V zahraničí si ťukají na čelo. Bára Tachecí vážně na téma Andrej Babiš i správné informování ČT o Ukrajině

10.02.2015 8:52

ROZHOVOR Známá novinářka a bývalá moderátorka České televize Bára Tachecí bude publikovat v novém internetovém deníku Svobodné fórum, které chce analyzovat svobodu slova a novinářů v České republice. „Předmětem naší úplně první hluboké analýzy je to, co se stalo poté, co majitel koncernu Agrofert vstoupil do politiky a posléze do novin, aby o něm psaly „pravdu“,“ prozradila Bára Tachecí. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz hovořila i o zklamání z prezidenta Miloše Zemana, o vyšetřování kauzy Nagyová a vyváženosti České televize v informování o Ukrajině.

V zahraničí si ťukají na čelo. Bára Tachecí vážně na téma Andrej Babiš i správné informování ČT o Ukrajině
Foto: Repro ČT
Popisek: Barbora Tachecí
reklama

Anketa

Miloš Zeman řekl, že je ochoten v případě pádu vlády jmenovat vládu Andreje Babiše, ve které by klidně mohly být zastoupeny i ODS a TOP 09. Předčasné volby by nepreferoval. Co vy na to?

hlasovalo: 24877 lidí

Zapojujete se do práce v novém internetovém deníku Svobodné fórum. Myslíte si, že tu je prostor pro další internetové médium?

To je to fascinující na internetu, že dává prostor nekonečnému množství médií. Ptáte-li se mne, jestli se Svobodné fórum samo uživí, to je pak jiná. Myslím, že s tím ani nepočítáme – deník je určen nemasové skupině lidí, která se o stav svobody slova v této zemi zajímá. Většina z nás to dělá jako charitu, protože to téma cítíme jako obrovsky zásadní. To, co platit musíme, jde zatím na účet Pavla Šafra a věříme, že sponzoři přijdou. Ti, kteří budou cítit téma svobody stejně silně jako my. Třeba se obrátíme i na veřejnost.

Čím se bude Svobodné fórum lišit od jiných internetových deníků? Má slovo „svobodné“ v názvu evokovat, že média v České republice nejsou svobodná, zvláště po vstupu majitele koncernu Agrofert do politiky i mediální oblasti?

"Svobodné" v názvu znamená, že se fórum bude věnovat především stavu novinářské svobody v této zemi. Ale i v zahraničí, kde to skřípe, třeba v Rusku. Co se stalo poté, co majitel koncernu Agrofert vstoupil do politiky a posléze do novin, aby o něm psaly "pravdu", je předmětem naší úplně první hluboké analýzy, která se na Svobodném fóru objeví.

Jak si myslíte, že situaci v médiích ovlivnil tento fakt, že současný šéf ANO, vicepremiér a ministr financí vlastní vydavatelství Mafra s významnými deníky MF Dnes a Lidové noviny,  rádio Impuls i televizi Óčko?

Situaci v médiích to ovlivnilo výrazně, což asi většina čtenářů jeho novin zaznamenala. Nebo také třeba nezaznamenala, protože to, o čem se nepíše, přestože by mělo, čtenář jen obtížně vysleduje.

Má podle Vás vlastnictví deníků MF Dnes a Lidové noviny souvislost s rostoucí popularitou Andreje Babiše a jeho hnutí? I když jeho ministři patří ve vládě k nejslabším, jeden už musel dokonce odejít a další změna je možná na cestě, s hnutím ANO a Babišem nepříliš povedenou personální politikou (viz i pražská primátorka Adriana Krnáčová) to veřejnost nespojuje? Navíc téměř odezněla kritika jak Babišovy minulosti, jeho kontaktů s dalšími kontroverzními jmény (např. šéfka pražské organizace Kleslová), tak jeho střetu zájmů. Místo toho se MF Dnes zabývá půjčkou exministra Ivana Langera, který už není dávno v politice.

Sama jste to popsala. Ale nedali jsme si za úkol analyzovat rostoucí popularitu Andreje Babiše, dali jsme si úkol sledovat mimo jiné to, jak jeho média jeho politické kroky reflektují a jsou-li jeho nástrojem. Tento typ analýz vskutku nemusí v jiných demokratických zemích existovat, neb tam je naše situace zcela nemyslitelná. Ministr financí a možná budoucí premiér si koupil noviny, aby o něm psaly "pravdu"? V zahraničí si ťukají na čelo. Když někdo v zoufalé snaze tuto konstelaci obhájit vytáhne Berlusconiho, musím se smát. Nechci se tohoto italského, nesčíslněkrát obviněného mága zastávat, ale on své mediální impérium začal budovat o 19 let dříve, než vstoupil do politiky. A pan Babiš vstoupil do politiky a koupil si média na svoji podporu. Ten rozdíl je markantní.

Vy jste pracovala i pro MF Dnes, vidíte osobně, že se podoba deníku změnila? Můžete uvést nějaký příklad?

Sama jste pár příkladů jmenovala, nechci se zamotat v jednotlivostech, zajímají mne trendy. A o těch se hodně dočtete na Svobodném fóru. 

