Vedoucí lékař: Nemocnice se rychle zaplňují. Čísla jsou alarmující a na Staromáku se demonstruje. Část lidí se tam jistě nakazila koronavirem

25. 10. 2020 15:30

ROZHOVOR „Je pravdou, že se více testuje, proto je více pozitivních případů. Nemocnice se ale plní rychleji, než se očekávalo,“ myslí si Miloš Rejmont (TOP 09), vedoucí lékař z jablonecké nemocnice pověřený vedením screeningu nádoru prsů a akutní ambulantní péče pro dospělé. „Covid-19 není chřipečka, jak to i některé známé osobnosti proklamují. Tito lidé se v mých očích ztrapnili. Přibývá totiž pacientů s komplikacemi, se záněty plic, končících na ventilátorech,“ dodává.

Vedoucí lékař: Nemocnice se rychle zaplňují. Čísla jsou alarmující a na Staromáku se demonstruje. Část lidí se tam jistě nakazila koronavirem
Foto: TOP 09 / Šimon Pikous
Popisek: Miloš Rejmont
reklama

K proticovidové demonstraci jste uvedl, že je neúctou k lidem, kteří v nemocnicích na pokraji sil zachraňují nemocné s těžkým průběhem infekce koronavirem. Čím si vysvětlujete, že se stále vyskytují lidé, kteří covid zpochybňují?

Demonstrace konaná 18. října 2020 je neúctou k lidem, kteří v nemocnicích zachraňují nemocné. Je pravdou, že se více testuje, proto je více pozitivních případů. Nemocnice se ale plní rychleji, než se očekávalo. Jsou zaplněny z 80 procent. Čísla jsou alarmující.

Proto nechápu, že se na Staroměstském náměstí shromáždilo na 2 tisíce lidí, část neměla roušky, nedodržovali odstupy. Je mi jasné, že část demonstrantů onemocní koronavirem.

Na druhou stranu chápu, že neustálé změny v opatřeních vedou k panice, k apatii či k agresivitě.

Ono asi není zrovna rozumné rebelovat proti vládě tím, že nebudu dodržovat proticovidová opatření?

Proti vládě vedené Babišem bylo správné demonstrovat před pandemií, ale ne v této těžké době, kdy republiku ovládl koronavirus. Národ by se měl nyní stmelit, porazit virus. A Babiše porazit ve volbách do Poslanecké sněmovny v říjnu 2021.

Co si o covidu-19 a jeho závažnosti myslíte?

Covid-19 není chřipečka, jak to i některé známé osobnosti proklamují. Tito lidé se v mých očích ztrapnili. Přibývá totiž pacientů s komplikacemi, se záněty plic, končících na ventilátorech.

Jak vidíte vy covidovou situaci teď?

Dne 21. října přibylo rekordních 15 tisíc pozitivně testovaných případů infekce koronavirem. V přepočtu na počet obyvatel máme největší počet pozitivně testovaných lidí za den na světě. Rizikoví jsou zvláště lidé s kardiovaskulárním onemocněním, s chronickými dechovými obtížemi, dále cukrovka a onkologická onemocnění.

Budou, podle vás, tato čísla ještě stoupat?

Můžeme se dostat až k počtu 25 tisíc pozitivně testovaných případů za den.

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta žádal o personální výpomoc pro libereckou nemocnici na akutní lůžka. Jak jste na tom v Jablonci?

Anketa

Podporujete omezení volného pohybu a uzavření obchodů?

68%
32%
hlasovalo: 24275 lidí
Nemocnice v Libereckém kraji poskytující akutní a intenzivní péči pro covid pozitivní pacienty se potýkají s nedostatkem sesterského personálu. Studenti ze škol, středních, vyšších či vysokých, nemohou plnohodnotně nahradit náročnou práci sester.

Liberecký kraj proto prosí a vyzývá poskytovatele specializovaných ambulantních služeb, aby dle jejich provozních možností uvolnili zdravotní sestry pro pomoc v nemocnicích.

Zájemci do jablonecké nemocnice, ať se hlásí na adrese rehorova@nemjbc.cz

Dá se říci, že je to největší zkouška českého zdravotnictví, jakou kdy zažilo?

Mohlo by se zdát, že nic ani vzdáleně připomínajícího epidemii covid-19 tato země dlouho nezažila.

Je to však teprve čtvrt století od největší chřipkové epidemie v historii samostatného Česka. Na podzim a v zimě 1995 se virem H3N2 nakazila značná část populace, tisíce pacientů měly vážné komplikace a v důsledku nákazy zemřely tisíce lidí. 13. prosince 1995 rozhodla vláda vyhlásit celostátní chřipkové prázdniny, děti ze základních a středních škol tak měly tři týdny volna.

Jsou zdravotníci již na pokraji sil? Jaké máte zkušenosti či informace?

Náš Liberecký kraj je výborně koordinován hejtmanem Martinem Půtou, náměstkem hejtmana pověřeným řízením resortu zdravotnictví MUDr. Přemyslem Sobotkou a řediteli nemocnic MUDr. Lukášem, MUDr. Němečkem, Ing. Markem a MUDr. Kalenským.

V naší jablonecké nemocnici máme pro hospitalizované pacienty s koronavirem momentálně vyhrazené jedno patro na interně, celé ORL a celé ortopedické oddělení. Místo dvou slouží tři internisté; zatěžuje je to jak fyzicky, tak psychicky.

Udělali jsme, co se týče pandemie, něco zásadně špatně?

Na jaře stát, bohužel, použil nesprávné čínské rychlotesty, které k tomuto účelu nebyly vůbec vhodné. U velké části testovaných nemohly vyjít pozitivně a vykazovaly falešně negativní výsledky. Byly totiž schopné zachytit pouze vysoce afinitní protilátky, které si vytvořili lidé s těžším průběhem nemoci. A těch je menšina. Takže stát testoval nesprávně, což bylo předem zřejmé.

V záplavě negativních zpráv o koronaviru občas problesknou i ty dobré. Vojtěch Thon, jenž vede velkou studii promořenosti populace, vidí naději především v tom, že rychle přibývá lidí, kteří si nemocí prošli a jsou vůči ní imunní. Protilátky jsou měřitelné už u 15 procent lidí, kteří se zatím do výzkumu zapojili.

Chybou bylo – když nastal srpen a začaly růst počty nakažených – mělo se okamžitě jednat, a to se zjevně nedělo. Nebyl žádný racionální důvod čekat, že počty pozitivních budou samy klesat.

Počet hospitalizovaných stále narůstá; jak se vám to daří zvládat?

Na interně jablonecké nemocnice začali pomáhat například čtyři kolegové z radiodiagnostického oddělení, jeden lékař, jedna zdravotní sestra a dvě laborantky.

Pandemie bude zřejmě kulminovat v listopadu.

Bude potřebný každý. Na pohotovosti sloužím čtvrt století, v listopadu budu mít zřejmě osm služeb, tři víkendové, svátek 17. a čtyři všední. Věřím, že pandemii společně zvládneme.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Oldřich Szaban

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Hra s Vrběticemi! Byl soud.“ Diplomat: Zahráváme si. Necháme zisk Německu? O toto jde

16:36 „Hra s Vrběticemi! Byl soud.“ Diplomat: Zahráváme si. Necháme zisk Německu? O toto jde

ROZHOVOR V případě zničení skladu ve Vrběticích proběhl soud a všichni byli osvobozeni. Je česká pol…