Václav Klaus ml. pro PL: Co vzkázal ODS, která ho vyzvala k odchodu

13. 3. 2019 21:10

ODS se na jednání za zavřenými dveřmi usnesla na tom, že doporučí Václavu Klausovi mladšímu, aby opustil její poslanecký klub. Přinášíme ostrou reakci Václava Klause mladšího pro ParlamentníListy.cz jen pár minut poté, co opustil poslanecký klub. Zdá se, že v ODS se naplno rozhořel konflikt, ke kterému se schylovalo už delší dobu.

Václav Klaus ml. pro PL: Co vzkázal ODS, která ho vyzvala k odchodu
Foto: screen: ČT24
Popisek: Václav Klaus mladší při svém vystoupení v Poslanecké sněmovně
reklama

Nejprve připomínáme plné znění oficiálního vyjádření ODS:

Poslanecký klub ODS:

  • se distancuje od slov Václava Klause ml., v nichž přirovnal počínání Poslanecké sněmovny k židovskému výboru
  • považuje takováto slova za nepřijatelná a omlouvá se za ně
  • vyzývá Václava Klause ml. k odchodu z poslaneckého klubu ODS
  • konstatuje, že Václav Klaus ml. svým jednáním dlouhodobě poškozuje ODS

Václav Klaus ml. se odmítl vyjádřit k podrobnostem průběhu jednání poslaneckého klubu, zareagoval ovšem velmi tvrdě na usnesení, které ODS zveřejnila. „V ODS je skupina zasloužilých funkcionářů, kteří už jednou tu stranu dotáhli z třiceti procent na šest. Nenávidí mě od prvního okamžiku, kdy jsem tam vkročil, a nyní se jim hodilo moje možná příliš drakonické přirovnání ohledně ztráty suverenity českého Parlamentu k tomu, aby mě mohli ze strany nějakým způsobem dostat,“ uvedl Klaus mladší.

Anketa

Vadí vám výrok Václava Klause ml. o EU a Židech?

4%
96%
hlasovalo: 21432 lidí

Na výzvu ODS reaguje Klaus mladší rezolutně: „Rozhodně neakceptuji žádné výzvy k odchodu, kandidoval jsem za ODS, takže počkám, zda mě případně vyloučí, pokud se jim bude chtít.“

Ohledně dalších plánů v případě vyhazovu má Klaus ml. také jasno. „Pakliže to udělají, tak se obrátím k voličům,“ řekl Klaus ml. Ve hře je tedy varianta, že se Klaus bude ucházet o přízeň voličů coby lídr nového uskupení, ovšem jen za předpokladu, že k tomu bude ODS přímo donucen.

Klaus ml. je v poslední době se svou vlastní stranou často ve sporu. Například ohledně senátních nominací, Klausovi se příčila podpora ODS směrem k Mikuláši Bekovi. „Z hlediska pana Beka považuji za skandální, že ho ODS podporovala. Vůbec to nechápu, protože asi minutu po zvolení odešel do klubu STAN a dělá všechno proti zájmům ODS, ať už šlo o volbu pana Kubery předsedou Senátu či o další věci. Je to člověk úplně jiných politických názorů, než jaké mám já,“ uvedl Klaus ml. pro ParlamentníListy.cz.

K ODS se vyjádřil zajímavě i ohledně květnových voleb do Evropského parlamentu. Pozornost vzbudila zejména skladba kandidátky ODS. „Vidím to ze dvou úhlů pohledu, za prvé to je kandidátka ODS, tečka. Za druhé já budu v době voleb v Itálii, takže v eurovolbách nejspíš nebudu volit. Jestli to půjde, tak v těch volbách budu s velkou chutí volit Salviniho, ale nevím, jestli to evropské volební právo přímo takhle umožňuje. Takže buď nebudu volit vůbec, nebo podpořím Salviniho v Itálii,“ uvedl mnohoznačně Klaus mladší.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Marek Korejs
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ať Babiš odstoupí? Roman Šmucler překvapil. Toto je teď třeba

10:38 Ať Babiš odstoupí? Roman Šmucler překvapil. Toto je teď třeba

K nočnímu skandálu se exkluzivně pro ParlamentníListy.cz vyjádřil lékař a prezident České stomatolog…