Povodně nejsou pěkné téma a dělat z nich politiku je amorální. Ale byly tu politické motivy. Vládní politici vyčítají hejtmanům ANO Belicovi a Holišovi, že zaspali – o ostravském Belicovi to tvrdí i nejvyšší velitel hasičů. ANO se brání, že Fiala, Rakušan a Hladík si dělají z povodní osobní PR. Jak to rozsoudit?
Nechci nic říkat, ale hejtmani mají povodně na starosti. Je to jejich agenda. Ministři tak akorát mohou sedět někde u Stanjury a hledat v rozpočtu peníze. Je celkem normální, že vidíme hejtmany, kteří řeší svůj rajón. Jestli ho řeší dobře, nebo špatně, to je zase jiná otázka.
V principu se přírodní katastrofa dobře řešit nedá. Kdyby ano, tak by se prostě nestala. Pokud lidem živel zaplaví domy, tak už je prostě pozdě a vždycky dojdeme k tomu, co se dalo udělat lépe.
Stejně tak si nemyslím že okatá péče o „lůzu“, kterou ještě včera pohrdali, by nějak pomohla vládním ministrům. Povodeň je vždycky pro všechny spíš malér než marketing.
Lidé v Jeseníku či Krnově v prvních dnech nadávali na zásobování, kdy si museli v poloprázdných krámech kupovat chleba a vodu za své. Vázly prý i „odklízecí“ činnosti. Přičtou to tito občané vládě, která je tam prudce nepopulární, nebo krajské a komunální skvadře, kterou tam většinou vede ANO? Co si má u krajských voleb počít takový občan, kterému voda zničila či poškodila barák?
Jo, to nikdo neví. Podle mě budou povodně působit jako takový zesilovač nálad. Kdo byl před týdnem nespokojený, ten bude nespokojený ještě víc. A kdo měl před týdnem vládu rád, ten ji bude mít ještě radši. Jen... nikdo neví, kolik lidí dá přednost volbám a kdo raději bude v pátek a sobotu uklízet to nadělení. Vzhledem k tomu, že povodně se omezily takřka výhradně na Moravskoslezský kraj, bude určitě poučné sledovat, jak moc se tamní volební výsledek bude lišit od zbytku republiky.
Já osobně ale čekám, že na politických trendech se ani s povodněmi nic nezmění.
Zavládl všeobecný posměch nad tím, že Jozef Síkela nafasoval portfolio „mezinárodní spolupráce“. Od „znalců“ EU však slyšíme, že dostane obrovské peníze na projekty v Africe, Asii a Latinské Americe, že bude těmito prostředky čelit vlivu Ruska a Číny a prý dokonce i moderovat migraci. Takže vlastně výhra?
Projekt Global Gateway, o jehož penězích se bavíme, bude za dva roky končit. 300 miliard v něm bylo, ale to stihla z valné většiny spotřebovat Síkelova předchůdkyně, která si díky tomu udělala jméno v celém světě. Že jste nikdy neslyšeli o Juttě Urpilainen? To je škoda, ta šéfovala tomuto portfoliu ještě před půl rokem.
Prostě, vláda si to může okecávat, jak chce. Česká republika jako obvykle ostrouhala a nijak jí nepomohl Fialův rektální alpinismus. Ano, každý chce mít lokaje v předklonu, ale každý jimi pohrdá. I odbojné Slovensko si zajistilo lepší portfolio. Kdo kříčí, ten si něco vykřičí. Kdo leze do cizích řití, tím si bude řiť vytřena. Sláva Fialovi.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jaroslav Polanský