Uznávaný psycholog Brančík: Na teroristické útoky si nesmíme zvykat. To by byla naše zkáza. Lidé by měli...

24.03.2017 18:07 | Zprávy

ROZHOVOR „Myšlenkovým podhoubím těchto útoků je islám. Pokud si to takto nepojmenujeme, nemáme šanci se proti tomu bránit,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz psycholog Jiří Brančík, primář psychologického oddělení Vojenské nemocnice v Brně. „Pokud tyto atentáty budou pokračovat – a myslím, že pokračovat budou – lidé budou nuceni změnit myšlení. V některých zemích to začne být ve smyslu buď my, nebo oni,“ domnívá se. Varuje i před tím si na teroristické útoky zvykat. „To by byla naše zkáza,“ zdůrazňuje.

Uznávaný psycholog Brančík: Na teroristické útoky si nesmíme zvykat. To by byla naše zkáza. Lidé by měli...
Foto: archiv
Popisek: PhDr. Jiří Brančík

Bohužel se v Londýně ve středu odehrál další z řady teroristických útoků ve jménu islámu, respektive radikální islámské ideologie. Je podle vás stále udržitelná konstrukce těch, kteří říkají, že teroristické útoky nemají s opravdovým islámem nic společného, že jde pouze o činy radikálů?

Drtivá většina těchto útoků stojí na náboženství – nebo dnes už spíše na politické ideologii – islámu. Tam je myšlenkový filozofický základ. Pochopitelně můžeme říci, že nedělají tak radikální útoky všichni muslimové. To je samozřejmé. Oponenti budou namítat, že dříve útočila třeba IRA. Ale v této míře to nemá obdoby. Myšlenkovým podhoubím těchto útoků je islám. Pokud si to takto nepojmenujeme, nemáme šanci se proti tomu bránit.

Zaznamenal jsem váš názor, že islám má v sobě ten radikalismus zakódovaný, což mnoho muslimů neaplikuje v praxi, ale kdo chce, může si to z něj vzít. Je to podle vás takto?

Jsme přesvědčen, že to tam nějakým způsobem zakódované je. Můžeme se hádat, jestli existuje gen radikalismu, či nikoliv. To já netvrdím. Tohle ještě nevíme. Naše psychika je ale nějakým způsobem kódována. Zcela prokazatelně v sobě neseme rysy třeba myšlení člověka paleolitického dva a půl milionu let zpátky. Čili nějakým způsobem je to ukotveno v naší psychice, některé naše formy myšlení. Zakódovaný radikalismus je tam v tom smyslu, že kdo si přečte zběžně nějaké úryvky islámu, na radikalismus narazí v míře, v jaké v žádném jiném náboženství obsažený není. Je to tam. Jsou, dejme tomu, citliví, když někdo neuznává nadřazenost islámu, a podle toho jednají. Tvrdě a radikálně. Jak vůči nám, nevěřícím, i vůči svým lidem. Známe příklady, že odpadlictví od víry je přísně a drasticky trestáno. Nějakým způsobem to musí být zakódováno.

Je náhoda, že tento útok se odehrál přesně rok po atentátu v Bruselu, nebo by to mohl být záměr?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

islám , terorismus , Brančík , primář

autor: Oldřich Szaban

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Foldyna si četl Koudelkovu zprávu: Groteska, slátanina

11:42 Foldyna si četl Koudelkovu zprávu: Groteska, slátanina

Úřad vedený magorem ale, vcelku logicky, může generovat pouze magorské výstupy, řekl pro Parlamentní…