Soukromá média často hájí zájmy vydavatelů, inzerentů, sponzorů apod. Věříte, že Svobodné fórum si uchová svobodu a nezávislost?

Víte, myslím, že analýzy se těžko falšují, čísla buď vyjdou tak nebo jinak, dám na fakta. A protože tuhle práci děláme zadarmo, je nám dopřáno ji dělat svobodně a nebýt svázáni ani autocenzurou. Která je mimochodem bičem stejně mocným jako vliv vydavatele. Možná o tom něco víte. 

Hlídacím psem demokracie by měla být veřejnoprávní média, tedy Česká televize a Český rozhlas. Myslíte si, že dnes svoji úlohu plní nebo vidíte v jeho činnosti také nějaké vlivy politiků, například prostřednictvím  jimi volených rad České televize a Českého rozhlasu?

Téma veřejné služby je silné a krásné, mám ho ráda. Ale vzhledem k tomu, že jsem v současné době externím spolupracovníkem Českého rozhlasu, nepokládám za profesionální se k němu vyjadřovat. Snad jen obecná poznámka: nášlapných min je cestou ke svobodnému předávání informací mnoho i v médiích veřejné služby. Některé z nich si ta média dala do cesty sama. 

Sympatizanti prezidenta Miloše Zemana a zastánci politiky ruského prezidenta Vladimíra Putina kritizují zejména Českou televizi, že straní v rusko-ukrajinském konfliktu Ukrajině a není objektivní.  Souhlasíte s tím?

Média veřejné služby by podle mého názoru měla stranit pravdě. A pravda je taková, že EU, jíž jsme členem, dospěla k závěru, že Rusko nepostupovalo na Krymu ani Ukrajině v souladu s mezinárodním právem. Jestli tento dojem vytvářela Česká televize, vytvářela ho podle mého názoru správně. Vyváženost pro mne není: minutu má ten a minutu má ten druhý a divák ať si udělá názor sám. Vyváženost si překládám jako systematickou cestu k pravdě a k ničemu jinému.  Ta cesta nepatří k nejpohodlnějším, připouštím.

Jak Vy osobně vidíte současnou politiku?  Je podle Vás vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL důvěryhodnější než předchozí pravicové vlády?

Nevím, žebříčky tohoto typu nesleduji a nejsou předmětem mého zájmu. Ptáte-li se, je-li tato vláda pro mne důvěryhodná, pak není. 

Má současná vláda díky vlivným deníkům vlastněným Andrejem Babišem lehčí pozici než kabinet Petra Nečase?

Nevím, nemám k tomu v ruce žádné podklady. V jednom to mají určitě těžší koaliční partneři hnutí ANO – nikdy nevědí, kdy je noviny ministra financí podtrhnou. 

Jak se s odstupem času díváte na kauzu Nagyová, která vedla k pádu Nečasovy vlády a přepsání politické mapy? Jsou výsledky vyšetřování, které zatím předložila policie a olomoucké vrchní státní zastupitelství, podle Vás dostatečným zdůvodněním  této monstr akce, která vedla k odklonu voličů od standardních politických stran a podpoře populistických hnutí?

O kauze Nagyová vím jen to, co dosud vyšlo najevo. A to je sakra málo na způsobení tak obrovského politického masakru. Že byl důvod k tomu mít předchozí vlády plné zuby, to je jasné, ale tato cesta k jejímu odstranění se mi hnusí.

Jak hodnotíte po dvou letech Miloše Zemana ve funkci prezidenta? Jeho okolí na Hradě, jeho výroky a postoje k Rusku apod. Co Vás v souvislosti s ním nejvíc překvapilo?

Jsem zklamaná. Je to taková paleta neuvěřitelností, kterou nás prezident Zeman zavalil, že se stydím. Když jsem na výročí listopadu vedle něj viděla stát prezidenta Gaucka, zatímco na Miloše Zemana létala vejce a byl vypískáván, Němcům jsem úplně normálně záviděla. Chtěla bych tu mít Gaucka. 

Jaká témata považujete za důležitá, o nichž by se mělo více mluvit a upozorňovat na ně? A na co se chcete zaměřit Vy konkrétně?

Považuji za nesmírně důležité pořád se vracet k tomu, co je tady systémově špatně, v rozporu s demokratickými pravidly vládnutí tak, jak je zná vyspělá Evropa. Což je bohužel pro většinu lidí vlastně nezajímavé, protože mají pocit, že kvalitu jejich života a života jejich rodiny to na rozdíl od jejich platu a délky dovolené neovlivní. Hluboce se mýlí, jenže to bohužel poznají až mnohem později. Třeba až jim jejich dítě řekne, že v této zemi žít nebude.


 


 


 


 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Libuše Frantová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zkušenost z řádění v USA: Kde mají slušní občané zbraně, tam se nerabuje, říká elitní policejní instruktor Černý před senátní bitvou s Dienstbierem

19:45 Zkušenost z řádění v USA: Kde mají slušní občané zbraně, tam se nerabuje, říká elitní policejní instruktor Černý před senátní bitvou s Dienstbierem

ROZHOVOR „To není protest, to je kriminální jednání, hodné jen a pouze odsouzení,“ říká elitní polic…