kdy je člověk po nějaké nehodě nebo dokonce po fyzickém napadení zraněn v zahraničí, tak je žádoucí jeho včasný transport na odpovídající pracoviště v České republice. Pokud naše občanka v Egyptě byla napadena – a je úplně jedno, zda to byl teroristický útok, nebo násilný trestný čin – tak se její transport do ČR měl uskutečnit v prvních hodinách po úrazu. Zvláště, když její stav v té době nebyl vážný a nebránil převozu.
Nechci být „generálem po bitvě“, ale aplikujme tento postup jako běžný pro příští možné případy. Transport se mohl realizovat buď na základě pojištění a eventuálně za pomoci našeho MZ. Cesta za pacientkou, když se její stav náhle zhoršil, byla správným krokem ze strany vlády ve špatnou chvíli. Nicméně, jak jsem uvedl výše, tak je nutné na podobné věci reagovat okamžitě. Vypravit letadlo s odpovídajícím týmem a vybavením zvládáme. Jen zřejmě scházela tahle špatná zkušenost, že se hraje o čas. Nebyl doposud standard okamžitě reagovat rychleji u případu jednotlivce v „dobrém“ stavu.
Ovšem tento případ byl od samého počátku v médiích označován jako teroristický útok. Na takové věci se musí reagovat okamžitě. Zároveň je otázkou, zda existuje odborný tým, který je znám předem, nebo se sestavuje ad hoc? Čemuž odpovídá zveřejněné složení. Byť se jedná o útok tzv. chladnou zbraní, nelze jej podceňovat. Ani případnou kontaminaci zbraně za účelem zvýšení účinnosti útoku. Terorismus používá jakékoliv způsoby k páchání co možná nejničivějších následků. A smrt člověka je ten nejhorší následek.
Poslanec a záchranář Stanislav Mackovík.
K případu se postupně uváděly velmi rozporuplné informace. Podle původních sdělení českého ministerstva zahraničí utrpěla Češka jen lehká zranění na noze, ale podle jejího bratra „utrpěla asi šest bodných a řezných ran v horní polovině těla, hrudi, krku a zádech“. Žena podle něj v tom momentu ležela na zádech na lehátku. Útočníka si všimla na poslední chvíli. „V první chvíli si myslela, že je to masér nebo prodavač, jenže on ji okamžitě bodl,“ řekl s tím, že sestru zasáhl do hrudi a do krku, a když se v obranné reakci otočila, zasadil ji ránu do zad. Útok na krk nezasáhl tepny, největší komplikace přinesla rána do zad, kvůli níž přestala cítit ruku. Vypovídá to o něčem?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová